wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wielka metamorfoza w centrum miasta. Inwestycje na Piłsudskiego [ZDJĘCIA]
ul. Piłsudskiego wroclaw.pl
ul. Piłsudskiego

Coraz ładniej, nowocześniej, bardziej zielono i bezpieczniej – tak w ostatnim czasie zmienia się wygląd ul. Piłsudskiego. Zauważyli to również przedsiębiorcy, którzy coraz chętniej otwierają tu nowe hotele, biurowce, sklepy, kawiarnie i lokale usługowe. A to jeszcze nie koniec zmian.

Reklama

Przez 20 lat ulica Piłsudskiego po tym, jak handel przeniósł się w inne rejony miasta, zwłaszcza do dużych galerii handlowych, znacznie straciła na znaczeniu. Również jej wygląd nie budził zachwytu. Mimo doskonałej lokalizacji w samym centrum, przechodniów straszyły puste witryny, brakowało zadbanej zieleni, niewiele było miejsc, gdzie można by się zatrzymać choćby na kawę. To jednak zaczęło się zmieniać.

ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl

W ciągu ostatnich kilku lat generalny remont przeszedł Dworzec Główny, zupełnie nowy budynek zyskał Teatr Muzyczny Capitol, powstała nowoczesna szkoła muzyczna, a wiele kamienic zyskało efektownie odnowione fasady. Wzdłuż ulicy powstały też nowoczesne biurowce m.in. Silver Tower tuż obok dworca czy Wrocław 101, przy skrzyżowaniu z ul. Peronową. Już wkrótce będzie to również, budowany właśnie, Retro Office House na skrzyżowaniu z ul. Komandorską.

 Rewitalizacja hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl

Nowe oblicze zyskał niedawno Hotel Piast, a w znajdującym się po sąsiedzku Hotelu Grand trwa właśnie generalny remont. Czterogwiazdkowy hotel pierwszych gości przyjmie pod koniec 2020 r. Inwestycja kosztować będzie ok. 60 mln zł.

Czytaj więcej: Wyremontują historyczny hotel Grand [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

– Intensywne prace nad zmianą wizerunku ulicy Piłsudskiego rozpoczęliśmy w połowie 2017 roku – mówi Katarzyna Chrobak-Eilmes z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Po przeanalizowaniu intensywności ruchu pieszego, uznaliśmy, że najpierw należy zająć się odcinkiem od ul Świdnickiej do Placu Legionów.

 ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl

Ciągnące się wzdłuż tego fragmentu witryny pustostanów stanowiły smutny przykład upadku ulic handlowych. Jednak po kilku miesiącach pracy widać już pierwsze efekty.

Czytaj więcej: Nowe oblicze ulicy Piłsudskiego

– Wiele wystaw m.in. kultowego zakładu fryzjerskiego czy baru „Wiking”, przeszło transformacje. Jeden z pięknych lokali zajęła znana wrocławska projektantka Agnieszka Światły oferująca luksusowe suknie ślubne i wizytowe. Już wkrótce, po przetargach ogłoszonych przez  Wrocławski Oddział Agencji Mienia  Wojskowego, kolejne lokale zostaną zagospodarowane – dodaje Katarzyna Chrobak-Eilmes.

Z wirtualu do realu

Końca dobiegł również projekt „Z wirtualu do realu”, dzięki któremu stworzona została wizja ul. Piłsudskiego, oparta na opiniach i oczekiwaniach jej mieszkańców oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą tu swoja działalność.

Czytaj więcej: Wrocław ma nową wizję Piłsudskiego – projekt doceniono w Paryżu i Brukseli

ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl

Okazało się, że najbardziej zależy im na tym, aby było tu bardziej zielono, estetyczniej, bezpieczniej, a także aby pojawiło się tu lepsze oświetlenie, więcej kawiarni oraz lokali usługowych. Efektem tego przedsięwzięcia jest film prezentujący ul. Piłsudskiego taką, jaką widzieliby ją wrocławianie. Został on zrealizowany w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) i można go obejrzeć w Bibliotece Publicznej przy przejściu świdnickim.

Czytaj więcej: Stworzą nową wizję ul. Piłsudskiego

Co się zmieni na ul. Piłsudskiego?

Obecnie na ul. Piłsudskiego realizowanych oraz planowanych jest wiele działań, zarówno miejskich, jak i pozamiejskich. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zostanie wybudowana droga rowerowa, która zostanie poprowadzona również wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej.

ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl

Z kolei Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zajmuje się przebudową ulicy na odcinku od placu Legionów do ulicy Świdnickiej oraz ulicy Zielińskiego od ulicy Piłsudskiego do ulicy Swobodnej. W tych miejscach powstaną drogi i pasy rowerowe. Natomiast po stronie szkoły muzycznej pojawi się przejazd rowerowy.

– Niewątpliwie zwiększy to liczbę osób korzystających z przestrzeni publicznych w tym obszarze – uważa Katarzyna Chrobak – Eilmes.

Zmienia się także okolica ul. Piłsudskiego. W miejscu dawnego „szkieletora” przy ul. Kolejowej już wkrótce powstanie Kolejowa Business Point. Będzie to 9-kondygnacyjny obiekt biurowo-handlowo-hotelowy, w którym zaplanowano około 27 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej oraz około 360 miejsc parkingowych. Z kolei u zbiegu ulic Piłsudskiego i Zielińskiego zostanie wybudowany gmach sądu, co w tym miejscu znacznie zmieni przestrzeń, domknie kwartał zabudowy oraz ożywi tę część ulicy. Inwestycja ruszy pod koniec 2018 roku.

Pomyślano również o wartościach artystycznych. Obok Teatru Capitol już w czerwcu staneła wyjątkowa rzeźba Alessandro Mediniego - Arlecchino, a w ciągu najbliższych 3-4 lat na skwerze przy pl. Legionów pojawi się Pomnik Niepodległości. Konkurs na jego projekt jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

ul. Piłsudskiego, źródło: wroclaw.pl

– Zaktywizowanie gospodarcze ul. Piłsudskiego wymaga nie tylko intensywnych działań infrastrukturalnych, ale przede wszystkim promocji i zainteresowania tą lokalizacją przedsiębiorców, którzy uatrakcyjnią tę arterię i zwiększą na niej ruch pieszy – twierdzi Katarzyna Chrobak – Eilmes.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że w związku z oddaleniem od traktu handlowego, oferta ulicy Piłsudskiego musi być specjalistyczna i przeznaczona dla klienta poszukującego konkretnych artykułów.

– Brak miejsc parkingowych w pobliżu ogranicza liczbę branż do artykułów małogabatytowych. Powstawanie nowych obiektów użyteczności publicznej z pewnością zwiększy liczbę przechodniów i spowoduje powstanie nowych punktów usługowo-handlowo- gastronomicznych – dodaje Katarzyna Chrobak – Eilmes.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl