Międzynarodowa konferencja europejskich metropolii organizowana przez METREX – Sieć Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych to trzydniowe wydarzenie, które odbywa się w Barbarze, a do Wrocławia przyjechało ponad 100 osób z 15 krajów – ekspertów w zakresie urbanistyki, finansowania rozwoju miast, polityk unijnych, przedstawicieli władz lokalnych.
Konferencja METREX jest okazją do zaprezentowania tego, co dzieje się w polskich i środkowoeuropejskich metropoliach w zakresie planowania przestrzennego oraz programów strategicznych. Przedstawione zostaną dobre praktyki i założenia rozwoju obszarów metropolitalnych Wrocławia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Warszawy, regionu Zachodniopomorskiego i Gdańska.
Konferencja METREX 2023 – wtorkowe obrady - relacja wideo
Plac Społeczny we Wrocławiu – jakie plany
We wtorek podczas konferencji dyskutowano m.in. o tym, jaka przyszłość może czekać plac Społeczny. W weekend, podczas towarzyszących konferencji warsztatów studenci pod kierunkiem Katarzyny Piskorek z Politechniki Wrocławskiej, pracowali nad prezentacjami i analizowali pomysły dotyczące nowego zagospodarowania placu, a we wtorek przedstawili je podczas konferencji METREX.
– Pod okiem uznanych urbanistów, architektów i specjalistów od rozwoju miast przeanalizowana została przestrzeń placu Społecznego, która obecnie pełni głównie funkcję komunikacyjną. Wypracowane rozwiązania zostały przedstawione w formie propozycji do wykorzystania w pracach nad placem Społecznym – wyjaśnia Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora departamentu Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Obszar pl. Społecznego poddano analizie, biorąc pod uwagę chłonność rynku nieruchomości, jego aktualny stan oraz wizję na przyszłość, z uwzględnieniem szeroko pojętego sektora mieszkaniowego oraz komercyjnego.
Miasto Wrocław wystąpiło do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z wnioskiem o sfinansowanie wykonania studium wykonalności dla projektu „Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu”.
METREX – czym jest organizacja
METREX działa od 1996 roku, a jego członkami jest ok. 50 miast, regionów i obszarów metropolitalnych z całej Europy. Głównym celem sieci jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi, szczególnie w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju. Zadaniem organizacji jest także promowanie spójnej polityki terytorialnej w Europie. METREX jest partnerem instytucji europejskich, środowiska naukowego, organizacji rządowych i innych sieci międzynarodowych. Wrocław należy do organizacji od 23 lat.