wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W Barbarze trwa konferencja europejskich metropolii organizowana przez METREX [WIDEO]
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur na konferencji METREX w Barbarze fot. UMW
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur na konferencji METREX w Barbarze

Trwająca trzy dni konferencja służy pokazaniu tego, co dzieje się w polskich i środkowoeuropejskich metropoliach w zakresie planowania przestrzennego oraz programów strategicznych. Podczas wtorkowych obrad studenci dyskutowali z ekspertami o nowym zagospodarowaniu placu Społecznego, a w części programu zatytułowanej „Metropolitalna wizja dla Europy 2050: droga naprzód” refleksjami podzielili się wiceprezydent Jakub Mazur i Łukasz Medeksza z UM. Finał konferencji w środę.

Reklama

Międzynarodowa konferencja europejskich metropolii organizowana przez METREX – Sieć Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych to trzydniowe wydarzenie, które odbywa się w Barbarze, a do Wrocławia przyjechało ponad 100 osób z 15 krajów – ekspertów w zakresie urbanistyki, finansowania rozwoju miast, polityk unijnych, przedstawicieli władz lokalnych.

Konferencja METREX jest okazją do zaprezentowania tego, co dzieje się w polskich i środkowoeuropejskich metropoliach w zakresie planowania przestrzennego oraz programów strategicznych. Przedstawione zostaną dobre praktyki i założenia rozwoju obszarów metropolitalnych Wrocławia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Warszawy, regionu Zachodniopomorskiego i Gdańska.

Konferencja METREX 2023 – wtorkowe obrady - relacja wideo

Plac Społeczny we Wrocławiu – jakie plany

We wtorek podczas konferencji dyskutowano m.in. o tym, jaka przyszłość może czekać plac Społeczny. W weekend, podczas towarzyszących konferencji warsztatów studenci pod kierunkiem Katarzyny Piskorek z Politechniki Wrocławskiej, pracowali nad prezentacjami i analizowali pomysły dotyczące nowego zagospodarowania placu, a we wtorek przedstawili je podczas konferencji METREX. 

– Pod okiem uznanych urbanistów, architektów i specjalistów od rozwoju miast przeanalizowana została przestrzeń placu Społecznego, która obecnie pełni głównie funkcję komunikacyjną. Wypracowane rozwiązania zostały przedstawione w formie propozycji do wykorzystania w pracach nad placem Społecznym – wyjaśnia Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora departamentu Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Obszar pl. Społecznego poddano analizie, biorąc pod uwagę chłonność rynku nieruchomości, jego aktualny stan oraz wizję na przyszłość, z uwzględnieniem szeroko pojętego sektora mieszkaniowego oraz komercyjnego.

Miasto Wrocław wystąpiło do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z wnioskiem o sfinansowanie wykonania studium wykonalności dla projektu „Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu”.

METREX – czym jest organizacja

METREX działa od 1996 roku, a jego członkami jest ok. 50 miast, regionów i obszarów metropolitalnych z całej Europy. Głównym celem sieci jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi, szczególnie w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju. Zadaniem organizacji jest także promowanie spójnej polityki terytorialnej w Europie. METREX jest partnerem instytucji europejskich, środowiska naukowego, organizacji rządowych i innych sieci międzynarodowych. Wrocław należy do organizacji od 23 lat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl