wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kobiety we wrocławskich fabrykach w latach 50. i 60. XX wieku

Ramię w ramię, niejednokrotnie z mężczyznami, wrocławianki ciężko pracowały w fabrykach w powojennym Wrocławiu. „Robiły” wagony w Pafawagu, pracowały w wielkim hałasie w przędzalni Wel-Teksu na Stabłowicach, przy nowoczesnej elektronice w Elwro, w Polarze na Zakrzowie produkowały lodówki i pralki… Zobaczcie zdjęcia „kobiet pracujących, które żadnej pracy się nie bały” z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Reklama

Nasze mamy, babcie, prababcie to były silne kobiety. I to nie tylko psychicznie, ale i fizycznie: prowadziły dom, gotowały obiady, wychowywały dzieci, ale i szły do… fabryki.

Pafawag, Polar, Wel-Tex, Elwro... Panie produkowały wagony, lodówki, pralki i komputery

Na unikatowych zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego (z roku 1950) widać panie, które ciężko pracowały np. przy produkcji wagonów w Państwowej Fabryce Wagonów „Pafawag” we Wrocławiu.

Na innych widać wrocławianki w przędzalni czesankowej Wel-Tex przy ul. Stabłowickiej (rok 1966). Praca lżejsza niż przy wagonach, ale jednak w fabryce, wyczerpująca, w hałasie…

Panie pracowały też w Polarze, który produkował lodówki i pralki, ale też przy bardziej specjalistycznym sprzęcie – w zakładach Elwro, który produkował komputery, kalkulatory, pamięć operacyjną i inny czuły, elektroniczny sprzęt.

Podczas wernisażu wystawy „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia podeszły do mnie dwie panie. Akurat stałem przy fragmencie ekspozycji przypominającym dzieje wrocławskiego „Elwro”. Śmiejąc się powiedziały, że pracowały właśnie w „Elwro”. „A wie pan, jak sabotowałyśmy podczas stanu wojennego komunę? Zakładałyśmy do pracy rajstopy. Tego nie wolno było robić, ale przecież nikt nie sprawdzał. Rajstopy się elektryzowały i całodzienna produkcja była do wyrzucenia". Można było obalać komunę rajstopami!
wspomina Juliusz Woźny, znawca historii Wrocławia

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z fabryk z lat 50. i 60. – może rozpoznacie na nich swoje mamy, babcie lub prababcie?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl