wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. To już pewne! Tak będzie wyglądał nowy budynek w miejscu Solpolu. Wygrał z konkurencją (WIZUALIZACJE)

To już pewne! Tak będzie wyglądał nowy budynek w miejscu Solpolu. Wygrał z konkurencją (WIZUALIZACJE)

Magdalena Pasiewicz,

Inwestor planujący w miejscu Solpolu nowy obiekt podgrzewał atmosferę od kilku miesięcy. Rozpisał konkurs na zaprojektowanie nowego budynku. AP Szczepaniak już jakiś czas temu pokazało swój projekt, ale okazał się być tylko jednym z wielu. W ostatni weekend ROARK Studio ujawniło swoją koncepcję, ale wciąż oficjalnie nikt nie mówił o zwycięzcy. Mamy wreszcie potwierdzenie. Zobacz, co powstanie w miejscu Solpolu przy Świdnickiej. Kiedy ruszy budowa?

Reklama

Zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka Solpol był symbolem zmiany ustroju, jaka na przełomie lat 90. ubiegłego wieku dokonała się w Polsce. Znany jako dom handlowy z ruchomymi schodami, był kolorowym ptakiem szarej przestrzeni miejskiej. Postmodernistyczny budynek zdecydowano się jednak wyburzyć, co z jednej strony wywołało protesty i próby wpisania go do rejestru jako zabytku. Z drugiej zaś - pomysł wyburzenia Solpolu miał swoich zwolenników. 

Co powstanie w miejscu Solpolu?

Solpol przy Świdnickiej rozebrano stopniowo w lecie 2022 r. Kolorowy gmach zniknął, a inwestor NOHO Investment od roku trzymał wszystkich w niepewności, co powstanie w tym miejscu. Ogłosił konkurs, w ramach którego powstało kilka projektów. Jedną z koncepcji poznaliśmy w marcu. Ale okazało się, że to nie ona ostatecznie zwyciężyła. 

Mamy potwierdzenie od inwestora

W sobotę 24 czerwca pisaliśmy o projekcie studia ROARK, ale nie było jeszcze wiadomo, czy to zwycięski projekt. Inwestor potwierdził co wybuduje.

Tak, potwierdzamy, że opublikowany projekt studia architektonicznego ROARK jest wygraną koncepcją konkursową, którą chcemy zrealizować. Zależało nam na takiej koncepcji, która spełni oczekiwania nie tylko nasze, ale także Wrocławia i wrocławian w zakresie jakości architektury, jej ponadczasowości, jakości urbanistyki i dialogu nowej tkanki z historyczną zabudową miasta.
potwierdza Dawid Sporysz, dyrektor zarządzający NOHO Investment

Jak wyjaśniają autorzy zwycięskiego projektu ze studia ROARK - główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Będzie ono otwartą dla wszystkich przestrzenią wewnątrz budynku, do której wchodzić się będzie przez formy łukowe z ulicy Świdnickiej. 

Ta integracja przestrzeni i otwartość spodobały się inwestorowi. Docenili w projekcie przede wszystkim stworzenie aktywnej przestrzeni przy ulicy Świdnickiej, dzięki czemu wszyscy do parterowej części kompleksu będą mogli wejść. Zaplanowano tam sporo przestrzeni usługowych. 

Nowy budynek przy Świdnickiej podzielony będzie na trzy strefy 

Jak tłumaczy biuro ROARK, architektonicznie budynek podzielono na trzy główne strefy:

  • reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi łukami,
  • zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami,
  • ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach.

Zwycięski projekt nie jest oderwany od miejsca, w którym ma powstać. Działka sąsiaduje z kościołem św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Według projektantów, najlepiej w tym miejscu sprawdzi się współczesna interpretacja cegły – w jasnej, piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach.

Kiedy budowa nowego budynku przy Świdnickiej?

- Jesteśmy w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i mamy nadzieję, że w swej zasadniczej części projekt nie ulegnie już żadnym modyfikacjom - wyjaśnia Dawid Sporysz z NOHO Investment. 

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl