- W Centrum Lean Management rozwijane będą umiejętności inżyniera przyszłości, który będzie przygotowany do pracy w Przemyśle 4.0.
- Centrum powstało, by uczyć efektywnego zarządzanie, czyli Lean Management oraz jak skutecznie doskonalić procesy według metody Kaizen, która zakłada ciągłe doskonalenie.
Centrum Lean Management w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu kosztowało 300 tys. zł. To miejsce, w którym studenci z wykorzystaniem modeli, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz gier symulacyjnych uczą się zasad zarządzania w zakładach produkcyjnych.
Centrum Lean Management nowoczesne metody zarządzania
Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, Centrum Lean Management powstało w odpowiedzi na potrzeby rynku i pracodawców związanych z przemysłem produkcyjnym. Czytaj także: Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu powstało Centrum Symulacji Procesów Biznesowych.
– To właśnie w produkcji znajdują zastosowanie metody zarządzania takie, jak Lean Management, Kaizen, 5S czy Kanban. Pozwalają one przedsiębiorcom planować procesy w firmie tak, aby były one zoptymalizowane, nie generowały zbędnych kosztów, ani nie powodowały strat za to były systematycznie udoskonalane, a przy tym zachowywały ergonomię pracy, co jest niezwykle korzystne dla zdrowia i komfortu pracowników – zaznacza dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin.
Studenci kierunków inżynierskich i związanych z zarządzaniem uczą się tych metod na studiach, a teraz będą mogli trenować je i rozwijać umiejętności praktyczne. W Centrum Lean Management będą uczyć się diagnozowania błędów i szukania najlepszych rozwiązań, jakie można zastosować w firmach produkcyjnych.
Centrum Lean Management: nauka w wirtualnej fabryce
Nauka odbywa się poprzez wykorzystanie gier symulacyjnych i wirtualnej rzeczywistości. W technologii VR uczelnia przygotowała dla studentów symulację fabrycznej produkcji drzwi oraz wdrożeń z zakresu ochrony środowiska.
Ważnym elementem Centrum Lean Management jest Trenażeria – to pomieszczenie, w którym umieszczono stanowiska pracy wyposażone w prawdziwe narzędzia i modele urządzeń np. silnik Mercedes-Benz. Na tych stanowiskach trenowane będą techniki stosowane w zarządzaniu
– Trenażeria umożliwi studentom trenowanie rozwiązań w mikroskali i na symulacjach, dzięki czemu będą mogli popełniać błędy i wyciągać wnioski. W przypadku błędu student nie będzie ponosił konsekwencji, jakie mogłyby go spotkać w miejscu pracy – dodaje dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin.
O sztucznej inteligencji we Wrocławiu, czytaj także:
- Driven by intelligence na Made in Wroclaw 2021. Relacja
- Sztuczna inteligencja od wrocławskiego Kogifi pomaga pracownikom
WSB/jr