wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Capgemini: 20 lat we Wrocławiu i plany na przyszłość

- Wrocław to jeden z głównych hubów IT w Polsce, z którego są świadczone usługi na cały świat. Planujemy wykorzystać jego potencjał – mówią szefowie Capgemini, jednego z największych na świecie inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych, który świętuje 20 lat działalności we Wrocławiu. Firma planuje dalszy rozwój i wzrost zatrudnienia w stolicy Dolnego Śląska. Zobacz, co robią i kogo szukają.

Reklama

O rozwoju Capgemini we Wrocławiu i planach na przyszłość mówią:

  • Grzegorz Wołodko, Vice President, Head of GDC Application Business Line w Capgemini Polska
  • Piotr Siuda, Vice President, Head of Financial Services w Capgemini Polska
  • Mateusz Sztukowski, Managing Director Insights & Data Poland w Capgemini Polska

Capgemini działa we Wrocławiu od 20 lat. Jakie były Wasze początki w stolicy Dolnego Śląska?

Grzegorz Wołodko: Zatrudnialiśmy 50 osób i skupialiśmy się głównie na realizacji projektów programistycznych dla niemieckich firm. Zespół składał się przede wszystkim z programistów i programistek z maksymalnie pięcioletnim doświadczeniem. Pracowaliśmy bezpośrednio u klientów, często wyjeżdżając za granicę.

Dlaczego wybraliście Wrocław jako lokalizację dla działalności Capgemini?

Grzegorz Wołodko: Przede wszystkim ze względu bliskość do Niemiec, gdzie znajdowała się większość naszych klientów. To strategiczna lokalizacja, która oferowała również łatwiejszy dostęp do specjalistów i specjalistek z zaawansowaną znajomością języka niemieckiego. Dodatkowo Wrocław już wtedy był miastem z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i potencjałem edukacyjnym, co znacznie ułatwiało rozwój naszej działalności.

Jak wygląda sytuacja dzisiaj? Ilu pracowników zatrudniacie, czym się zajmujecie?

Grzegorz Wołodko: Dziś Capgemini we Wrocławiu zatrudnia około 2400 osób, pracujących w projektach dla bardzo znanych klientów z wielu branż, m.in. motoryzacyjnej, produkcyjnej, telekomunikacyjnej, logistycznej, transportowej, life science i sektora publicznego.

Nasza działalność ewoluowała – z firmy skupionej na projektach developerskich staliśmy się partnerem doradczym w tematach związanych z tworzeniem i wdrażaniem kompleksowych rozwiązań IT dla wielu znanych klientów z całej Europe, nie tyko z Niemiec. Zatrudniamy ekspertów i ekspertki zarówno o profilu technicznym, jak i biznesowym, co pozwala nam dostarczać klientom innowacyjne, dopasowane do ich potrzeb rozwiązania. Przejmujemy całościową odpowiedzialność za dostarczanie gotowych, dedykowanych rozwiązań – począwszy od projektu i przygotowanie oferty, a skończywszy na wdrożeniu, utrzymaniu i przygotowaniu strategii dalszego rozwoju.

Piotr Siuda: Sektor finansowy jest jednym z kluczowych obszarów, w których działamy. Banki i ubezpieczyciele, z którymi współpracujemy, stoją przed wieloma wyzwaniami – rosnące koszty utrzymania systemów legacy, niskie pokrycie testami systemów opartych na Javie, a także kwestie związane z bezpieczeństwem danych i automatyzacją procesów. Technologia blockchain staje się tu coraz bardziej istotna, zwłaszcza w kontekście bezpiecznych transakcji. Widzimy również ogromny potencjał w rozwiązaniach no-code i low-code, które mogą przyspieszyć transformację cyfrową w tym sektorze. Capgemini odgrywa tu rolę nie tylko dostawcy technologii, ale także doradcy, który wspiera klientów w doborze optymalnych rozwiązań.

Mateusz Sztukowski: Dzięki doświadczeniu naszych zespołów jesteśmy w stanie również zaoferować klientom innowacyjne rozwiązania w obszarze przetwarzania i analizy danych. Nasza codzienna praca opiera się na najnowszych technologiach, takich jak inżynieria danych, generatywna sztuczna inteligencja (GenAI), architektura Data Mesh czy uczenie maszynowe. Wykorzystujemy w tym celu wiodące platformy chmurowe: Azure, AWS, Google Cloud, a także narzędzia jak Data Bricks, Snowflake i język programowania Python. Oczywiście GenAI, jako przełomowa technologia, otwiera przed nami nowe możliwości biznesowe i przyspieszyła rozwój całego sektora sztucznej inteligencji.

Czy obecnie szukacie nowych pracowników? Na jakie stanowiska rekrutujecie?

Grzegorz Wołodko: Tak, stale szukamy nowych talentów. Rekrutujemy zarówno osoby specjalizujące się w obszarach technicznych – programistów i programistki, inżynierów i inżynierki IT, ekspertów i ekspertki biznesowe, jak i osoby z doświadczeniem w zarządzaniu projektami. Zależy nam na osobach, które nie tylko posiadają wiedzę techniczną, ale też rozumieją potrzeby biznesowe naszych klientów i potrafią dostarczać im innowacyjne rozwiązania. Priorytetem są technologie chmurowe, szczególnie AWS i Azure, znajomość języków programowania, jak i sprawne posługiwanie się narzędziami GenAI. Dodatkowo intensywnie rekrutujemy specjalistów z zakresu SAP oraz Dynamics 360.

Piotr Siuda: W obszarze usług dla sektora finansowego niezmiennie rekrutujemy na stanowiska związane z Java oraz DevOps, zwłaszcza w kontekście rozwiązań chmurowych. Zauważamy również rosnące zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki ds. Cloud i testowania. Nowością jest rola Full-stack dewelopera z doświadczeniem w Java oraz frontendowymi technologiami, takimi jak React, Angular czy JavaScript.

Mateusz Sztukowski: Do zespołów Insights & Data poszukujemy przede wszystkim specjalistów i specjalistek Data Engineering z doświadczeniem w rozwiązaniach chmurowych (Azure, AWS) oraz kandydatów i kandydatek ze znajomością narzędzi DataBricks oraz Snowflake. Jesteśmy również aktywni w obszarze Gen AI, gdzie także planujemy pozyskiwać ekspertów. Dla osób na stanowiskach juniorskich oferujemy program praktyk, który z powodzeniem prowadzimy od kilku lat.

Jakie są plany Capgemini związane z Wrocławiem?

Grzegorz Wołodko: Wrocław pozostaje dla nas jednym z kluczowych ośrodków działalności w Polsce. W najbliższych latach planujemy dalszy rozwój, szczególnie w obszarze współpracy z sektorem publicznym oraz w takich branżach jak obronność, logistyka, automotive i telekomunikacja. Widzimy ogromny potencjał we wdrażaniu nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów. Nasze centrum R&D we Wrocławiu będzie odgrywać kluczową rolę w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla i wraz z naszymi największymi klientami.

Piotr Siuda: W sektorze finansowym planujemy rozwijać nasze kompetencje w zakresie ESG, które staje się coraz bardziej istotne dla globalnych firm. Będziemy również kontynuować prace nad technologiami wspierającymi automatyzację procesów oraz zwiększanie bezpieczeństwa danych. Capgemini we Wrocławiu ma kluczowe znaczenie dla realizacji tych strategii i jesteśmy przekonani, że nasze centrum będzie dalej rozwijało się jako lider innowacji w sektorze finansowym.

Mateusz Sztukowski: Wrocław to jeden z głównych hubów IT w Polsce, z którego są świadczone usługi na cały świat. Planujemy wykorzystać jego potencjał do stworzenia silnych, strategicznych partnerstw. Wierzymy, że taka współpraca może być dodatkowym impulsem rozwojowym zarówno dla rozwoju miasta, jak i dla dalszego umacniania pozycji Capgemini we Wrocławiu. 

Capgemini Wrocław. Od kiedy Capgemini jest w Polsce?

Capgemini na polskim rynku działa od ponad 25 lat. W Polsce zatrudnia głównie ekspertów i ekspertki z obszaru IT oraz usług biznesowych. Centra Capgemini są w ośmiu miastach: w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie oraz w Lublinie i Gdańsku.

  • Biuro Capgemini we Wrocławiu działa od 2004 roku, skąd wspiera klientów z wielu różnych branż m.in. motoryzacyjnej, logistycznej, obronnej, rozrywkowej aż po branżę finansową czy sektor publiczny.

Capgemini, skąd pochodzi firma i co robi na świecie?

Capgemini to firma z francuskim rodowodem, światowy lider w dziedzinie doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem.

  • Capgemini wspiera klientów w szerokim zakresie: od strategii i projektowania rozwiązań po działania operacyjne napędzane przez dynamicznie rozwijający się i innowacyjny świat technologii chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowania, inżynierii cyfrowej i platform.
  • Capgemini zatrudnia aktualnie około 340 000 osób w ponad 50 krajach.

Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe

Centra BSS i R&D we Wrocławiu

  • Centa nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 208 (największe: Credit Suisse, BNY Mellon, HPE, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, Luxoft, EY)
  • Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Mondelēz International, Viessman, Nokia, Dolby)
  • Zatrudnienie: ok. 60 tysięcy osób

Branża IT we Wrocławiu

  • Zatrudnienie: ponad 36 tys. osób

Powierzchnia biurowa we Wrocławiu

  • 1,4 mln metrów kwadratowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl