Podczas tegorocznej konferencji Made in Wroclaw po raz pierwszy zaprezentowany został raport „Potencjał badawczo-rozwojowy w aglomeracji wrocławskiej”, opracowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i firmę Antal. Badanie objęło 403 firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową i pozwoliło szczegółowo przeanalizować sektor badań i rozwoju w stolicy Dolnego Śląska.
Wrocławskie firmy nie oszczędzają na innowacjach
Jak twierdzi Artur Skiba, prezes zarządu Antal, raport wskazuje na to, że Wrocław wyrasta na jeden z najważniejszych ośrodków badawczo-rozwojowych w Polsce, przyciągając 11 proc. krajowych centrów R&D.
Aż 20 proc. firm w regionie inwestuje ponad 30 proc. swojego rocznego budżetu w innowacje, co czyni miasto jednym z liderów technologicznych w Europie. Wzrost liczby firm z sektora badawczo-rozwojowego o 34 proc. w ciągu kilku lat pokazuje, jak Wrocław staje się kluczowym graczem na arenie międzynarodowej.Artur Skiba
Prawie 4 mld zł na badania i rozwój
Według Magdaleny Okulowskiej, prezeski Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, stolica Dolnego Śląska od lat przyciąga uwagę inwestorów z sektora nowych technologii.
ść miejscowych firm na rynkach międzynarodowych.Analiza, którą przeprowadziliśmy, pokazuje, że nakłady na działalność R&D w regionie dolnośląskim osiągnęły w 2022 roku imponującą kwotę 3,9 mld złotych, plasując Wrocław w czołówce najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków w Polsce, zaraz po Mazowszu i Małopolsce.Magdalena Okulowska
Duża dynamika
Jak twierdzi prezeska ARAW, inwestycje w innowacje przekładają się na konkurencyjnosektora innowacji
W raporcie można przeczytać, że we Wrocławiu znajduje się 11 proc. polskich przedsiębiorstw posiadających status centrum badawczo-rozwojowego nadawany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Są to m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowe „NOVASOME” i Dolnośląskie Centrum Innowacji. Jednocześnie w województwie dolnośląskim w 2022 roku w branży R&D działały 663 podmioty.
Miasto wyróżnia się także pod względem specjalizacji w różnych obszarach działalności R&D. Przeprowadzone badanie wykazało, że dominują tutaj:
- inżynieria i produkcja (51 proc. firm),
- technologie informacyjne i komunikacyjne (37 proc.),
- a także chemia i materiały (16 proc.).
Polska Dolina Krzemowa
Wrocław jest liderem w Polsce pod względem liczby startupów. Aż 28 proc. wszystkich polskich młodych firm technologicznych jest zarejestrowanych na Dolnym Śląsku, w tym znaczna większość w stolicy regionu. Dynamiczny rozwój tego sektora jest wspierany przez liczne inkubatory i programy akceleracyjne.
We Wrocławiu działa 30 uczelni wyższych, które kształcą ponad 105 tys. studentów, z czego ponad 42 tysiące na kierunkach kluczowych dla R&D. Z badań ARAW i Antal wynika, że aż 79 proc. przedsiębiorstw aktywnie korzysta z możliwości, jakie daje partnerstwo akademicko-biznesowe. Natomiast 58 proc. angażuje się w oferowanie staży i praktyk, a 37 proc. realizuje wspólne projekty badawcze.
Dodatkowo 60 proc. firm ocenia dostępność wykwalifikowanych specjalistów w obszarze R&D jako dobrą lub bardzo dobrą.
Raport w wersji angielskiej dostępny jest poniżej.