wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Niemiecka prasa o polskiej gospodarce i Wrocławiu: „Polska robota” to synonim rozwoju
Zakład Mercedesa w Jaworze materiały prasowe Mercedes - Benz
Zakład Mercedesa w Jaworze

- Polska jest na dobrej drodze, by stać się największym rynkiem akumulatorów do samochodów elektrycznych w Europie – mówi dr hab. Lars Gutheil. Na opinię prezesa Polsko-Niemieckiej Izby Handlowej Za Granicą w Warszawie powołuje się popularny niemiecki dziennik „Die Tageszeitung”.

Reklama

- Każdy, kto mówi dziś o „polskiej gospodarce”, ma na myśli cud gospodarczy, udaną zmianę systemu z gospodarki planowanej na społeczną gospodarkę rynkową – twierdzi Lars Gutheil.

Dobry partner z sąsiedztwa

Obszerny opiniotwórczy tekst ukazał się w niemieckim dzienniku w środę, 29 marca. Jego osią są oceny szefa warszawskiego biura Polsko – Niemieckiej Izby Handlowej.

Polska poprawiła swoją pozycję w wymianie handlowej z Niemcami i od 2020 r. jest piątym (a spośród państw europejskich – trzecim) partnerem swojego zachodniego sąsiada. Pod tym względem wyprzedziła Włochy, Hiszpanię, a także Austrię i Szwajcarię. - Dziś inwestorzy – czy to niemieccy, czy zagraniczni – nie przyjeżdżają już do Polski z powodu niskich zarobków, ale dlatego, że znaleźliby tu wykwalifikowanych pracowników, inżynierów i informatyków – czytamy w publikacji niemieckich dziennikarzy.

Lars Gutheil dla „Die Tageszeitung: W 2022 roku Niemcy wyeksportowały do ​​Polski towary o wartości 90,3 mld euro, a importowały z Polski towary za 77,3 mld euro. Stereotyp Polski jako rozbudowanego warsztatu Niemiec od dawna należy już do przeszłości.

Rośnie pozycja polskich metropolii

Autorzy zwracają uwagę na coraz większe znaczenie gospodarcze polskich metropolii, innych niż Warszawa – Poznania, Krakowa, Wrocławia. 

Od czasu przystąpienia Polski do UE w 2004 r. dolnośląska metropolia Wrocław i jej przedmieścia rozwinęły się w centrum produkcji samochodów. Podobna sytuacja jest wokół Poznania. Polska Dolina Krzemowa powstała w Krakowie na południu Polski.Światową sensację wywołało pod koniec 2022 roku ogłoszenie przez niemieckiego producenta samochodów Mercedes-Benz, że zamierza zainwestować 1,3 mld euro w nową fabrykę w Jaworze na Dolnym Śląsku. W przyszłości z taśmy mają tam zjeżdżać w pełni elektryczne Sprintery.
Cytat Die Tageszeintung

Przyszłościowe kadry

Niemieccy przedsiębiorcy doceniają poziom nauczania na polskich uczelniach, przede wszystkim technicznych. To dobrze przygotowana kadra, nastawiona nowe, innowacyjne rozwiązania, jest jednym z powodów, dla których nad Wisłą inwestują kolejne światowe marki, np. Bayer, czy BASF.

- Szansą na skok rozwojowy może być dla Polski rozbudowa systemu energii wiatrowej oraz kolejne inwestycje w ośrodki produkcji elektromobliności – podpowiada Gutheil.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl