wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: zła

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kępa Mieszczańska z nową inwestycję. Historyczna stajnia będzie częścią Atmo
wizualizacja Atmo inwestor
wizualizacja Atmo

Dawna stajnia koszar wojskowych na Kępie Mieszczańskiej przejdzie renowację. Wszystko za sprawą dewelopera Eiffage Immobilier Polska, który wkomponuje część historycznego budynku w Atmo – nowoczesną inwestycję w stylu art déco. Powstaną tu mieszkania i pasaż handlowy, a prace budowalne ruszą na przełomie roku 2020/2021.

Deweloper podkreśla, że inwestycja przy ul. Dmowskiego 13 prowadzona będzie z poszanowaniem historii Wrocławia. W myśl tej idei zaprojektowana została Atmo, którą na Kępie Mieszczańskiej zbuduje Eiffage Immobilier Polska. Elementem jednego z nowych budynków będzie fasada dawnej stajni, która w XIX wieku wchodziła w skład koszar wojskowych.

Bryła Atmo została zaprojektowana spójnie z okoliczną architekturą. Dzięki temu historia zatrzyma się w niej dla przyszłych pokoleń

Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów Eiffage Immobilier Polska

W dwóch 6-piętrowych budynkach Atmo powstanie 113 mieszkań od 26 do 145 mkw. (od kawalerek po 5-pokojowe). Na parterze będą ogródki, a wyżej balkony, loggie i tarasy. Prace budowalne ruszą na przełomie roku 2020/2021. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2022 roku.

Czytaj także:

Koszary wojskowe na Kępie Mieszczańskiej

W drugiej połowie XVIII wieku na Kępie Mieszczańskiej rozpoczęła się budowa koszar artylerii według projektu C. G. Langhansa – jednego z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Pałac rodziny Wallenberg-Pachaly i pałac Hatzfeldów we Wrocławiu to także dzieła tego niemieckiego architekta.

Zaprojektowane przez Langhansa koszary na Kępie Mieszczańskiej stanowiły jeden z najważniejszych obiektów militarnych ówczesnego Wrocławia. Cały kompleks był jednym z największych w tym okresie w Prusach. Koszary mogły pomieścić 3000 żołnierzy. W wieku XIX w budynkach mieściły się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże, a także stajnie. Czytaj więcej: Kontrowersyjna koncepcja – rewitalizacja budynku po koszarach na Kępie Mieszczańskiej [WIZUALIZACJE]

To co zostało zostanie zachowane

Znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej uległa zniszczeniu podczas oblężenia Festung Breslau. Koszary zlikwidowano w 1945 roku. Ślad po nich pozostał do dziś i zostanie zachowany. To, zdaniem Arkadiusza Förstera, przewodnika po Wrocławiu, właściwa droga:

– Jeśli z jakiegoś powodu historyczny obiekt nie może dłużej pełnić swojej wcześniejszej funkcji, to każda próba nadania mu nowego życia jest nie tylko potrzebna, ale jest wręcz konieczna. Tylko w ten sposób możemy zachować dla przyszłych pokoleń obraz rzeczywistości, w której żyli ich ojcowie czy dziadkowie – podkreśla.

Atmo inwestycja w stylu art déco

Po wielu latach popadania w ruinę dawna stajnia wojskowa doczeka się renowacji.

Budynek wciąż przypomina o tym, że kiedyś na Kępie Mieszczańskiej stacjonował 2 Regiment Artylerii Polowej. Dzięki jego zachowaniu mamy ciągłość historyczną widoczną dla wszystkich. Każdy, gdy spojrzy na nową inwestycję zobaczy, że to miejsce funkcjonowało już dziesiątki, może i setki lat wcześniej, że tu żyli kiedyś ludzie

zauważa Arkadiusz Förster

W Atmo pojawią się mieszkania i lokale usługowe, które utworzą pasaż. Autorem projektu całej inwestycji jest pracownia Zbigniewa Maćkowa.

 – Część dawnego Wrocławia dostała szansę na drugie życie. Takie obiekty mają niespotykany potencjał do wykreowania klimatycznych wnętrz. Budynek został podzielony na trzy nawy i przykryty sklepieniami w układzie krzyżowym. W połączeniu z ceglaną elewacją daje to niepowtarzalny efekt. Dzięki temu Atmo wyróżni się na tle okolicznych zabudowań – mówi architekt.

Elewacja frontowa będzie podświetlona. Światło odegra ważną rolę również w częściach wspólnych.

– Aranżacją przestrzeni zajęli się znani i cenieni artyści, dzięki którym wnętrza zyskają estetyczne akcenty w stylu art déco – zaznacza Sebastian Bieńkowski. – Warto też wspomnieć o elementach ekologicznych projektu: zielonym patio, stojakach na rowery i stacji ładowania pojazdów elektrycznych – dodaje.

Inwestor przypomina, że tuż przy Atmo miasto planuje stworzyć duży park ze strefą rekreacyjną i sportową. – Ten zielony teren o wielkości 4 hektarów będzie tuż za rogiem – zauważa Sebastian Bieńkowski.

Czytaj więcej:

Międzynarodowe uznanie i kolejne inwestycje

W dorobku grupy Eiffage znajdują się znane na całym świecie budowle np. szklana piramida Luwru, Opera w Sydney, czy budynek Louis Vuitton w Paryżu. W Polsce grupa zrealizowała prawie 700 inwestycji w ciągu 30 lat. We Wrocławiu Eiffage jest znany jako generalny wykonawca takich inwestycji jak OVO i Thespian czy Angel Care – obecnie Rezydencja przy Dyrekcyjnej.

Atmo jest pierwszą inwestycją mieszkaniową Eiffage Immobilier Polska we Wrocławiu i czwartą w Polsce. Deweloper już zapowiedział budowę drugiej inwestycji w mieście: HB 1820 przy ulicy Haukego-Bosaka 18 i 20 na Przedmieściu Oławskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl