wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Otwarto Art Równik. Miejsce na pracę, rehabilitację i kulturę

Jarek Ratajczak,
Otwarcie Art Równik, 5 maja 2021 r. WPT
Otwarcie Art Równik, 5 maja 2021 r.

Art Równik – nowe miejsce na mapie Wrocławia, łączące kulturę i biznes. Jak podkreślają organizatorzy – to przestrzeń kreatywnego i zawodowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami oraz sklep, w którym każdy będzie mógł kupić ręcznie wykonane, artystyczne i rzemieślnicze przedmioty. To kolejna inicjatywa osób z Cafe Równik, nagrodzonych w 2019 r. tytułem „Kreatywnych Wrocławia”.

Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, prowadzące znaną wrocławianom i wrocławiankom klubokawiarnię Cafe Równik, we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym uruchomiło na wrocławskim Nadodrzu Art Równik.

Art Równik praca i rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych

Art Równik wystartował 5 maja 2021 r. W tym dniu obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dla osób z niepełnosprawnościami Art Równik będzie miejscem pracy, odpoczynku, rehabilitacji, obcowania z kulturą, ale też spełniania swoich pasji. To poniekąd rozszerzenie dotychczasowej działalności Cafe Równik, które pomoże naszym podopiecznym w jeszcze aktywniejszym włączaniu się w życie zawodowe, kulturalne i społeczne.

prof. Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji

Art Równik i sklep Antyczny Kącik w Cafe Równik

Cafe Równik od lutego 2021 roku, wraz z firmą Dobre Kadry Centrum Badawczo-Rozwojowe Sp. z o.o. realizują projekt współfinansowany przez Unię Europejską pod nazwą „Klub grupy wsparcia Dyna-Lingua”.

Dzięki niemu kształcimy 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną do pracy w takich zawodach, jak: kelnerstwo, kucharstwo, krawiectwo lekkie, florystyka, ogrodnictwo, sprzątanie i renowacja antyków. To właśnie wykonane przez nich prace będzie można podziwiać i nabyć w Art Równik. W realizacji tych projektów aktywnie wspiera nas koncepcyjnie i promocyjnie Wrocławski Park Technologiczny.

prof. Małgorzata Młynarska

Z możliwości dokształcenia w Art Równik skorzysta Piotr Lewandowski, który z Cafe Równik jest związany od 2018 r.

Będziemy uczyć się nowych rzeczy, które w przyszłości mogą się nam przydać. Ja będę uczestniczył w zajęciach m.in. z lekkiego krawiectwa i odnawiania antyków

wylicza Piotr Lewandowski
Piotr Lewandowski, drugi z lewej strony, z przyjaciółmi z Cafe Równik Fot. WPT
Piotr Lewandowski, drugi z lewej strony, z przyjaciółmi z Cafe Równik

Art Równik i Cafe Równik – Wrocławski Park Technologiczny

Kompetencje zawodowe osób z niepełnosprawnością będą w Art Równik rozwijane m.in. przez metody wykorzystywane w biznesie.

Specjaliści z Wrocławskiego Parku Technologicznego przeprowadzą dla podopiecznych projektu warsztaty z zakresu Design Thinking, które nauczą ich, jak generować i wdrażać w życie pomysły oraz rozwiązywać napotykane przy tym problemy.

Agnieszka Pałys dyrektor Pionu Prawnego i Organizacyjnego Wrocławskiego Parku Technologicznego

Art Równik w Cafe Równik, jak zaznaczają organizatorzy, to projekt rozwojowy.

  • W przyszłości będzie miejscem promującym młodych artystów – malarzy, muzyków, literatów, poetów.
  • Będą się w nim odbywać pokazy kulinarne, wystawy prac plastycznych i rękodzieła.
  • W planach jest też organizacja spotkań autorskich, zajęć teatralnych, spektakli, koncertów i wieczorów poezji.

Cafe Równik – pomagają, choć sami potrzebują pomocy

Cafe Równik to pierwsza w Polsce kawiarnia, w której barmanami i kelnerami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019 r. Cafe Równik i jego załoga otrzymała tytuł Kreatywnych Wrocławia.

W okresie pandemii koronawirusa Cafe Równik i Wrocławski Park Technologiczny włączyli się w akcje pomocy medykom. Do marca 2021 r. 20 tysięcy obiadów trafiło do personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej.

Doceniamy ciężką pracę naszych medyków. W ramach podziękowania i wsparcia zamówiliśmy codzienną dostawę ciepłych posiłków do Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego u naszych przyjaciół z Cafe Równik, których wsparła działająca na terenie kampusu WPT firma KINIA

mówił w marcu 2021 r. Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

W Cafe Równik przygotowywane są obiady, które wrocławskie MPK dostarcza swoim emerytowanym pracownikom oraz medykom ze szpitala przy ul. Kamieńskiego.

– Pandemia pokazała nam, jak ogromną rolę ma wszechstronne kształcenie zawodowe osób z niepełnosprawnościami. W Cafe Równik nasi kelnerzy w niezwykle szybkim tempie musieli przekwalifikować się na kucharzy, by móc przygotowywać obiady dla medyków walczących z koronawirusem – dodaje prof. Małgorzata Młynarska

Wrocław wspiera osoby niepełnosprawne

Na konieczności pomocy osobom niepełnosprawnym zwraca uwagę Michał Piechel, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. Wśród celów, które sobie stawia, wymienia m.in. rozumienie i wdrażanie podmiotowości osób niepełnosprawnych w życiu miasta oraz rozeznanie i monitoring sytuacji potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Czytaj także: Michał Piechel: Pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom.

– Moim nieodzownym działaniem i działaniem wszelkich służb społecznych miasta będzie wspieranie osoby niepełnosprawnej przez rodzinę oraz wspieranie rodziny poprzez jej niepełnosprawnego członka. Poprzez takie wzajemne wspieranie objawia się integracja rodziny wokół problemów godnego życia i wyzbywania się poczucia wykluczenia społecznego – podkreśla.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl