wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Michał Piechel: Pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom

W czwartek 11 lutego Michał Piechel objął stanowisko społecznego doradcy prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami. Jakie działania planuje i czy będzie kontynuować zadania realizowane przez swojego poprzednika radny Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa opowiada w wywiadzie dla naszego portalu.

Reklama

Jaki główny cel będzie przyświecał Panu na stanowisku społecznego doradcy prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami?

Michał Piechel: Nowa funkcja jest dla mnie wyzwaniem i zobowiązaniem wobec wszystkich wrocławian z różnymi dysfunkcjami. Przede wszystkim będę chciał pomagać osobom niepełnosprawnym, ale także w równej mierze członkom ich rodzin. Oni też potrzebują wsparcia. Poza tym, będę robił wszystko, by osoby niepełnosprawne uznawane były za pełnoprawnych obywateli, którzy żyją i funkcjonują w naszym mieście na równi z innymi.

Czym będzie się Pan chciał zająć w pierwszej kolejności? 

Moją pracę na tym stanowisku będę chciał zacząć od przywołania i upamiętnienia mojego poprzednika, śp. Bartłomieja Skrzyńskiego - wielkiego orędownika walki o prawa osób z niepełnosprawnościami. Będę kontynuował działania Bartka na płaszczyźnie „Wrocław bez Barier”, czyli miasta dostępnego i przyjaznego każdemu mieszkańcowi.

Następnym moim krokiem będzie przygotowanie projektu uchwały antydyskryminacyjnej osób z niepełnosprawnościami. Przy czym, cały projekt będzie tworzony na fundamencie dialogu i konsultacji z osobami z różnymi dysfunkcjami. Będę też proponował rozwiązania prowadzące do wykreślenia osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin z definicji „wykluczeni społecznie”. Uważam, że takie określenie jest dla tej części społeczeństwa krzywdzące. 

Planuje Pan także zorganizować we Wrocławiu kongres osób z niepełnosprawnościami?

Tak, bardzo mi na tym zależy. Wrocławski kongres osób z niepełnosprawnością im. Bartłomieja Skrzyńskiego będzie adresowany do wszystkich osób z różnymi dysfunkcjami. Zarówno tych, co należą do NGO, jak i zwykłych mieszkańców. Chciałbym, żeby udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele miast partnerskich oraz samorządów i miast z całego Dolnego Śląska. Myślę, aby tematem pierwszego kongresu była komunikacja miejska. Wrocław ma się bowiem, w tym zakresie, czym pochwalić. Będzie to również znakomita okazja, by porozmawiać szerzej o tym, co jeszcze można w tej sferze zrobić.

Kongres będę chciał zorganizować w grudniu - w Dniu Osób Niepełnosprawnych, oczywiście jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli. 

Jak osoby z niepełnosprawnościami będą mogły się z Panem skontaktować?  

Nade wszystko chciałbym być blisko niepełnosprawnych mieszkańców miasta, dlatego pragnę zaistnieć w portalach społecznościowych, aby być z wrocławianami w ciągłym kontakcie. Zachęcam też, by pisać do mnie maile na adres [email protected] lub kontaktować się osobiście. Umówić się na rozmowę ze mną można przez sekretariat Biura bez Barier, które mieści się przy ul. Bogusławskiego 8,10, tel. 71 777 89 69.

Poza działalnością społeczno-samorządową, jakie ma Pan zainteresowania, hobby? 

Jestem wiernym kibicem Śląska Wrocław. Staram się być na każdym meczu drużyny - to jest moja pasja. Poza tym jestem z wykształcenia humanistą. Lubię zgłębiać wiedzę o filozofii klasycznej.

Dziękujemy za rozmowę.

 Czytaj też: Michał Piechel doradcą prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl