wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kontrowersyjna koncepcja – rewitalizacja budynku po koszarach na Kępie Mieszczańskiej [WIZUALIZACJE]

Firma ATC Development zaprezentowała wizualizacje nowego budynku na Kępie Mieszczańskiej. Chcą wyremontować zabytkowy obiekt po koszarach artylerii. Architekt miasta mówi, że to kontrowersyjna koncepcja.

Reklama

Działka pod zabytkiem przy ul. Dmowskiego 21 należy do wrocławskiej spółki deweloperskiej ATC Development. Obecnie pozostałości wojskowego budynku znajdują się w kiepskim stanie technicznym i nie nadają się do użytkowania. Sąsiadują tymczasem bezpośrednio z zamieszkiwanym już 9-kondygnacyjnym budynkiem wielorodzinnym (na zdjęciu poniżej).

Źródło: ATC Development

 – Kupując ten zabytkowy obiekt zakładaliśmy, że jego rewitalizacja będzie wymagała zmiany w zakresie planu miejscowego. Zależy nam głównie na przywróceniu estetyki miejsca poprzez wizualne scalenie budynku po dawnych koszarach z przylegającym ścianą szczytową współczesnym budynkiem mieszkalnym. W projekcie tego ostatniego, co widać gołym okiem, nie uwzględniono sąsiedztwa zabytku – wyjaśnia Paweł Kleszcz, dyrektor ATC Development.

Paweł Kleszcz zwraca uwagę, że aktualnie te dwa przylegające do siebie obiekty z różnych okresów – zabytkowy i współczesny, tworzą wizualnie rażąco nieudane połączenie.

– Brak harmonii między nimi wynika z tego, że te dwa obiekty leżą na granicy dwóch różnych miejscowych planów, które nie są w tym miejscu ze sobą spójne w zakresie linii zabudowy i jej wysokości. Projekt rewitalizacji powstawał przez wiele miesięcy w ramach konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzki Konserwatorem Zabytków (DWKZ). Ostatecznie opracowano koncepcję, która została pozytywnie zaopiniowana przez urząd konserwatorski, z rekomendacją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się zabytkowy budynek garażowo-warsztatowy – dodaje.

Koncepcja rozbudowy obiektu warsztatowego koszar artylerii na Kępie Mieszczańskiej. Źródło: ATC Development

Deweloper zaznacza, że zdecydował się na rewitalizację budynku artylerii pomimo tego, że rzeczoznawca rekomendował jego wyburzenie. Projekt rewitalizacji zakłada renowację ścian zewnętrznych z zachowaniem istniejącego detalu i historycznej bryły zabytku oraz nadbudowanie nowoczesnego budynku.

– Współczesna architektura prezentuje szereg pozytywnych przykładów śmiałych rewitalizacji zabudowań zabytkowych i spektakularne efekty współpracy władz miejskich i konserwatorskich z inwestorami. Jako przykłady warto wymienić HafenCity – nowobudowaną dzielnicę w porcie Hamburga, czy krakowską Cricotecę. Tym bardziej cieszy nas otwartość i pozytywna opinia naszego projektu wydana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – dodaje Paweł Kleszcz.

Koncepcja rozbudowy obiektu warsztatowego koszar artylerii na Kępie Mieszczańskiej. Źródło: ATC Development

Miejscowy plan dla terenu sąsiadującego z zabytkowym budynkiem garażowo-warsztatowym dopuszcza pod okoliczną zabudowę wysokość budynków do 28 metrów, tj. 9 kondygnacji. We wniosku o zmianę zagospodarowania deweloper wskazał, że zabytkowy budynek został optycznie przygnieciony przez nowo wybudowane budynki, a jego bryła jest niewpasowanym w otoczenie. 

– W sprawie docelowej rewitalizacji zapewne czekają nas jeszcze niejedne rozmowy i spotkania z przedstawicielami urzędu miejskiego i konserwatora zabytków – wyjaśnia dyrektor ATC Development.

Architekt miasta: kontrowersyjna koncepcja

W opinii architekta miasta Piotra Fokczyńskiego to kontrowersyjna koncepcja i obecnie niespójna z zachowanym obiektem. – Nie nad każdym budynkiem zabytkowym istnieje możliwość nadbudowy nowej kubatury – podkreśla.

Kępa Mieszczańska – największy plac budowy we Wrocławiu

 Adam Kosiarek

Przed wiekami był tam port i młyn, później lazaret i koszary; po II wojnie światowej wyspa należała do żołnierzy i milicjantów, a wrocławianie chodzili tam na lodowisko i do kina letniego Torpiastu.

Teraz na Kępie Mieszczańskiej ma być jak w Hamburgu, Amsterdamie czy Berlinie. Przestronne osiedla, nowoczesne biurowce, eleganckie kawiarnie i sklepy, a tuż obok bulwary nad Odrą, nowy park, teatr i galeria BWA. Tak już za kilka lat ma wyglądać Kępa Mieszczańska.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024