MPK dostarczy seniorom i medykom obiady. Przygotowano je w Cafe Równik

Wrocławskie MPK będzie dostarczać obiady dla emerytowanych pracowników spółki oraz medyków ze szpitala przy ulicy Kamieńskiego, którzy walczą z pandemią COVID-19. Potrawy przygotuje kawiarnia Cafe Równik.

  • MPK i Cafe Równik dostarczą posiłki do szpitala i seniorów /fot. mat. prasowe

    MPK i Cafe Równik dostarczą posiłki do szpitala i seniorów /fot. mat. prasowe


– Dowożąc obiady naszym emerytom chcemy im podziękować za kilkadziesiąt lat służby dla wrocławian. Sztafeta pokoleń trwa, ponieważ o osobach, które oddały serce wrocławskiej komunikacji miejskiej nie można zapominać – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Pamiętajmy też, że dla osób starszych wyjście do sklepu po zakupy może być niezwykle ryzykowne. Chcemy to ryzyko ograniczyć, więc będziemy dostarczać im codziennie kilkadziesiąt obiadów.
Posiłki trafią nie tylko do byłych pracowników MPK, ale także do lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Kamieńskiego. Pierwsze posiłki dostarczono 7 kwietnia przy okazji Światowego Dnia Zdrowia.

– W ten sposób chcemy symbolicznie podziękować medykom za ich codzienną walkę o zdrowie wrocławian – dodaje Balawejder.

Obiady będą pochodzić z Cafe Równik, lokalu prowadzonego przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Wśród barmanów i kelnerów są osoby z zespołem Downa, autyzmem czy afazją. Praca w gastronomii jest dla nich rodzajem terapii, a ze względu na panujące obostrzenia kawiarnia jest od wielu miesięcy zamknięta. I wydaje posiłki tylko na wynos.

– Bez pracy pojawia się wśród naszych podopiecznych frustracja i regres w terapii – mówi Małgorzata Młynarska, założycielka Cafe Równik oraz prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. – Osoby pracujące w Równiku muszą być aktywne, muszą mieć coś do robienia. To dobrze wpływa na ich stan ducha, godność, oraz na kondycję emocjonalną. Dzięki współpracy z MPK i gotowaniu obiadów, Równik będzie mógł dalej istnieć.

MPK Wrocław i Cafe Równik będą pomagać lekarzom oraz emerytom przez miesiąc.

To kolejna akcja społeczna MPK w czasie pandemii. Co jeszcze organizowała spółka?

• dowóz zakupów dla seniorów podczas wiosennego lockdownu (akcja koordynowana przez WCRS),
• zbiórka żywności dla potrzebujących – podopiecznych fundacji WeźPomóż.pl,
• przekazanie uczniom komputerów do zdalnej nauki,
• dowiezienie seniorów na szczepienia przeciw COVID-19,
• czasowe zatrudnienie pracowników aquaparku i Hali Stulecia, chroniąc ich przed zwolnieniem.Zgłoś uwagę