Beko Europe informuje o porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych dotyczące planowanej restrukturyzacji zakładu lodówek we Wrocławiu.
Porozumienie opiera się na pakiecie odpraw dla pracowników objętych restrukturyzacją i jest wynikiem negocjacji Beko z przedstawicielami pracowników oraz związkami zawodowymi. Konsultacje były prowadzone z myślą o zapewnieniu dobrostanu oraz z szacunkiem wobec pracowników, którzy znacząco przyczynili się do sukcesu firmy w ostatnich dekadachBeko Europe.
Odprawy dla pracowników fabryki lodówek Beko we Wrocławiu
Ustalono warunki finansowe porozumienia, które są uzależnione od stażu pracowników objętych zwolnieniami grupowymi, w następujący sposób:
- Dla pracowników z mniej niż 10-letnim stażem – pracownik otrzyma jedną odprawę za każdy pełny rok stażu pracy oraz jedną dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki planowanej od 1 stycznia 2024 r.
- Dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem – pracownik otrzyma 11 odpraw oraz dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki planowanej od 1 stycznia 2024 r. za każdy pełny rok powyżej 10 lat stażu pracy.
- Premia za frekwencję – niezależnie od stażu, każdy pracownik, który nieprzerwanie pracował w firmie od listopada 2024 r. do kwietnia 2025 r., z nie więcej niż dwoma dniami zwolnienia lekarskiego miesięcznie, otrzyma dodatkową jedną odprawę.
Chcielibyśmy podziękować przedstawicielom pracowników i związkom zawodowym za konstruktywny dialog i prawdziwe zaangażowanie, które umożliwiły osiągnięcie tego porozumienia. Proces jest trudny, ale konieczny, aby wzmocnić zrównoważoną bazę operacyjną w Polsce, w szczególności poprzez wzmocnienie kluczowej działalności produkcyjnej w zakładach w Radomsku i WrocławiuFrancesco Celentano, Senior Director of Operations Northern Area w Beko Europe.
Beko podkreśla, że aktywnie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy we Wrocławiu oraz lokalnymi pracodawcami, aby „wspólnie planować i podejmować inicjatywy dla pracowników, począwszy od końca 2024 roku. Dodatkowo, Beko Europe uruchomi dedykowane programy outplacementowe, aby pomóc pracownikom w szybszej reintegracji na rynku pracy”.
Po intensywnych i wymagających negocjacjach udało się wypracować porozumienie, które stanowi bardzo duże wsparcie finansowe dla pracowników, którzy odejdą w ramach tego procesu. Zgodnie z ustaleniami, zwalniani pracownicy otrzymają odprawy na poziomie znacznie przewyższającym ustawowe minimum. To porozumienie jest wyrazem szacunku dla ich wieloletniej pracy oraz docenieniem ich wkładu w rozwój zakładu. Wyrażam szczególne uznanie dla Zarządu Beko Poland Manufacturing Sp. z o.o., który wykazał się otwartością i zrozumieniem sytuacji pracowników oraz zgodził się na wyjątkowo korzystne warunki odpraw. Jednocześnie pragnę podkreślić rolę zespołu negocjacyjnego, który przyczynił się do sprawnego i merytorycznego przebiegu rozmówKrzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność.
Treść porozumienia może posłużyć jako przykład dla innych pracodawców i związków zawodowych w Polsce, wyznaczając wysokie standardy współpracy w sytuacjach wymagających restrukturyzacji. Mam nadzieję, że zainspiruje to do odpowiedzialnego podejścia do dialogu społecznego na szczeblu krajowym i lokalnymWiesław Przybyłek, przewodniczący MNSZZ OPZZ we Wrocławiu.
Spółka zaznacza, że Polska nadal jest dla nich kluczową lokalizacją, i będą kontynuować inwestycje we Wrocławiu i Radomsku, aby wspierać bieżące cele produkcyjne i operacyjne.
Beko zamyka fabrykę lodówek we Wrocławiu. Zakład piekarników i Centrum Badań i Rozwoju Beko nadal będą działać we Wrocławiu
Przypomnijmy, że we wrześniu na wroclaw.pl pisaliśmy o decyzji spółki Beko Europe o zakończeniu działalności zakładów w Łodzi (produkcja kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych) oraz wrocławskiej fabryki lodówek, a także niektórych stanowisk biurowych.
Zamknięcie strefy produkcyjnej w Łodzi oraz zmiany we Wrocławiu (dotyczące pracowników produkcji oraz pracowników biurowych ) mogą dotknąć około 1800 stanowisk. Produkcja w tych zakładach ma zostać zakończona do końca kwietnia 2025 roku.
Pozostała działalność: w Radomsku, wrocławskiej fabryce piekarników i wrocławskich działach Centrum Badań i Rozwoju (R&D) oraz w łódzkim Shared Service Center (SSC) pozostaną bez zmian.
Zakłady Beko we Wrocławiu to dawniej amerykański Whirpool. Whirlpool w 2022 r. przejął firmę Polar.
Beko Europe do kogo należy spółka
Marka Beko jest częścią tureckiego koncernu Arçelik. Firma Beko Europe powstała w 2024 roku po zawarciu porozumienia między Arçelik a Whirlpool, gdzie Arçelik posiada 75% udziałów, a Whirlpool 25%.
Beko Europe zatrudnia ponad 20,000 pracowników i posiada 69 spółek zależnych oraz 11 zakładów produkcyjnych w Europie, które znajdują się w miejscowościach: Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech; Wrocław, Radomsko i Łódź w Polsce; Poprad na Słowacji; Yate w Wielkiej Brytanii; oraz Ulmi i Gaesti w Rumunii. Firma ma zdolność produkcyjną wynoszącą około 24 miliony urządzeń rocznie.