wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

Prezydent Wrocławia - strona główna
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. #InwestycjeWRO
 3. Osiedle TBS w Leśnicy

Osiedle TBS w Leśnicy

Osiedle TBS w Leśnicy materiały organizatora
Ukończono: 2023
Osiedle TBS w Leśnicy

Mapa z lokalizacją inwestycji

Koszt inwestycji 81 000 000 zł

Zakończyła się budowa osiedla Leśnica IX TBS Wrocław, które powstało na działce położonej między ulicami: Błońską, Dolnobrzeską, Marszowicką i Uraską, uzupełniając lukę w zabudowie urbanistycznej w tej części Wrocławia. W ramach inwestycji wartej ok. 90 mln zł powstało 12 budynków, a w nich 301 mieszkań oraz 10 lokali użytkowych na wynajem. Budowa trwała blisko dwa lata, bo od grudnia 2021 r. W drugiej połowie października 2023 r., lokatorzy osiedla Leśnica IX zaczęli wprowadzać się do mieszkań.

Reklama

Informacje o inwestycji:

 • Kategoria inwestycji: Infrastruktura
 • Rok zakończenia inwestycji: 2023
 • Stopień wykonania: 100%
 • Wartość inwestycji: 81 000 000 zł
 • Jednostka prowadząca: TBS Wrocław
 • Osiedle: Leśnica
 • Projekt finansowany w ramach WBO: nie

Timeline

 • II kwartał 2021
 • listopad 2021
 • IV kwartał 2023

O inwestycji

Osiedle o nazwie Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących budynków TBS Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajemo powierzchni użytkowej ok. 14,9 tys. m.kw. i 10 lokali usługowych o powierzchni użytkowej ok. 669 m.kw.

Firma, która podejmie się realizacji projektu, będzie miała 2 lata na wykonanie prac, a ich zakończenie przewidziano w 2023 roku. Co ważne, wszystkie budynki powstaną w jednym czasie, bo budowa nie będzie etapowana.

W projektowaniu osiedla TBS Wrocław sięgnął po nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków będzie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach.

W ramach inwestycji, TBS wybuduje sieć służącą do retencji wód odpadowych na własnym terenie i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza wody opadowe przez pobliski Park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla Leśnica IX i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić Park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach, bo dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej w nim infrastruktury melioracyjnej. Rów melioracyjny w Parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane zostaną też przepusty i mała architektura.

Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.

Osiedle zatopione w zieleni

Nowe osiedle TBS Wrocław w Leśnicy będzie kameralne, bo wszystkie budynki będą miały 3 kondygnacje. Taka forma zabudowy wkomponuje się w otoczenie, bo osiedle powstanie w zielonym sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Ponadto, wykonawca posadzi na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy.

Projekt urządzenia zieleni na osiedlu Leśnica IX przygotowali specjaliści w zakresie dendrologii. Sięgnęli po nietypowe rozwiązania, aby stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.

Przy budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych przewidziano niewielkie ogródki, dostępne przy mieszkaniach na parterze. To prospołeczny i proekologiczny pomysł, który wydziela zaprojektowanymi nasadzeniami drzew i krzewów fragmenty przestrzeni publicznej i półprywatnej, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i kameralności.

Dzięki tej inwestycji, nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS Wrocław w Leśnicy: wykonawca posadzi tam 50 drzew i 300 m.kw. krzewów. Ich gatunki zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych.

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław w pigułce:

 • 12 budynków
 • 301 mieszkań na wynajem
 • 10 lokali usługowych na wynajem
 • 259 drzew, 4883 krzewy na terenie osiedla Leśnica IX
 • 379 miejsc parkingowych na terenie osiedla
 • 50 drzew i 300 m.kw. krzewów na okolicznych osiedlach TBS Wrocławw Leśnicy
 • Projektant: firma ATD Architekci z Wrocławia
 • Opieka dendrologiczna: firma „Zieleń Wokół Nas” sp. z o.o. z Wrocławia

 • 16.10.2023

  Inwestycja ukończona.

  Najnowsze zdjęcia z osiedla Leśnica IX TBS Wrocław. Już za kilka dni osiedle zacznie nabierać swojego charakteru, wraz z mieszkańcami wprowadzającymi się do mieszkań. 

 • 08.09.2023

  Prezentujemy najnowsze zdjęcia osiedla Leśnica IX TBS Wrocław z drona.

  Zdjęcia pokazują jak na dłoni, że Leśnica IX jest położona w sąsiedztwie pięknej, a samo osiedle będzie kameralne i zieleni na nim też nie zabraknie.

  Przypominamy też, że do 30 września br. trwa nabór dodatkowy mieszkańców osiedla. 

 • 01.09.2023

  1 września 2023 rozpocznie się dodatkowy nabór mieszkańców osiedla Leśnica IX - najnowszej inwestycji TBS Wrocław. Nabór potrwa do 30 września 2023 r.
  W naborze dodatkowym dostępne będą mieszkania dwupokojowe o powierzchni od ok. 49 m.kw. do ok. 52 m.kw. Mieszkania zostaną wykończone „pod klucz” i będą gotowe do umeblowania.  Nabór mieszkańców osiedla Leśnica IX przeprowadzi Wydział Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego.
  Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące najmu mieszkania w Leśnicy IX oraz wzory dokumentów, które należy złożyć w ramach naboru, są dostępne na tej stronie internetowej


  Na Państwa pytania odpowiedzą pracownicy WLM Urzędu Miejskiego Wrocławia:
  (71) 777 71 94
  lesnica.nabor(at)um.wroc.pl

 • 22.08.2023

  Powoli zbliżamy się do końca realizacji tej inwestycji, a wszystkie prace są już na ostatniej prostej Wykonawca prowadzi jeszcze różne prace wykończeniowe.

  Na terenach zewnętrznych m.in. zazielenia osiedle, a także prowadzi różne prace brukarskie i porządkowe. “Wykończeniówka” trwa też w mieszkaniach na osiedlu.

 • 21.07.2023

  Na budowie Leśnicy IX - nowego osiedla TBS Wrocław trwają prace wykończeniowe.

  Nasza najnowsza inwestycja, w ramach których powstaje 301 mieszkań i 10 lokali użytkowych, zbliża się do końca. Na terenie osiedla jest już coraz więcej zieleni, która bez wątpienia będzie dużym atutem tego miejsca.

   

   

 • 07.06.2023

  Ważny moment na budowie osiedla Leśnica IX. Na każdym z 12 budynków powstającego osiedla właśnie pojawiła się instalacja fotowoltaiczna.

  Energia elektryczna pozyskana dzięki fotowoltaice posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach. Dzięki temu rozwiązaniu, koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania części wspólnych budynków zostaną zbilansowane niemal do zera. To zaś sprawi, że koszty czynszu ponoszone przez mieszkańców będą mniej podatne na zmiany wynikające z wahań cen energii elektrycznej, które - jak wiemy - w ostatnich miesiącach były niestabilne.

  Ponadto, nie zapominajmy także, że fotowoltaika to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim dbanie o naszą planetę. To jeden z kroków w walce ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, zastosowane rozwiązanie - połączone z bogatą zielenią na osiedlu oraz podziemnym systemem retencji wód opadowych - sprawi, że osiedle Leśnica IX będzie miejscem bardzo przyjaznym środowisku i przede wszystkim dobrym do życia dla Mieszkańców.

   

 • 24.05.2023

  Obecnie na budowie trwają następujące prace:

  • wykonawca kończy budowę fragmentu ul. Błońskiej, która — łącząc się z ul. Dolnobrzeską — będzie drogą dojazdową na osiedle,
  • na terenie osiedla trwają prace na terenach zewnętrznych: budowane są drogi wewnętrzne oraz place,
  • do końca zbliżają się prace polegające na modernizacji rowu melioracyjnego w Parku Leśnickim, który został połączony z systemem retencji wód opadowych pod osiedlem,
  • montowane są balustrady balkonowe, balustrady schodowe wewnątrz budynków, wykańczane są klatki schodowe,
  • trwają prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań — w niektórych lokalach są już kładzione panele podłogowe, są też wstawiane drzwi,
  • łazienki w mieszkaniach w dużej części już są przygotowane pod „biały“ montaż, mianowicie armatury sanitarnej.

 • 20.02.2023

  Osiedle Leśnica IX rośnie w oczach, a zmiany na placu budowy widać praktycznie każdego dnia. Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, a za nami już sporo wykonanej pracy.

  Wykonawca zrealizował następującezadania:

  - wszystkie budynki są już w stanie surowym zamkniętym,
  - zakończyło się murowanie ścian działowych,
  - zamontowano wszystkie parapety wewnętrzne,

  Wykonawca nie zwalnia jednak tempa i w najbliższym czasie będzie realizował następujące prace, z których część rozpoczęła się wcześniej:

  - obróbki blacharskie oraz montaż rynien,
  - kładzenie tynków i posadzek wewnątrz budynków,
  - wykonywanie okładzin w łazienkach (płytki ceramiczne ścienne i
  podłogowe) oraz na korytarzach (lastrico),
  - elewację budynków,
  - budowanie przyłączy energetycznych i gazowych do budynków,
  - roboty drogowe: drogi wewnętrzne oraz miejsca postojowe

  Ponadto, w ramach inwestycji toczą się prace nad przebudową rowu melioracyjnego B-10, który biegnie przez pobliski Park Leśnicki. Ta infrastruktura będzie połączona z systemem retencji wód opadowych, który powstał pod osiedlem Leśnica IX. Dzięki temu, wody deszczowe będą sprawnie odprowadzane z osiedla.

  Przypominamy też, że wnioski w ramach naboru mieszkańców w drugiej turze, zakończonej, 10 lutego br., są obecnie analizowane przez urzędników Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Osoby, które złożyły niezbędne dokumenty, będą informowane o dalszych krokach w ramach prowadzonego naboru.

 • 04.01.2023

  Trwa budowa osiedla Leśnica IX - najnowszej inwestycji TBS Wrocław.  Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem - budynki są w stanie surowym zamkniętym, a wykonawca zajmuje się teraz pracami wykończeniowymi oraz ociepleniem elewacji.

  Ponadto, w ramach tej inwestycji odnawiamy również rów melioracyjny w pobliskim parku Leśnickim . Te prace są konieczne, aby odprowadzać “deszczówkę” z systemu retencji wód opadowych, który powstał pod osiedlem Leśnica IX. Dzięki temu, osiągniemy dwa ważne cele:
  po pierwsze, wody opadowe z Leśnicy IX będą sprawnie odprowadzane do pobliskiej rzeki Bystrzycy,
  po drugie - skorzystają na tym mieszkańcy Leśnicy, bowiem park Leśnicki przestanie być zalewany po intensywnych opadach deszczu. Koszt tych prac jest oczywiście wliczony w ogólny kosztorys budowy naszego nowego osiedla.
  I etap naboru już za nami, a aktualnie trwają weryfikacje wszystkich złożonych wniosków Co więcej, w ostatnim tygodniu stycznia Wydział Lokali Mieszkalnych UMW, który prowadzi rekrutację, rozpocznie drugi etap naboru.

 • 09.12.2022

  Trwa budowa osiedla Leśnica IX - najnowszej inwestycji #TBSWrocław. Za rok o tej porze, mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy będą się czuć komfortowo w nowych, 301 mieszkaniach, a być może także i swoich najemców znajdzie 10 lokali usługowych. Wspólnie z nowym prezesem TBS Wrocław, Aleksandrem Dychałą, zajrzeliśmy na plac budowy. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem - budynki są w stanie surowym zamkniętym, a wykonawca zajmuje się teraz pracami wykończeniowymi oraz ociepleniem elewacji.

  Ponadto, w ramach tej inwestycji odnawiamy również rów melioracyjny w pobliskim parku Leśnickim . Te prace są konieczne, aby odprowadzać “deszczówkę” z systemu retencji wód opadowych, który powstał pod osiedlem Leśnica IX. Dzięki temu, osiągniemy dwa ważne cele: po pierwsze, wody opadowe z Leśnicy IX będą sprawnie odprowadzane do pobliskiej rzeki Bystrzycy,po drugie - skorzystają na tym mieszkańcy Leśnicy, bowiem park Leśnicki przestanie być zalewany po intensywnych opadach deszczu. Koszt tych prac jest oczywiście wliczony w ogólny kosztorys budowy naszego nowego osiedla.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl