Jako kandydat lub kandydatka może zarejestrować się każda osoba, która spełnia następujące wymagania:
- posiada obywatelstwo Polski lub innego kraju Unii Europejskiej,
- ma ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu wyborów),
- mieszka na stałe na terenie Osiedla, do rady którego kandyduje i jest ujęta w stałym rejestrze wyborców,
- dodatkowo należy posiadać tzw. bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) - szczegóły dotyczące tego prawa można znaleźć w ordynacji wyborczej do Rady Osiedla.
Startować w wyborach można tylko w jednym okręgu wyborczym, na terenie którego się mieszka.
Osoby kandydujące mają czas od 6 do 17 września na zgłoszenie kandydatur. Dokumenty będą przyjmowane według harmonogramu dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej.
Miejska Komisja Wyborcza we Wrocławiu informuje, że w związku z tym, iż w części okręgów wyborczych w Osiedlach nie zarejestrowano odpowiedniej liczby kandydatów wyznacza się dodatkowy 5-dniowy termin, przypadający na dni od 22 do 27 września 2021 r., na zgłaszanie kandydatów na radnych w 21 wymienionych Osiedlach i okręgach wyborczych.
Miejska Komisja Wyborcza we Wrocławiu informuje, że w związku z tym, iż do części obwodów głosowania nie wpłynęła odpowiednia liczba zgłoszeń pozwalająca na powołanie komisji, przedłuża się nabór do komisji do dnia 24 września 2021 r., do godz. 13.00.
Trzy kroki do zgłoszenia swojej kandydatury:
1) wypełnij formularz zgłoszeniowy według wzoru Miejskiej Komisji Wyborczej (załączniki nr 1-5): dane niezbędne do rejestracji to: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, zawód, wykształcenie, koniecznie podaj w nim nazwę Osiedla oraz numer okręgu wyborczego;
jeśli jesteś obywatelem lub obywatelką innego kraju Unii Europejskiej niezbędne dane to: imię i nazwisko, obywatelstwo, numer paszportu (lub PESEL, jeżeli został nadany)
2) zbierz listę z podpisami co najmniej 15 mieszkańców Osiedla, którzy popierają twoją kandydaturę i znajdują się w stałym rejestrze wyborców tego osiedla (wzory list poparcia są załącznikami nr 6 i nr 7 do uchwały Miejskiej Komisji Wyborczej) - MKW prowadzi weryfikację osób popierających m.in. pod względem miejsca stałego zamieszkania, z tego powodu lepiej, gdy kandydat dołączy listę z większą liczbą podpisów;
3) do formularza dołącz pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności (załącznik nr 8 uchwały Miejskiej Komisji Wyborczej): zgoda powinna zawierać imię, nazwisko oraz PESEL, a w przypadku obywatela UE – numer paszportu, jeżeli nie posiada PESEL.
Kto może zgłosić kandydaturę na radną/ radnego?
Kandydaturę na radną/radnego może zgłosić:
- osoba kandydująca,
- osoba popierająca kandydatkę/ kandydata (wymagana jest zgoda kandydatki/ kandydata),
- osoba pisemnie upoważniona przez kandydatkę/ kandydata (wymagane jest stosowne upoważnienie).
Niezależnie od tego, kto dokonuje zgłoszenia kandydatki/ kandydata, właściwym organem do złożenia wniosku jest Miejska Komisja Wyborcza. Jej członkowie sprawdzają poprawność dokumentów.
Zgłoszona może zostać jednorazowo większa liczba kandydatek/ów. W zależności od ich liczby należy wybrać odpowiedni wzór dokumentów.
- 1 kandydata - załącznik nr 1 do uchwały,
- do 5 kandydatów - załącznik nr 2 do uchwały,
- do 10 kandydatów - załącznik nr 3 do uchwały,
- do 15 kandydatów - załącznik nr 4 do uchwały,
- do 21 kandydatów - załącznik nr 5 do uchwały.
Jeżeli w dokumentach są błędy, trzeba je poprawić w terminie 3 dni, aby zostać zarejestrowaną/ym.
W przypadku odmowy rejestracji, można złożyć odwołanie do Komisji Rady Miejskiej właściwej do spraw Statutu, w terminie 3 dni od dnia poinformowania o odmowie. Rozstrzygnięcia Komisji Rady Miejskiej jest ostateczne.
Liczba zgłoszeń a głosowanie
Liczba mandatów to liczba miejsc w Radzie Osiedla.
W przypadku, gdy nie zostanie zgłoszona wymagana liczba osób, albo zostanie zgłoszona liczba kandydatek/ów równa liczbie mandatów w okręgu wyborczym, Miejska Komisja Wyborcza przedłuży o 5 dni termin zgłaszania kandydatów do Rad Osiedla.
Jeśli nie zgłosi się więcej zainteresowanych - wybory się nie odbędą. Możliwe są późniejsze wybory na wniosek określonej grupy mieszkańców.
Jeśli liczba zgłoszonych kandydatek/ów w danym okręgu wyborczym pozostanie równa liczbie mandatów - wybory się odbywają, a radnymi zostają wszyscy zarejestrowani w tym okręgu. Nie odbywa się głosowanie.
Kontakt z Miejską Komisją Wyborczą
W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z kandydowaniem na radną osiedlową/ radnego osiedlowego można skontaktować się z Miejską Komisją Wyborczą.
- dyżur telefoniczny do 31 sierpnia w każdy czwartek, pod numerem telefonu 71 777 99 70, od godz. 14.00 do godz. 16.00
-
kontakt mailowy na adres [email protected]
W skrócie:
- możesz kandydować na radnego bądź radną Osiedla, na którym mieszkasz i jesteś wpisany/a do stałego rejestru wyborców,
- na zgłoszenie kandydatury masz czas do 17 września,
- potrzebujesz poparcia 15 mieszkańców Osiedla.
O przebiegu wyborów Miejska Komisja Wyborcza informuje poprzez publikacje w Biuletynie Informacji Publicznej.