3. Wybory do rad osiedli 2021 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Czy obowiązuje cisza wyborcza, i jakie są zasady agitacji? Wybory do rad osiedli

Określone zasady dotyczące agitacji oraz tzw. „ciszy wyborczej” dotyczą także wyborów przedstawicieli rad osiedli. Sprawdź, gdzie można umieszczać materiały wyborcze oraz czy 17 października obowiązywać będzie cisza wyborcza?

Agitacja i umieszczanie materiałów wyborczych

Zasady dotyczące agitacji wyborczej regulują określone przepisy ordynacji wyborczej do rad osiedli, zgodnie z którymi:

• zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym lokal się znajduje,
  • zabrania się umieszczania materiałów wyborczych na zewnątrz i wewnątrz obiektów administracji publicznej, miejskich jednostek organizacyjnych, a także na urządzeniach infrastruktury technicznej na terenie Miasta,
  • umieszczanie materiałów wyborczych dopuszczalne jest tylko po uzyskaniu uprzedniej zgody zarządcy terenu lub obiektu, na którym te materiały mają być umieszczone,
  • materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie, od kogo pochodzą.

Przy czym, materiały wyborcze związane z kampanią kandydat zobowiązany jest usunąć w ciągu 21 dni od dnia przeprowadzenia wyborów. Po tym terminie kosztami ich usunięcia obciążani są kandydaci, których materiały promocyjne dotyczą.

Nie przestrzeganie tych zasad podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Czytaj także: Kandydaci na radnych osiedlowych

Bez ciszy wyborczej w przeddzień i w dniu głosowania

Ponadto podczas wyborów do rad osiedli nie będzie obowiązywała tzw. „cisza wyborcza”, w przeddzień i w dniu głosowania, jak ma to miejsce w wyborach powszechnych.

Przypomnijmy, wybory do rad osiedli odbędą się w niedzielę, 17 października. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 8.00 do 20.00.

Czytaj także: Wybory do rad osiedli 2021 [SERWIS SPECJALNY]