Przez 20 lat ulica Piłsudskiego po tym, jak handel przeniósł się w inne rejony miasta, zwłaszcza do dużych galerii handlowych, znacznie straciła na znaczeniu. Również jej wygląd nie budził zachwytu. Mimo doskonałej lokalizacji w samym centrum, przechodniów straszyły puste witryny, brakowało zadbanej zieleni, niewiele było miejsc, gdzie można by się zatrzymać choćby na kawę. To jednak zaczęło się zmieniać.
ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl
W ciągu ostatnich kilku lat generalny remont przeszedł Dworzec Główny, zupełnie nowy budynek zyskał Teatr Muzyczny Capitol, powstała nowoczesna szkoła muzyczna, a wiele kamienic zyskało efektownie odnowione fasady. Wzdłuż ulicy powstały też nowoczesne biurowce m.in. Silver Tower tuż obok dworca czy Wrocław 101, przy skrzyżowaniu z ul. Peronową. Już wkrótce będzie to również, budowany właśnie, Retro Office House na skrzyżowaniu z ul. Komandorską.
Rewitalizacja hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl
Nowe oblicze zyskał niedawno Hotel Piast, a w znajdującym się po sąsiedzku Hotelu Grand trwa właśnie generalny remont. Czterogwiazdkowy hotel pierwszych gości przyjmie pod koniec 2020 r. Inwestycja kosztować będzie ok. 60 mln zł.
Czytaj więcej: Wyremontują historyczny hotel Grand [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]
– Intensywne prace nad zmianą wizerunku ulicy Piłsudskiego rozpoczęliśmy w połowie 2017 roku – mówi Katarzyna Chrobak-Eilmes z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Po przeanalizowaniu intensywności ruchu pieszego, uznaliśmy, że najpierw należy zająć się odcinkiem od ul Świdnickiej do Placu Legionów.
ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl
Ciągnące się wzdłuż tego fragmentu witryny pustostanów stanowiły smutny przykład upadku ulic handlowych. Jednak po kilku miesiącach pracy widać już pierwsze efekty.
Czytaj więcej: Nowe oblicze ulicy Piłsudskiego
– Wiele wystaw m.in. kultowego zakładu fryzjerskiego czy baru „Wiking”, przeszło transformacje. Jeden z pięknych lokali zajęła znana wrocławska projektantka Agnieszka Światły oferująca luksusowe suknie ślubne i wizytowe. Już wkrótce, po przetargach ogłoszonych przez Wrocławski Oddział Agencji Mienia Wojskowego, kolejne lokale zostaną zagospodarowane – dodaje Katarzyna Chrobak-Eilmes.
Z wirtualu do realu
Końca dobiegł również projekt „Z wirtualu do realu”, dzięki któremu stworzona została wizja ul. Piłsudskiego, oparta na opiniach i oczekiwaniach jej mieszkańców oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą tu swoja działalność.
Czytaj więcej: Wrocław ma nową wizję Piłsudskiego – projekt doceniono w Paryżu i Brukseli
ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl
Okazało się, że najbardziej zależy im na tym, aby było tu bardziej zielono, estetyczniej, bezpieczniej, a także aby pojawiło się tu lepsze oświetlenie, więcej kawiarni oraz lokali usługowych. Efektem tego przedsięwzięcia jest film prezentujący ul. Piłsudskiego taką, jaką widzieliby ją wrocławianie. Został on zrealizowany w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) i można go obejrzeć w Bibliotece Publicznej przy przejściu świdnickim.
Czytaj więcej: Stworzą nową wizję ul. Piłsudskiego
Co się zmieni na ul. Piłsudskiego?
Obecnie na ul. Piłsudskiego realizowanych oraz planowanych jest wiele działań, zarówno miejskich, jak i pozamiejskich. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zostanie wybudowana droga rowerowa, która zostanie poprowadzona również wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej.
ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl
Z kolei Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zajmuje się przebudową ulicy na odcinku od placu Legionów do ulicy Świdnickiej oraz ulicy Zielińskiego od ulicy Piłsudskiego do ulicy Swobodnej. W tych miejscach powstaną drogi i pasy rowerowe. Natomiast po stronie szkoły muzycznej pojawi się przejazd rowerowy.
– Niewątpliwie zwiększy to liczbę osób korzystających z przestrzeni publicznych w tym obszarze – uważa Katarzyna Chrobak – Eilmes.
Zmienia się także okolica ul. Piłsudskiego. W miejscu dawnego „szkieletora” przy ul. Kolejowej już wkrótce powstanie Kolejowa Business Point. Będzie to 9-kondygnacyjny obiekt biurowo-handlowo-hotelowy, w którym zaplanowano około 27 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej oraz około 360 miejsc parkingowych. Z kolei u zbiegu ulic Piłsudskiego i Zielińskiego zostanie wybudowany gmach sądu, co w tym miejscu znacznie zmieni przestrzeń, domknie kwartał zabudowy oraz ożywi tę część ulicy. Inwestycja ruszy pod koniec 2018 roku.
Pomyślano również o wartościach artystycznych. Obok Teatru Capitol już w czerwcu staneła wyjątkowa rzeźba Alessandro Mediniego - Arlecchino, a w ciągu najbliższych 3-4 lat na skwerze przy pl. Legionów pojawi się Pomnik Niepodległości. Konkurs na jego projekt jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl
– Zaktywizowanie gospodarcze ul. Piłsudskiego wymaga nie tylko intensywnych działań infrastrukturalnych, ale przede wszystkim promocji i zainteresowania tą lokalizacją przedsiębiorców, którzy uatrakcyjnią tę arterię i zwiększą na niej ruch pieszy – twierdzi Katarzyna Chrobak – Eilmes.
Miejscy urzędnicy podkreślają, że w związku z oddaleniem od traktu handlowego, oferta ulicy Piłsudskiego musi być specjalistyczna i przeznaczona dla klienta poszukującego konkretnych artykułów.
– Brak miejsc parkingowych w pobliżu ogranicza liczbę branż do artykułów małogabatytowych. Powstawanie nowych obiektów użyteczności publicznej z pewnością zwiększy liczbę przechodniów i spowoduje powstanie nowych punktów usługowo-handlowo- gastronomicznych – dodaje Katarzyna Chrobak – Eilmes.