Remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów
Przystępujemy do pierwszego etapu prac renowacyjnych niszczejącego przez lata Wzgórza Partyzantów.
Aktualizacja
26.04.2022
Rozbiórki będą prowadzone nie tylko przy samej kolumnadzie. Wkrótce wyburzona zostanie fontanna i w jej miejscu pojawi się nowa z iluminacją. Prace rozbiórkowe mają potrwać do połowy lata, gdy rozpoczną się prace konstrukcyjne, przy wzmacnianiu obecnego stropu. Powstanie też nowy żelbetowy strop (nad istniejącym, pozostawionym ze względów dekoracyjnych), który przejmie obciążenia. Ponadto, były cztery windy towarowe i pozostanę dwie, które będą służyć przy działaniu restauracji.
15.04.2022
Dzieje się na terenie Bastionu Sakwowego Prowadzimy prace rozbiórkowe na terenie kolumnady, a także we wnętrzu dawnej Reduty. Zobaczcie sami Bastion odzyska blask zajmuje się nim wrocławska firma, która ma na koncie prace przy wielu zabytkach, a doświadczenie się tu przyda, bo obiekty są zniszczone. Przed nami jeszcze wiele miesięcy intensywnych prac rewaloryzacyjnych.
7.04.2022
Ruszyły prace przy pierwszym etapie przebudowy i remontu Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów.
30.03.2022
Teren został przekazany wykonawcy. Prace przygotowawcze mają ruszyć w tym tygodniu.
25.03.2022
Podpisanie umowy z wykonawcą 25 marca 2022 r.
Inwestycja obejmie na tym etapie trzy zadania:
1. rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m2. W tym przewidziane jest m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 m2, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Zajmiemy się także renowacją elewacji i przyległego terenu.
2 rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 m2. Tu oczywiście zajmiemy się zarówno częścią podziemną (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością), jak i częścią naziemną (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą).
3. rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Tu odrestaurujemy schody z balustradami, wykonamy nową nieckę fontanny i nawierzchnię placu. Co ważne, wprowadzimy także zieleń ozdobną drzewa, krzewy i trawy. Wykonamy także oświetlenie placu, ustawimy ławki i kosze na śmieci. A na końcu odrestaurujemy także alejkę spacerową od ul. Piotra Skargi.
Co ważne, na tym etapie nie będziemy podejmować odbudowy ponad 30-metrowej glorietty, która przed wojną górowała nad wzgórzem. Niestety, to znacznie zwiększyłoby i tak bardzo duże koszty tej inwestycji.
Na remont Bastionu Sakwowego przeznaczymy blisko 27 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana z Polskiego Ładu.
Nadzór nad rewaloryzacją prowadzi Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace mają potrwać 18 miesięcy i będą wykonywane pod okiem konserwatora zabytków.
Wykonawcą prac jest wrocławska firma Castellum, która specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Ostatnio zajmowała się m.in. Panoramą Racławicką, a wcześniej pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem.
1.03.2022
Wybraliśmy wykonawcę na rewaloryzację Bastionu Sakwowego. To wrocławska firma zajmującą się od lat pracami przy zabytkach. Inwestycja będzie kosztować nas ponad 26 milionów złotych. Umowę z wykonawcą planujemy podpisać w marcu.
Relacja 25.02.2022
W I etapie planowana jest rewaloryzacja kolumnady z częścią placu przed nią i fontanną. W budynku kolumnady w części podziemnej powstanie kawiarnia o pow. 200 mkw.).
23.12.2021 roku Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił postępowanie na zadanie pn. „Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I”. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy.
Plac z fontanną – tutaj odrestaurowania doczekają się schody, nawierzchnie placu i sama fontanna, a także taras nad perystylem, wprowadzona zostanie zieleń ozdobna, wykonana nie jako rekonstrukcja, ale nawiązanie do stylu i kompozycji historycznych z XIX w. (rabaty kompozycyjne z drzewkami, bylinami, kwiatami sezonowymi, trawami ozdobnymi). Duża liczba gatunków i odmian powinna dać efekt kolorowej rabaty.
Wrocław otrzymał od rządu promesę na prawie 19 mln zł z programu Polski Ład.
TIME LINE
-
Decyzja o przetargu na I etap prac
Grudzień 2021 -
Otwarcie ofert
Styczeń 2022 -
Planowany finał prac
Lipiec 2023