Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W środowisku biznesowym Wrocławia kobiety są obecne. Zarówno jako menadżerowie najwyższego szczebla, jak i pomysłodawczynie zakładanych we Wrocławiu startupów.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu i siła kobiet
Wrocław do udziału w dyskusji o sile kobiet, ale też o mierzeniu się ze stereotypami, zaprosił kobiety, które stoją na czele wrocławskich firm:
- Dominikę Kawalę, dyrektorkę zakładów 3M SuperHub, 3M Poland sp. z o.o.,
- Annę Tarasewicz z zarządu BASF Catalyst, dyrektorkę ds. HR,
- Irinę Ledyaevę, Poland Public Affairs Lead, Intel Technology Poland,
- Paulinę Gasińską z zarządu Provident Polska SA.
W rozmowie brali udział również panowie reprezentujący biznes i naukę:
- prof. Bartłomiej Nita, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
- Łukasz Wieruszewski, dyrektor rozwoju i innowacji w Atlas Ward Polska.
Obraz sytuacji przedstawił prof. Bartłomiej Nita. - Na Politechnikach w Polsce jest 44 proc. kobiet. Może się wydawać, że to dużo. Jednak na kierunkach typowo technicznych, jest ich tylko 15 proc. Czy to dużo? Cóż, w porównaniu do średniej z unijnych krajów, to niewiele. Według Eurostatu kobiety stanowią jedna trzecią absolwentów kierunków technicznych – mówi przedstawiciel wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Stereotyp może… inspirować
Zdaniem Bartłomieja Nity wpływ mają na to stereotypy płciowe. Dodatkowo wybór kierunku studiów to też pochodna kształcenia wszystkich szczebli, od przedszkola, przez podstawówki i szkoły średnie. Niedostatecznie również promowane są odpowiednie wzorce, jak kobiety mogą sobie świetnie radzić w biznesie, jako inżynierowie czy naukowcy.
Stereotypowe postrzeganie zainteresowań dziewczynek może, paradoksalnie, przynieść ciekawy efekt, ale jeśli zadziała do tego inny czynnik – przykład inspirującej kobiety.
- Mi stereotypy pomogły. Jako dziewczynka interesowałam się kosmetykami, bo przecież kosmetyki są dla dziewczynek. Dodatkowo zainspirowała mnie dr Irena Eris [stworzyła imperium w branży kosmetycznej, z wykształcenia farmaceutka, która zaczęła wytwarzać w latach 80. własny krem - red.]. I tak trafiłam na chemię – opowiada Dominika Kawala z 3M.
Stereotypy blokują
Zupełnie inny przykład ze swojego życia przytoczyła Anna Tarasewicz z BASF. - Bardzo chciałam studiować weterynarię. Niczego nie żałuję, ale do dziś się zastanawiam, jak wyglądałoby moje życie, gdybym poszła ta drogą. Jednak wmówiono mi, że weterynarz to męski zawód, praca, której nie powinny wykonywać kobiety – mówi Tarasewicz. - Poszłam więc inna drogą. Za to w pracy zawodowej, w BASF, funkcjonowania stereotypów wcale nie odczuwam.
- Różnorodność jest potrzebna. Dlatego nie mam nic przeciwko męskiemu przywództwu, ale najlepiej działają zespoły składające się z osób różnej płci, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, a także wykształceniem. Taki zespół jest najbardziej efektywny, generuje najlepsze rozwiązania, świetnie realizuje projekty – uważa Paulina Gasińska z Provident Polska.
Kobiety w budowlance i w nowych technologiach
Kolejnym stereotypem jest to, że kobiety gorzej radzą sobie z obsługą urządzeń technicznych, a wręcz nie chcą pozyskiwać takich kompetencji.
- Wdrażamy w naszym zakładzie wiele nowoczesnych rozwiązań. Panie, często w wieku 55+, świetnie sobie radzą. Kiedyś od jednej usłyszałam, że „obsługuję komputer sprawniej od mojego wnuka” – opowiada Dominika Kawala z 3M.
W branży budowlanej trudno mówić o roli kobiet. Jest ona zdecydowanie zdominowana przez mężczyzn. Choć to się zmienia. - Technologia nie tak szybko wkracza w niektórych dziedzinach, wciąż na budowie potrzebna jest męska siła. Kodeks pracy dość precyzyjnie określa, że pewnych zajęć związanych z wysiłkiem czy warunkami pracy nie mogą podejmować kobiety. Jednak coraz więcej kobiet pracuje na tzw. zapleczu, a to nie tylko prace biurowe, ale zajęcia dla inżynierów, projektantów. Tu nie ma ograniczeń – wyjaśnia Łukasz Wieruszewski z Atlas Ward Polska.
Rola bajek, czyli bajki o kobietach i kobiety w bajkach
Z reguły małym dzieciom fundujemy obraz biernych kobiet i zaradnych mężczyzn. - W ramach jednej z naszych akcji przeanalizowaliśmy tradycyjne bajki i przepisaliśmy je na nowo. Księżniczki już nie czekały na ratunek księcia, ale wykorzystując naukę, technologię, same się uwalniały, wybawiały z kłopotów. Nowe bajki bardzo się spodobały – mówi Irina Ledyaeva z Intel Technology Poland.
Bardzo kobietom pomaga w karierze wiara w siebie – podsumowuje Irina Ledyaeva. Gdy uwierzą, że mogą, to są w stanie przełamać resztę barier.