wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Instytut McKinsey: na przestrzeni 20 lat Wrocław zrobił ogromny krok na drodze rozwoju społecznego
Na zdjęciu: wrocławskie budynki z góry, a wśród nich budynek kina Nowy Horyzonty z szyldem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Oleksandr Poliakovsyi
Na zdjęciu: wrocławskie budynki z góry, a wśród nich budynek kina Nowy Horyzonty z szyldem Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Duży plus za rekordowy w Polsce wzrost dochodów. Garść punktów za stworzenie mocnego ośrodka IT. I jeszcze trochę za kulturę. Tyle dostał Wrocław od analityków z firmy McKinsey, którzy uważają, że nasze miasto jest przykładem dynamicznego rozwoju i poprawiającej się jakości życia.

Reklama

McKinsey Global Institute wyróżnił w Europie Wschodniej trzy miasta, które przez dwadzieścia lat (2000 – 2020) bardzo mocno rozwinęły się społecznie: Wrocław (Polska), Bukareszt (Rumunia) i Läane-Eesti (Estonia). We wstępie do publikacji pod tytułem „Many paths of longevity: Three examples from Estern Europe”, która znajduje się tutaj, nasze miasto przedstawiają jako jedno z głównych w Polsce, o bardzo zróżnicowanej gospodarce.

Im więcej pieniędzy, tym dłuższe życie?

Analitycy stawiają tezę: Wrocław jest przykładem szerokiego rozwoju. Przywołują dane i fakty:

  • produkt krajowy brutto na mieszkańca rósł każdego roku (od 2000 do 2019) o 4,6 procent – szybciej niż w jakimkolwiek innym mieście w Polsce;
  • Wrocław stał się ważnym ośrodkiem IT, który przyciągnął takie firmy jak Alphabet i IBM, a ponad 12 procent ogółu zatrudnionych pracuje właśnie w branży IT;
  • Wrocław był Europejską Stolicą Kultury w roku 2016 i teraz jest gospodarzem wielu wydarzeń i konferencji kulturalnych.

W dalszej części analizy czytamy, że w 2000 roku we Wrocławiu oczekiwana długość życia i PKB na głowę było na podobnym poziomie jak w mieście Ensenada w Meksyku. Dwadzieścia lat później te wskaźniki wskoczyły na poziom jak w mieście Providence w USA (stan Rhode Island). Przez ten czas, według danych podawanych przez McKinsey, oczekiwana długość życia we Wrocławiu wydłużyła się o 4,6 roku, czyli o więcej niż w Warszawie lub Krakowie.  

Biorąc za przykład dynamiczny rozwój Wrocławia, Bukaresztu i Läane-Eesti, analitycy próbują udowodnić, że korelacja pomiędzy dobrobytem tudzież majętnością a długością życia staje się mocniejsza. To mniej więcej oznacza tyle, że im więcej pieniędzy człowiek zarabia, tym większe prawdopodobieństwo, że dłużej pożyje…

Jak to wygląda na słupkach i wykresach, można zobaczyć we wspomnianej publikacji instytutu McKinsey.

O komentarz do danych i analiz pracowników instytutu McKinsey poprosiliśmy na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. 

Pieniądze to oczywiście nie wszystko, a większa zamożność regionu jest raczej efektem dobrej pracy. Szybki wzrost gospodarczy Wrocławia nie jest przypadkiem, ale efektem świadomych działań wspierających rozwój społeczny. Z jednej strony Wrocław korzysta na byciu w centrum silnego gospodarczo Dolnego Śląska, mocno osadzonego we Wspólnej Europie.
dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW

Jest także druga strona. Profesor Półtorak podkreśla, że nasze miasto jest ośrodkiem akademickim i edukacyjnym aktywizującym tysiące młodych ludzi, którzy przyciągają najlepszych partnerów biznesowych ze świata.

Wyższa aktywność gospodarcza, zaangażowanie przekłada się oczywiście na lepszą jakość życia. Przedstawione dane potwierdzają, że działania polegające na promowaniu otwartości miasta przyczyniły się do skoku cywilizacyjnego nie tylko wyrażonego w liczbach. W przyszłości warto dbać o to, żeby wzrost był coraz bardziej spójny i zauważał społeczne role wszystkich mieszkańców regionów.
dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW

Zdaniem profesor środkiem do celu będzie partycypacja społeczna i gospodarcza, a kluczem do tego jest otwarte i nowoczesne kształcenie, na które szczególnie teraz należy zwrócić uwagę w kontekście przyszłych warunków funkcjonowania rynku pracy i budowania tzw. kompetencji przyszłości.

McKinsey & Company we Wrocławiu  

McKinsey Global Institute działa od 1990 roku – jako oddział firmy doradczej McKinsey – zajmując się badaniami biznesowymi i ekonomicznymi. Misją instytutu jest wspieranie liderów sektorów komercyjnego, publicznego i społecznego w lepszym zrozumieniu rozwoju światowej gospodarki oraz dostarczanie danych pomocnych przy podejmowaniu kluczowych decyzji w kwestiach zarządzania i polityki.

McKinsey & Company jest obecna we Wrocławiu od lat. Firma prowadzi u nas oddział wspierania klienta, który mieści się przy placu Nowy Targ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl