wroclaw.pl strona główna

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa

Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. O tym się mówi
  4. Remont Bastionu Sakwowego - Wzgórza Partyzantów
postęp: 22%

Przystępujemy do pierwszego etapu prac renowacyjnych niszczejącego przez lata Wzgórza Partyzantów.

Aktualizacja

8.11.2022

Podczas prac w pawilonie perystylowym robotnicy wykopali kilkadziesiąt wyjątkowych elementów. To kafle. Niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie . Można dostrzec na nich między innymi orły, lwa czy fragmenty korony.Część z nich na pewno była elementami pieca kaflowego. Pozostałe mogły być fragmentem herbu naszego miasta. Na kaflach odnajdujemy datę A.D. 1760. Nic nie wskazuje jednak na to, że jest to data ich produkcji. Odnaleziono bowiem tabliczkę z nazwą producenta.

Jest to jedna z najsłynniejszych firm zajmujących się wytwarzaniem wyrobów ceramicznych na świecie - Villeroy&Boch. Ten koncern kupił po I wojnie światowej zakład w Leśnicy i wszystko wskazuje na to właśnie z tego miejsca pochodzą piękne kafle.Archeolodzy zastanawiają się co ona oznacza wspomniana data pod jednym z orłów (Na Śląsku m.in. w tym właśnie roku była w wojnie siedmioletniej bitwa pod Kamienną Górą, nazywana Pruskimi Termopilami). Planujemy, że wyjątkowe elementy pochodzące zostaną wyeksponowane. O tym gdzie i w jaki sposób zdecyduje projektant wraz z konserwatorem zabytków.Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego ma zakończyć się w przyszłym roku. Jest dofinansowana z Polskiego Ładu. Jej koszt to blisko 27 milionów złotych.

2.11.2022

Mamy dużą niespodziankę na Bastionie Sakwowym.Podczas prac rewaloryzacyjnych w pawilonie perystylowym (tu gdzie była Reduta) odkryliśmy nieckę dawnej fontanny, która znajdowała się w tym miejscu blisko 150 lat temu! Pod czułym okiem archeologa starannie ją oczyściliśmy. Zachowały się nawet żeliwne elementy rur doprowadzające wodę. Niecka pierwotnie była ceglana potem wypełniono ja zaprawą cementowo-wapienną, a do uszczelnienia użyto prawdopodobnie szkła wodnego. Niestety nie ma dobrej dokumentacji historycznej bastionu ufundowanego przez Adolfa Liebicha, ale wszystko wskazuje na to, że fontanna została wybudowana w 1866 roku, czyli w momencie powstawania obiektu.Pawilon wówczas nie miał dachu ani kolumn, dopiero potem w ramach przebudowy powstały świetliki, a następnie wybudowano dach oraz m.in. charakterystyczne kolumny go podtrzymujące. Decyzją miejskich służb konserwatorskich mamy ten obiekt zachować i teraz projektant musi zastanowić się w jaki sposób można go wyeksponować. 

29.09.2022

Ekipa wykonawcy natrafiła na dziewiętnastowieczne fundamenty schodów i to nie koniec niespodzianek, odkryto też fundamenty niecki niedziałającej fontanny, które skrywały się pod kilkoma warstwami betonu. Odkrytymi fundamentami zajmują się archeolodzy. Powiadomiony został konserwator zabytków, który nadzoruje prace na wzgórzu. Plany są takie, żeby zachować historyczny fragment i wykorzystać fundamenty, dostawiając do nich ścianki. 

W podziemiach kolumnady tynki są już skute, a załoga wykonawcy prowadzi iniekcje wzmacniającą ściany. 

20.09.2022

Na Bastionie Sakwowym każdy dzień przynosi nam nowe niespodzianki.Tym razem odkryliśmy stare fundamenty obiektu . Będziemy chcieli je zachować. Pracuje przy nich archeolog, informację otrzymał konserwator zabytków, który nadzoruje prace.Jednocześnie w podziemiach kolumnady mamy już skute tynki i prowadzimy iniekcje wzmacniającą ściany. Docelowo planowana jest tu kawiarnia.W miejscu, gdzie mogło być ukryte pomieszczenie odkryliśmy tylko fragmenty dawnych stropów.

16.09.2022

Na Bastionie Sakwowym każdy dzień przynosi nam nowe niespodzianki.
Tym razem odkryliśmy stare fundamenty obiektu. Będziemy chcieli je zachować. Pracuje przy nich archeolog, informację otrzymał konserwator zabytków, który nadzoruje prace. Jednocześnie w podziemiach kolumnady mamy już skute tynki i prowadzimy iniekcje wzmacniającą ściany. W miejscu, gdzie mogło być ukryte pomieszczenie odkryliśmy tylko fragmenty dawnych stropów.
Działamy dalej. Zobaczcie.
Inwestycja kosztuje nas blisko 27 mln zł. Jest dofinansowana z Polskiego Ładu. W przyszłym roku będziemy mogli się cieszyć z Bastionu Sakwowego w nowym blasku.

19.08.2022

Prace rozbiórkowe skończą się w sierpniu. Potem zaczną się roboty konstrukcyjne. Rewaloryzację zabudowań dawnego Bastionu Sakwowego prowadzi przedsiębiorstwo budowlano-konserwatorskie Castellum. Pierwszy etap bardzo ważnego zadania na Wzgórzu Partyzantów powinien zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku.

Między pawilonem a stojącą wyżej półkolistą loggią (zwaną kolumnadą) znajduje się plac, na którym tryskała fontanna. Zostały po niej druty sterczące z ziemi, ale będzie zrekonstruowana. Na placu położone są sklepienia ceglane, które należy odkryć i wzmocnić przed wylaniem płyty żelbetowej. 

11.08.2022

Przystąpiliśmy do burzenia stropu pawilonu perystylowego. Był w bardzo złym stanie technicznym. Odbudujemy go zgodnie z projektem i wytycznymi konserwatora zabytków.
Zburzyliśmy też zniszczoną fontannę na placu przed kolumnadą. Odbudujemy i ją. Będzie pięknie!

Inwestycja kosztuje nas blisko 27 mln zł. Jest dofinansowana z Polskiego Ładu.

27.07.2022

Na budowie trwają prace konserwatorskie. To precyzyjnie czynności, które wydobywają piękno detalu zabytków. Trwają rozbiórki w różnych częściach obiektu. Sklepienie kolumnady zostało wzmocnione konstrukcyjnie. Teraz jest zbrojone przed wylaniem nowej płyty stropowej.

8.07.2022

Na Bastionie Sakwowym budujemy nowe sklepienie. Poprzednie w tym miejscu było w bardzo złym stanie technicznym i trzeba je było rozebrać. Pozostałe sklepienia wzmacniamy stalowymi belkami. Skute zostały zniszczone schody prowadzące na kolumnadę. Wybudujemy nowe. Wszystkie prace są prowadzone pod okiem konserwatora zabytków.

12.06.2022

6.06.2022

Pierwsze oczyszczone głowice kolumn na serlianach Bastionu Sakwowego już robią wrażenie. Pięknie oczyszczone są z tynków. We wnętrzach pawilonu skuwamy też tynki i osuszamy konstrukcję. Skuwamy również podłoże kolumnady. To już trzecia warstwa. Oczyszczamy też sklepienia pod kolumnadą. Bastion będzie nam piękniał każdego dnia.
Wykonaliśmy też pierwsze odwierty w poszukiwaniu ewentualnie ukrytych pomieszczeń w konstrukcji budowli.

17.05.2022

Wykonawca pracuje na kilku poziomach. Właśnie rozpoczął rozbieranie nawierzchni tarasu nad pawilonem. Trwają prace przy stropach, sztukaterii, w przyszłej kawiarni i restauracji. Rozebraliśmy schody prowadzące na pierwszy poziom Bastionu. Powrócą, w zacznie lepszej kondycji. Inwestycja kosztuje nas blisko 27 mln zł.

26.04.2022

Obecnie skuwamy warstwę posadzki z nieregularnych kamieni oraz marmurowe wstawki. Na ścianie skuwamy płyty granitowe, których nie da się odzyskać, gdyż były przyklejone na mocną zaprawę, prawdopodobnie ze szkłem wodnym. Demontujemy gzyms z piaskowca, to element wtórny, którego wcześniej nie było, przygotowuje ściany do osuszania, a następnie iniekcji - relacjonuje Robert Wanat, kierownik budowy z firmy Castellum prowadzącej prace.

Rozbiórki będą prowadzone nie tylko przy samej kolumnadzie. Wkrótce wyburzona zostanie fontanna i w jej miejscu pojawi się nowa z iluminacją. Prace rozbiórkowe mają potrwać do połowy lata, gdy rozpoczną się prace konstrukcyjne, przy wzmacnianiu obecnego stropu. Powstanie też nowy żelbetowy strop (nad istniejącym, pozostawionym ze względów dekoracyjnych), który przejmie obciążenia. Ponadto, były cztery windy towarowe i pozostanę dwie, które będą służyć przy działaniu restauracji.

15.04.2022

Dzieje się na terenie Bastionu Sakwowego Prowadzimy prace rozbiórkowe na terenie kolumnady, a także we wnętrzu dawnej Reduty. Zobaczcie sami Bastion odzyska blask zajmuje się nim wrocławska firma, która ma na koncie prace przy wielu zabytkach, a doświadczenie się tu przyda, bo obiekty są zniszczone. Przed nami jeszcze wiele miesięcy intensywnych prac rewaloryzacyjnych. 

7.04.2022

Ruszyły prace przy pierwszym etapie przebudowy i remontu Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów.  

30.03.2022

Teren został przekazany wykonawcy. Prace przygotowawcze mają ruszyć w tym tygodniu.

25.03.2022

Podpisanie umowy z wykonawcą 25 marca 2022 r.

Inwestycja obejmie na tym etapie trzy zadania:

1. rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m2. W tym przewidziane jest m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 m2, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Zajmiemy się także renowacją elewacji i przyległego terenu.

2 rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 m2. Tu oczywiście zajmiemy się zarówno częścią podziemną (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością), jak i częścią naziemną (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą).

3. rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Tu odrestaurujemy schody z balustradami, wykonamy nową nieckę fontanny i nawierzchnię placu. Co ważne, wprowadzimy także zieleń ozdobną drzewa, krzewy i trawy. Wykonamy także oświetlenie placu, ustawimy ławki i kosze na śmieci. A na końcu odrestaurujemy także alejkę spacerową od ul. Piotra Skargi.

Co ważne, na tym etapie nie będziemy podejmować odbudowy ponad 30-metrowej glorietty, która przed wojną górowała nad wzgórzem. Niestety, to znacznie zwiększyłoby i tak bardzo duże koszty tej inwestycji.

Na remont Bastionu Sakwowego przeznaczymy blisko 27 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana z Polskiego Ładu.

Nadzór nad rewaloryzacją prowadzi Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace mają potrwać 18 miesięcy i będą wykonywane pod okiem konserwatora zabytków.

Wykonawcą prac jest wrocławska firma Castellum, która specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Ostatnio zajmowała się m.in. Panoramą Racławicką, a wcześniej pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem.

1.03.2022

Wybraliśmy wykonawcę na rewaloryzację Bastionu Sakwowego. To wrocławska firma zajmującą się od lat pracami przy zabytkach. Inwestycja będzie kosztować nas ponad 26 milionów złotych. Umowę z wykonawcą planujemy podpisać w marcu.

Relacja 25.02.2022

W I etapie planowana jest rewaloryzacja kolumnady z częścią placu przed nią i fontanną. W budynku kolumnady w części podziemnej powstanie kawiarnia o pow. 200 mkw.).

23.12.2021 roku Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił postępowanie na zadanie pn. „Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I”. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy.

W podcieniach kolumnady odrestaurowane zostaną posadzki, sufity, ściany, oświetlenie zabytkowe, schody na wzgórze. W tarasie nad kolumnadą wzmocnienia potrzebują stropy, a wymiany – zabytkowe balustrady i oświetlenie.

Plac z fontanną – tutaj odrestaurowania doczekają się schody, nawierzchnie placu i sama fontanna, a także taras nad perystylem, wprowadzona zostanie zieleń ozdobna, wykonana nie jako rekonstrukcja, ale nawiązanie do stylu i kompozycji historycznych z XIX w. (rabaty kompozycyjne z drzewkami, bylinami, kwiatami sezonowymi, trawami ozdobnymi). Duża liczba gatunków i odmian powinna dać efekt kolorowej rabaty.

Wrocław otrzymał od rządu promesę na prawie 19 mln zł z programu Polski Ład.

Timeline

  • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
    Marzec 2022
  • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl