wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sztuczna inteligencja od wrocławskiego Kogifi pomaga pracownikom
Sztuczna inteligencja od wrocławskiego Kogifi pomaga pracownikom źródło: Kogifi

Wirtualne fabryki dostępne z dowolnego miejsca na świecie, nauka kierowania dźwigiem czy spawania, to tylko niektóre z możliwości autorskiego systemu opracowanego przez wrocławską spółkę Kogifi. Firma z powodzeniem stosuje technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości AR/VR. Jako partner rządowego Programu Dostępność+, wprowadzają to rozwiązanie także w celu aktywizacji i zapewnienia pracy m.in. osobom niepełnosprawnym czy czasowo wykluczonym z powodu choroby lub sytuacji rodzinnej.

Reklama

AIDAR LMS to autorski system szkoleniowy Kogifi oparty na technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR). Dzięki rozwiązaniu możliwe jest przeniesienie linii produkcyjnych, podzespołów, a nawet całych fabryk i firm do wirtualnego świata. Umożliwia to naukę poprzez interakcję z obiektami w VR, a także wspiera trening w AR już w miejscu pracy.

– Wdrożenie rozwiązania, w dużym skrócie, polega na tworzeniu bazy wiedzy danego przedsiębiorstwa, a następnie na przeniesieniu jej do światów AR oraz VR. Efektem są niecodzienne, ciekawe szkolenia z elementami grywalizacji, pozwalające na efektywny transfer wiedzy i doświadczenia w obrębie organizacji oraz stały, uporządkowany rozwój pracowników – mówi Marek Czarzbon, dyrektor innowacji z Kogifi. – Co istotne, system „uczy się” dzięki wykorzystaniu w nim sztucznej inteligencji (AI), co pozwala na stałą aktualizację zebranej bazy wiedzy – dodaje Marek Czarzbon.

Czytaj także: Wrocławskie Kogifi rusza na podbój Skandynawii

AIDAR LMS umożliwia trening z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności odwiedzania siedziby firmy lub hali produkcyjnej. Mowa tu także o tak nieoczywistych procesach, jak nauka kierowania dźwigiem, spawania, pracy manualnej na linii produkcyjnej oraz skomplikowanych procesów wytwórczych.

Trening pracowników w rzeczywistości rozszerzonej

Poza podstawową funkcją wspierającą edukację kadr w firmach, AIDAR LMS jest także wykorzystywany do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz innych pracowników o szczególnych potrzebach, w ramach partnerstwa Kogifi w rządowym Programie Dostępność+.

Jedną z akcji podjętych przez Kogifi w ramach Programu Dostępność + jest współpraca z fabryką Mercedesa w Jaworze, gdzie produkowane są silniki spalinowe i elektryczne. Firma wdrożyła tam stanowiska do treningu pracowników w rzeczywistości rozszerzonej VR.

– Przenieśliśmy cały silnik do VR – z dokładnością do jednej śrubki – i umożliwiamy poznanie kolejnych etapów jego montażu. Model komputerowy świetnie symuluje rzeczywistą masę silnika, wzmacniając pamięć mięśniową pracownika, co z kolei przekłada się na szybsze opanowanie przez niego składu krok po kroku – mówi Marek Czarzbon. – Nasz system jest także wdrażany w procesie wirtualnej aktywizacji pracowników fabryki w Jaworze. Daje on bowiem szansę także osobom o szczególnych potrzebach na zdalną pracę – dodaje przedstawiciel Kogifi.

Pracownik po wypadku nie traci pracy

Firma przywołuje tu jako przykład specjalistę utrzymania ruchu w jednej z niemieckich fabryk, który kilka lat temu uległ wypadkowi i uszkodził kręgosłup. Po wypadku nie był w stanie dalej pracować, ale dzięki specjalnemu systemowi rozszerzonej rzeczywistości uzyskał taką możliwość.

Na jego domowym komputerze została zainstalowana aplikacja, która dała mu dostęp do pracy. Po drugiej stronie znajduje się pracownik w okularach rozszerzonej rzeczywistości, dzięki któremu wspominany specjalista dokładnie widzi swoje stanowisko pracy.

W fabryce koledzy dostają od niego cenne wskazówki. Nic nie ogranicza im rąk. Mogą wykonywać instrukcje eksperta przekazywane głosem i w formie hologramów.

Win-win dla firmy i pracowników

System AIDAR LMS daje szansę na zdalną pracę, szkolenia i spotkania dla pracowników o szczególnych potrzebach, jak i na doraźne dzielenie się wiedzą dzięki technologii „digital twin” (cyfrowa prezentacja obiektów fizycznych).

Mowa tu jednak nie tylko o osobach niepełnosprawnych, ale i o tych z ograniczoną mobilnością np. ze względu na sytuację rodzinną czy zdrowotną. Wykorzystanie technologii AR/VR pozwala na usprawnienie pracy zdalnej osób tymczasowo wykluczonych ze względu na chwilową chorobę czy konieczność opieki nad dzieckiem. Pozwala także na efektywny powrót do sprawności zawodowej np. pracownicom po urlopie macierzyńskim. Jest też narzędziem wspierającym utrzymanie kontaktu z branżą oraz bieżącą aktualizację wiedzy pracowników pozostających poza firmą, nie mówiąc o tak istotnym budowaniu więzi z pracodawcą.

 – Z perspektywy pracodawcy, wykorzystanie technologii AR/VR oznacza dla firmy zwiększenie puli potencjalnych pracowników. Z kolei dla osób o szczególnych potrzebach to szansa na dostęp do miejsc pracy, które były dotychczas wykluczone np. ze względu na bariery architektoniczne – podkreśla Marek Czarzbon.

Kogifi – wrocławski software house

Kogifi powstało we Wrocławiu w 2018 r., zostało założone przez Tomasza Gibasa, Jakuba Kobę i Macieja Ossowskiego. Po dwóch latach działalności mają swoje odziały w Warszawie, Bielsko-Białej i Białymstoku oraz na świecie: w Nowym Jorku, Londynie i Singapurze. 

Firma współpracuje z międzynarodowymi gigantami biznesu, takimi jak: Daimler – Mercedes-Benz, Fanuc, Orbico Group czy Change of Scandinavia AB.

Zajmują się wdrożeniami rozwiązań marketingu cyfrowego i customer experience na rynkach w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Pracownicy firmy to eksperci w zakresie marketingu cyfrowego, wyspecjalizowani w budowaniu strategii z zakresu Smart Commerce i Omni-Channel, wspieranego przez technologie AI, VR/AR i IoT.

Kogifi świadczy usługi konsultingowe i wdrożeniowe, tworzy dedykowane zespoły i pomaga w zwiększeniu sprzedaży poprzez rozwój dojrzałości cyfrowej organizacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl