www.wroclaw.pl

  Kępa Mieszczańska z nową inwestycję. Historyczna stajnia będzie częścią Atmo

  Dawna stajnia koszar wojskowych na Kępie Mieszczańskiej przejdzie renowację. Wszystko za sprawą dewelopera Eiffage Immobilier Polska, który wkomponuje część historycznego budynku w Atmo – nowoczesną inwestycję w stylu art déco. Powstaną tu mieszkania i pasaż handlowy, a prace budowalne ruszą na przełomie roku 2020/2021.

  wizualizacja Atmo Fot. inwestor
  wizualizacja Atmo

  Deweloper podkreśla, że inwestycja przy ul. Dmowskiego 13 prowadzona będzie z poszanowaniem historii Wrocławia. W myśl tej idei zaprojektowana została Atmo, którą na Kępie Mieszczańskiej zbuduje Eiffage Immobilier Polska. Elementem jednego z nowych budynków będzie fasada dawnej stajni, która w XIX wieku wchodziła w skład koszar wojskowych.

  Bryła Atmo została zaprojektowana spójnie z okoliczną architekturą. Dzięki temu historia zatrzyma się w niej dla przyszłych pokoleń

  Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów Eiffage Immobilier Polska

  W dwóch 6-piętrowych budynkach Atmo powstanie 113 mieszkań od 26 do 145 mkw. (od kawalerek po 5-pokojowe). Na parterze będą ogródki, a wyżej balkony, loggie i tarasy. Prace budowalne ruszą na przełomie roku 2020/2021. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2022 roku.

  Czytaj także:

  Koszary wojskowe na Kępie Mieszczańskiej

  W drugiej połowie XVIII wieku na Kępie Mieszczańskiej rozpoczęła się budowa koszar artylerii według projektu C. G. Langhansa – jednego z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Pałac rodziny Wallenberg-Pachaly i pałac Hatzfeldów we Wrocławiu to także dzieła tego niemieckiego architekta.

  Zaprojektowane przez Langhansa koszary na Kępie Mieszczańskiej stanowiły jeden z najważniejszych obiektów militarnych ówczesnego Wrocławia. Cały kompleks był jednym z największych w tym okresie w Prusach. Koszary mogły pomieścić 3000 żołnierzy. W wieku XIX w budynkach mieściły się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże, a także stajnie. Czytaj więcej: Kontrowersyjna koncepcja – rewitalizacja budynku po koszarach na Kępie Mieszczańskiej [WIZUALIZACJE]

  To co zostało zostanie zachowane

  Znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej uległa zniszczeniu podczas oblężenia Festung Breslau. Koszary zlikwidowano w 1945 roku. Ślad po nich pozostał do dziś i zostanie zachowany. To, zdaniem Arkadiusza Förstera, przewodnika po Wrocławiu, właściwa droga:

  – Jeśli z jakiegoś powodu historyczny obiekt nie może dłużej pełnić swojej wcześniejszej funkcji, to każda próba nadania mu nowego życia jest nie tylko potrzebna, ale jest wręcz konieczna. Tylko w ten sposób możemy zachować dla przyszłych pokoleń obraz rzeczywistości, w której żyli ich ojcowie czy dziadkowie – podkreśla.

  Atmo inwestycja w stylu art déco

  Po wielu latach popadania w ruinę dawna stajnia wojskowa doczeka się renowacji.

  Budynek wciąż przypomina o tym, że kiedyś na Kępie Mieszczańskiej stacjonował 2 Regiment Artylerii Polowej. Dzięki jego zachowaniu mamy ciągłość historyczną widoczną dla wszystkich. Każdy, gdy spojrzy na nową inwestycję zobaczy, że to miejsce funkcjonowało już dziesiątki, może i setki lat wcześniej, że tu żyli kiedyś ludzie

  zauważa Arkadiusz Förster

  W Atmo pojawią się mieszkania i lokale usługowe, które utworzą pasaż. Autorem projektu całej inwestycji jest pracownia Zbigniewa Maćkowa.

   – Część dawnego Wrocławia dostała szansę na drugie życie. Takie obiekty mają niespotykany potencjał do wykreowania klimatycznych wnętrz. Budynek został podzielony na trzy nawy i przykryty sklepieniami w układzie krzyżowym. W połączeniu z ceglaną elewacją daje to niepowtarzalny efekt. Dzięki temu Atmo wyróżni się na tle okolicznych zabudowań – mówi architekt.

  Elewacja frontowa będzie podświetlona. Światło odegra ważną rolę również w częściach wspólnych.

  – Aranżacją przestrzeni zajęli się znani i cenieni artyści, dzięki którym wnętrza zyskają estetyczne akcenty w stylu art déco – zaznacza Sebastian Bieńkowski. – Warto też wspomnieć o elementach ekologicznych projektu: zielonym patio, stojakach na rowery i stacji ładowania pojazdów elektrycznych – dodaje.

  Inwestor przypomina, że tuż przy Atmo miasto planuje stworzyć duży park ze strefą rekreacyjną i sportową. – Ten zielony teren o wielkości 4 hektarów będzie tuż za rogiem – zauważa Sebastian Bieńkowski.

  Czytaj więcej:

  Międzynarodowe uznanie i kolejne inwestycje

  W dorobku grupy Eiffage znajdują się znane na całym świecie budowle np. szklana piramida Luwru, Opera w Sydney, czy budynek Louis Vuitton w Paryżu. W Polsce grupa zrealizowała prawie 700 inwestycji w ciągu 30 lat. We Wrocławiu Eiffage jest znany jako generalny wykonawca takich inwestycji jak OVO i Thespian czy Angel Care – obecnie Rezydencja przy Dyrekcyjnej.

  Atmo jest pierwszą inwestycją mieszkaniową Eiffage Immobilier Polska we Wrocławiu i czwartą w Polsce. Deweloper już zapowiedział budowę drugiej inwestycji w mieście: HB 1820 przy ulicy Haukego-Bosaka 18 i 20 na Przedmieściu Oławskim.