4. Zobacz, jak zmienia się Bastion Sakwowy
Na Bastionie Sakwowym zamontowano już stylowe latarnie.  Fot. Oleksandr Poliakovsky
Na Bastionie Sakwowym zamontowano już stylowe latarnie.

Na Bastionie Sakwowym przybywa pięknych detali, żywych kolorów, ale przede wszystkim stylowych latarni. Jest coraz więcej znaków na niebie i ziemi, że po zakończeniu kunsztownej renowacji Bastion Sakwowy (Wzgórze Partyzantów) stanie się perłą Wrocławia. Zobacz, jak wygląda tam teraz, jak uwijają się ekipy budowlane i jak prezentują się zwiastuny niezwykłości tego miejsca.

Prace trwają właściwie wszędzie, od piwnic, po kolumnadę aż po teren wokół Bastionu. Trwa malowanie, zamontowane są balustrady, przybywa lamp oraz latarni.

Zakres prowadzonych prac:

• Rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 m kw. W tym m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 m kw., pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Renowacja elewacji i przyległego terenu.
  • Rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 m kw. Remont podziemia (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością) i części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą).
  • Rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowanie schodów z balustradami, wykonanie nowej niecki fontanny i nawierzchni placu. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Wykonane będzie nowe oświetlenie placu, pojawią się ławki i kosze na śmieci. Remont alejki spacerowej od ul. Piotra Skargi.

Kolorom, jakimi udekorowany będzie Bastion, poświęciliśmy oddzielną publikację:

Niezależnie od prac na Bastionie, Wrocławskie Inwestycje szykują budowę kładki, która połączy Podwale ze wzgórzem Partyzantów od wschodu. Na razie ma powstać koncepcja przeprawy. Założenia są takie, aby zmieściła dwukierunkową drogę dla rowerów i drogę dla pieszych. Będzie przedłużeniem ciągu komunikacyjnego biegnącego od Komuny Paryskiej oraz od Podwala i łącznikiem skweru Krasińskiego ze Wzgórzem Partyzantów.

Natomiast Zarząd Zieleni Miejskiej zajmuje się estetyką wzgórza. Okolice Bastionu mają mieć ścieżki o lepszej nawierzchni, wymienione zostanie oświetlenie, mała architektura oraz wprowadzone będą dodatkowe nasadzenia zieleni.

Powiększ obraz: Mapa przedstawia lokalizację Bastionu Sakwowego oraz planowanej kładki prowadzącej na wzgórze Partyzantów. wroclaw.pl/gis.um.wroc.pl

ZZM uporządkuje również komunikację pieszą i rowerową na odcinku od ul. ks. P. Skargi do Oławskiej. Będzie również punkt widokowy oraz strefa wystawowo-rekreacyjna przy ul. Nowej.

W takim otoczeniu musi być możliwość zjedzenia czegoś dobrego i wypicia dobrej kawy. Dlatego miasto szuka najemców lokali gastronomicznych. Więcej tutaj:

Ukończone inwestycje na Starym Mieście we Wrocławiu