Wertheim – największy i najnowocześniejszy dom handlowy w przedwojennym Wrocławiu, otwarty został 2 kwietnia 1930 roku. Jego wnętrze spłonęło po tym, jak w marcu 1945 roku w budynek trafiła bomba zapalająca. Kilka lat później w budynku dawnego Wertheima otwarto Powszechny Dom Towarowy – popularny „Pedet”. W 1977 roku budynek został uznany za dzieło europejskiego modernizmu i wpisany do rejestru zabytków.
W tym roku odtworzone zostały dwa duże atria, ozdobione – jak dawniej - ogromnymi żyrandolami z ryflowanego szkła. Do wykończenia wnętrz użyto pasiastego marmuru Marmara z Turcji oraz sprowadzonego z Portugalii marmuru Amedeus, o nieco bardziej chaotycznej, dynamicznej strukturze. Ściany świetlików ozdobiły repliki głów, inspirowane tymi znajdującymi się na elewacji Wertheima. Wykonała je wrocławska rzeźbiarka, Pola Ziemba.
Twarze Renomy. Kogo przedstawiają rzeźby głów?
– W zamyśle rzeźbiarzy mieli to być ludzie z czterech stron świata. Miało to podkreślać kolonialny charakter sklepu, coś bardzo ekskluzywnego. Głowy złocone były złotem ceramicznym. Zastosowałam te same techniki – mówi Pola Ziemba.
Pani Pola w latach 2009-2010 odtworzyła ponad 100 takich ceramicznych głów na elewacji Renomy.
– W zeszłym roku ukończyłam 32 kolejne rzeźby, te które zobaczyć można wewnątrz Renomy. One są oparte na fasonach głów z zewnątrz, ale dano mi tutaj większą swobodę, zarówno pod względem kreacji, jak i w szkliwach. Tam są jasne, marmurowe wnętrza. Do mnie należało poszukanie subtelnych odcieni szarości, bieli – tłumaczy artystka.
Każda taka rzeźba jest trzykrotnie wypalana. Głowy różnią się od siebie nie tylko kształtem. Uważny obserwator dostrzeże, że jedne z nich są trochę bardziej matowe, inne bardziej błyszczące.
– Każda z nich jest unikatowa i nie do powtórzenia. Nawet korzystając z tej samej formy, nie da się zrobić drugiej identycznej głowy. Bo w piecu dzieje się magia. Dlatego tak bardzo lubię ceramikę – dodaje Pola Ziemba.
Sklepy i restauracje na dole, na górze biura
Nowością w Renomie będzie otwarcie się na place miejskie, gdzie w przyszłym roku mają pojawić się restauracje z ogródkami. Wyższe kondygnacje budynku zajmie część biurowa, a handel i usługi będą mieścić się na parterze i na poziomie -1.
Właścicielem Renomy jest Globalworth Poland. Spółka specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. We Wrocławiu oprócz Renomy posiada w ofercie trzy budynki biurowe: West Gate przy ul. Lotniczej, West Link przy Szybowcowej oraz Retro Office House u zbiegu ulic Piłsudskiego i Komandorskiej.