Whirlpool Corporation ogłosił nominację Federico Rosalesa na nowego prezesa Whirlpool Company Polska i starszego dyrektora operacji produkcyjnych Whirlpool na obszar North Area. Będzie on odpowiadał za wszystkie dziewięć fabryk w Polsce, Wielkiej Brytanii i na Słowacji.
Inżynier z międzynarodowym doświadczeniem
Federico Rosales ma 38 lat. Urodził się w Argentynie, ma wykształcenie inżynierskie. Przeniósł się do Europy w 2006 roku i od tego czasu mieszkał w wielu krajach. Swoją pracę w Whirlpool rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracował na różnych stanowiskach. Przez dwa lata (2011-2013) był też dyrektorem jednego z zakładów we Wrocławiu. Jako Prezes Whirlpool Company Polska Federico Rosales będzie pracował w stolicy Dolnego Śląska.

Koncern obecny w Polsce od blisko 30 lat
Firma Whirlpool jest obecna w Polsce od 1993 roku. Posiada trzy duże strefy przemysłowe: we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku. Łącznie zatrudnia tam około 6 tys. pracowników i produkuje rocznie około 7 mln sztuk dużego sprzętu AGD - lodówek, piekarników, kuchenek, zmywarek, pralek i suszarek bębnowych.
We Wrocławiu działają trzy ważne jednostki koncernu, gdzie pracuje około 2 tys. osób. Pierwsza z nich to fabryka chłodziarko-zamrażarek wolnostojących - jedyny taki zakład Whirlpool w Europie. Druga fabryka produkuje piekarniki, w tym większość trafia do jednego z największych partnerów handlowych – firmy Ikea. W stolicy Dolnego Śląska zlokalizowane jest również centrum R&D, w którym pracuje około 300 osób.
W czołówce światowych producentów sprzętu AGD
Whirlpool Corporation (NYSE: WHR) to jeden z największych z producentów dużego sprzętu AGD na świecie, który w 2021 roku osiągnął sprzedaż roczną w wysokości ok. 22 mld USD i zatrudniał 69 tys. pracowników. Posiada 54 centra badań produkcyjnych i technologicznych. Koncern sprzedaje produkty takich marek jak Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit i Yummly w prawie każdym kraju na całym świecie.
Polska jest jednym ze strategicznych krajów dla firmy Whirlpool Corporation w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). To trzeci największy inwestor amerykański i największy producent sprzętu AGD w naszym kraju.
W trosce o środowisko naturalne
Whirlpool jest jednym z czołowych europejskich pracodawców - już po raz piąty otrzymał Certyfikat Top Employer Europe 2022, przyznany również dla Polski. Jednym z celów firmy jest również przyspieszenie w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Niedawno ogłosiła ona zobowiązanie do globalnych, zerowych emisji netto w swoich fabrykach do 2030 roku. Zobowiązanie obejmuje 35 zakładów i dużych centrów dystrybucyjnych na całym świecie, również w naszym kraju. Dotyczy wszystkich emisji bezpośrednich oraz tych związanych z dostawami energii.
Ponadto Whirlpool pracuje nad osiągnięciem w swoich fabrykach wskaźnika „Zero Waste To Landfill” (zero odpadów na wysypisko) do końca 2022 roku. Standardy te są już obecnie spełniane we wszystkich polskich zakładach.
Ponadto, ponieważ ograniczenie marnowania żywności może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 6-8 procent, Whirlpool wykorzystuje także swoją pozycję, aby zapobiegać zjawisku marnowania żywności. Częścią tych działań koncernu jest kampania edukacyjna „Nie marnujmy chwil”, mająca na celu podniesienie świadomości na ten temat wśród rodzin w Europie. W najbliższych tygodniach rozpocznie się już szósta edycja projektu w Polsce. Zgłosiło się do niej prawie 500 szkół.
Czytaj także: Whirlpool produkuje we Wrocławiu. Rekordowy popyt na sprzęt AGD