Startupy na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy jeszcze brakuje im finansowania, ale już mają konkretny pomysł na biznes mogą skorzystać z pomocy mentorów. Jest to możliwe dzięki programowi Startup Launchpad, który wystartował we Wrocławiu.
Jego najważniejszym założeniem jest zapewnienie młodym firmom technologicznym kontaktu z bardziej doświadczonymi przedsiębiorcami w celu wymiany wiedzy i doświadczeń. Jednak, aby wziąć w nim udział muszą spełnić kilka warunków: nie mogą mieć przychodów, muszą znać swoją grupę docelową, a w ich biznes zaangażowane są minimum 2 osoby.
Niewiele teorii, dużo praktyki
Przez trzy miesiące młodzi przedsiębiorcy będą korzystać z pomocy mentora, twórcy wrocławskiego startupu, który pomoże im rozwinąć ich projekt biznesowy. Dzięki temu będą mieli możliwość przekonać się, że każdy zaczynał podobnie jak oni i dzięki ciężkiej pracy rozwinął swój biznes.
Początkujący innowatorzy korzystając z doświadczenia starszych kolegów będą mogli uniknąć błędów, właściwie określą swoje priorytety i zrealizują swoje cele w określonym czasie. Najważniejsze będą nie teoretyczne wykłady, ale trzy miesiące intensywnej pracy, które przyniosą realne efekty. Na koniec programu uczestnicy zaprezentują swój projekt podczas konferencji Made in Wroclaw 2024, która odbędzie się 24 października br.
Według Mateusz Zimocha, CEO Trasee, uczestnicy programu mogą uczyć się na błędach innych, a nie na swoich, prowadząc własny startup.
Bardziej doświadczeni koledzy są w stanie nam podpowiedzieć, co w danym momencie warto robić i na co powinniśmy poświęcić najwięcej czasu, by przyniosło to korzyści w krótkim i długim okresie.Mateusz Zimoch
Mentor na wagę złota
Mentorami w programie są startupy, które pozyskały już finansowanie od inwestorów (m.in. runda PreSeed, max runda Seed), posiadają już pierwszych klientów oraz zespół zaangażowany w rozwój firmy.
Prowadzę startup kilka lat i doskonale pamiętam swoje początki. Pamiętam też problemy które mieliśmy na początku i jestem w stanie pomóc je rozwiązać.Krzysztof Nyczka, CEO Medu
Natomiast Piotr Zjawiony, CEO Game Time Project, ma doświadczenie w dziedzinie mediów i reklamy. Do dnia dzisiejszego prowadzi działania związane z produkcją teledysków i nowymi mediami.
Oprócz tego prowadzę różnie biznesy począwszy od teletechnicznego, softwarowe, psychologiczne po hardwarowe. Polecam i zapraszam do programu z moim psiakiem Fixą.Piotr Zjawiony
Z kolei doświadczonym certyfikowanym mentorem EMCC oraz coachem ICC jest Piotr Krzysztofik z Wroclaw Tech Business Angel Club.
Spędziłem ponad 20 lat w biznesie IT we Wrocławiu tworząc różne projekty. Myślę, że ta wiedza i doświadczenie pomogą nowym projektom rozwijać się jeszcze szybciej.Piotr Krzysztofik
Uderzajcie jak w dym!
W rozwoju nowych startupów i aplikacji chce pomóc również Sławek Chojnicki, CTO & Co-founder INKsearch.
Na co dzień zajmuję się budowaniem i rozwijaniem MVP, ale i procesów w różnego rodzaju firmach. Spotkajmy się na Startup Launchpad.Sławek Chojnicki
Do udziału w programie zaprasza również Jakub Pietrucha, CEO Unitem Mower.
Na co dzień zajmuję się robotami, więc jeśli pracujecie nad czymś, co nie jest SaaSem, projekt bliższy do Deeptechu, to uderzajcie do mnie jak w dym.Jakub Pietrucha
Ostatni moment na zgłoszenie do programu
Zgłoszenia uczestników do obecnej edycji projektu przyjmowane będą jeszcze do 31 maja 2024 r. Z kolei 24 czerwca br. zostanie ogłoszona lista tych, którzy wezmą w nim udział. O wynikach zostaną poinformowani drogą mailową.
Uroczystą inaugurację projektu zaplanowano na 4 lipca br. Natomiast w czasie wakacji, czyli w lipcu i w sierpniu odbywać się będzie indywidualna praca uczestników z mentorami. W tym czasie każdy z nich będzie mógł skorzystać przynajmniej z jednej godziny indywidualnych konsultacji tygodniowo.
Chęć udziału w projekcie Startup Launchpad można zgłaszać na stronie projektu.
Koordynatorami programu Startup Launchpad są Startup Wroclaw oraz InQube.