Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, prowadzące znaną wrocławianom i wrocławiankom klubokawiarnię Cafe Równik, we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym uruchomiło na wrocławskim Nadodrzu Art Równik.
Art Równik praca i rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych
Art Równik wystartował 5 maja 2021 r. W tym dniu obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Art Równik i sklep Antyczny Kącik w Cafe Równik
Cafe Równik od lutego 2021 roku, wraz z firmą Dobre Kadry Centrum Badawczo-Rozwojowe Sp. z o.o. realizują projekt współfinansowany przez Unię Europejską pod nazwą „Klub grupy wsparcia Dyna-Lingua”.
Z możliwości dokształcenia w Art Równik skorzysta Piotr Lewandowski, który z Cafe Równik jest związany od 2018 r.

Art Równik i Cafe Równik – Wrocławski Park Technologiczny
Kompetencje zawodowe osób z niepełnosprawnością będą w Art Równik rozwijane m.in. przez metody wykorzystywane w biznesie.
Art Równik w Cafe Równik, jak zaznaczają organizatorzy, to projekt rozwojowy.
- W przyszłości będzie miejscem promującym młodych artystów – malarzy, muzyków, literatów, poetów.
- Będą się w nim odbywać pokazy kulinarne, wystawy prac plastycznych i rękodzieła.
- W planach jest też organizacja spotkań autorskich, zajęć teatralnych, spektakli, koncertów i wieczorów poezji.
Cafe Równik – pomagają, choć sami potrzebują pomocy
Cafe Równik to pierwsza w Polsce kawiarnia, w której barmanami i kelnerami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019 r. Cafe Równik i jego załoga otrzymała tytuł Kreatywnych Wrocławia.
W okresie pandemii koronawirusa Cafe Równik i Wrocławski Park Technologiczny włączyli się w akcje pomocy medykom. Do marca 2021 r. 20 tysięcy obiadów trafiło do personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej.
– Pandemia pokazała nam, jak ogromną rolę ma wszechstronne kształcenie zawodowe osób z niepełnosprawnościami. W Cafe Równik nasi kelnerzy w niezwykle szybkim tempie musieli przekwalifikować się na kucharzy, by móc przygotowywać obiady dla medyków walczących z koronawirusem – dodaje prof. Małgorzata Młynarska
Wrocław wspiera osoby niepełnosprawne
Na konieczności pomocy osobom niepełnosprawnym zwraca uwagę Michał Piechel, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. Wśród celów, które sobie stawia, wymienia m.in. rozumienie i wdrażanie podmiotowości osób niepełnosprawnych w życiu miasta oraz rozeznanie i monitoring sytuacji potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Czytaj także: Michał Piechel: Pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom.
– Moim nieodzownym działaniem i działaniem wszelkich służb społecznych miasta będzie wspieranie osoby niepełnosprawnej przez rodzinę oraz wspieranie rodziny poprzez jej niepełnosprawnego członka. Poprzez takie wzajemne wspieranie objawia się integracja rodziny wokół problemów godnego życia i wyzbywania się poczucia wykluczenia społecznego – podkreśla.