Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
MAHLE motoryzacyjny gigant
MAHLE to jeden z największych dostawców branży motoryzacyjnej na świecie, który w 2020 r. obchodził swoje 100-lecie. Firma, z główną siedzibą w Stuttgarcie w Niemczech, obecna jest na pięciu kontynentach, gdzie działa 160 zakładów produkcyjnych i 12 głównych centrów badawczo-rozwojowych.
Koncern zatrudnia ponad 72 tys. osób, które – niezależnie od lokalizacji – wspólnie opracowują i produkują nowoczesne systemy dla przemysłu motoryzacyjnego.
- Szacuje się, że połowa pojazdów na świecie ma produkty MAHLE.
- MAHLE oferuje unikalne rozwiązania w dziedzinie silników, filtracji, elektryki/mechatroniki oraz układów chłodzenia.
- Jako potentat w świecie technologii MAHLE bierze udział w sportach motorowych — zarówno w wyścigach Formuły 1, jak i wyścigu Le Mans.
- Innowacyjne produkty MAHLE są wykorzystywane nie tylko w samochodach osobowych czy dostawczych, ale również w transporcie kolejowym i morskim.
MAHLE SSC (Centrum Usług Wspólnych) Wrocław
MAHLE Shared Services Poland Sp. z o.o. działa we Wrocławiu od 5 lat. W biurowcu Nicolas Business Center przy ul. Świętego Mikołaja MAHLE ma centrum usług wspólnych (SSC), które zapewnia koncernowi obsługę głównie procesów finansowych oraz IT, ale nie tylko.
- Dział finansów realizuje procesy księgowe pomiędzy jednostkami w Austrii, Czechach, Słowacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Polsce.
- Dział IT realizuje wsparcie operacyjne w zakresie aplikacji biznesowych (głównie system SAP ERP), infrastruktury IT, end-user computing. Świadczy również usługę Global Service Desk dla wszystkich oddziałów spółki. W zakresie aplikacji skupia się obecnie na dużym projekcie, który ma na celu standaryzację procesów na poziomie globalnym oraz konsolidację rozporoszonych systemów SAP w jeden globalny system.
- Centrum kontrolingowe zapewnia wsparcie dla centrali w Stuttgarcie oraz obsługuje zakłady produkcyjne w Europie.
- Od tego roku we wrocławskim centrum zlokalizowane zostały również działy Logistyki i R&D.
5 lat MAHLE we Wrocławiu przedstawiciele spółki podsumowują krótko: – Wykorzystaliśmy ten czas efektywnie, poszerzono obszar i zasięg działania oraz zwiększono zatrudnienie.
Patrząc na dynamikę rozwoju naszej wrocławskiej spółki i na jej obecny kształt w odniesieniu do pierwotnych planów jej funkcjonowania, możemy śmiało przyznać, że otwarcie SSC właśnie we Wrocławiu to była trafna decyzja i udana inwestycja MAHLESabina Stachurek, dyrektor ds. Human Resources w MAHLE, odpowiedzialna za Polskę i Serbię.
MAHLE Shared Services Poland
Przedstawiciele spółki podkreślają, że MAHLE Shared Services Poland przez 5 lat istnienia osiągnął już dużo, ale planów do realizacji jest jeszcze sporo. Pion finansowy stopniowo przejmuje obsługę zakładów w kolejnych państwach europejskich, tymczasem IT działa już globalnie, wszędzie tam, gdzie są zakłady MAHLE.
Nasze zakłady pracują w układzie trzech zmian 24 godziny na dobę, 5 a czasem 7 dni w tygodniu. Z tego powodu musimy zapewnić serwis krytycznych usług przez całą dobę. Poza nami w MAHLE działają jeszcze dwa inne centra serwisowe, dzięki czemu możemy pracować w układzie „Follow the sun”. Gdy kończy się nasza zmiana, zadania przejmują koledzy z Meksyku, a potem kolejni w IndiachTomasz Głuch, dyrektor ds. IT MAHLE Shared Services Poland.
MAHLE Shared Services Poland we Wrocławiu: zatrudnienie, miejsca pracy
Obecnie MAHLE Shared Services Poland we Wrocławiu ma ok. 550 pracowników i nadal będzie zatrudniać. Zobacz, oferty pracy w MAHLE we Wrocławiu, w Polsce i na świecie.
– MAHLE Shared Services Poland przyciąga przede wszystkim możliwością rozwoju i czynnego uczestnictwa w budowaniu i modelowaniu procesów . Naszą mocną stroną jest również świetna atmosfera, którą tworzą pracownicy. Firma otwarta jest na realizację pomysłów charytatywnych, sportowych czy integracyjnych, pochodzących wprost od pracowników a oni to doceniają. Świadczy o tym m.in. otrzymanie w ubiegłym roku tytułu Great Place To Work przyznawanego na podstawie subiektywnych opinii, wyrażanych przez pracowników w anonimowych ankietach – podkreśla Sabina Stachurek.
MAHLE Shared Services Poland we Wrocławiu: plany na przyszłość
Na pytanie o przyszłość MAHLE we Wrocławiu, Sabina Stachurek mówi, że w tym zakresie nie ma gotowej odpowiedzi.
– Biorąc pod uwagę postęp i tempo zmian rynkowych trudno przewidzieć w jakich warunkach technologicznych i ekonomicznych będziemy funkcjonować w przyszłości. Gdy 5 lat temu zaczynała się historia naszej spółki, w powszechnym użyciu były papierowe faktury. Teraz ich nie ma, rozliczamy się poprzez systemy opracowane pod nasze potrzeby, aby zminimalizować ilość zużywanego papieru i zmniejszyć nakłady pracy manualnej. Dynamika zmian jest ogromna – pracuję we Wrocławiu, a odpowiadam za dział personalny w całej Polsce i Serbii. Czy kiedyś było to możliwe? Oczywiście mamy plany rozwoju, chcemy zwiększyć zatrudnienie o kolejnych 150 osób być może jeszcze w tym roku, ale rynek to wszystko zweryfikuje – dodaje Sabina Stachurek.
Tomasz Głuch: – Na ten moment skupiamy się globalnej na transformacji cyfrowej MAHLE. Wpisujemy się w cel i strategię naszego koncernu, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie przyszłość światowej gospodarki. Covid-19 zaskoczył wszystkich, dlatego też zawsze musimy być gotowi na nowe wyzwania.