wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory do rad osiedli 2021 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Miejska Komisja Wyborcza odpowiada na pytania, które najczęściej zadają zarówno osoby kandydujące do rad osiedli, jak i wyborcy.

Reklama

Odpowiedzi na najczęstsze pytania podzielono na pytania dotyczące kandydatów oraz wyborców. Do 17 października (czyli do dnia przyjmowania zgłoszeń od kandydatów) jako pierwsze umieszczono pytania od osób kandydujących, a w drugiej części - od wyborców

Pytania od osób kandydujących w wyborach do Rad Osiedli

Czy podpisy poparcia dla kandydatów są uwarunkowane tym, z którego okręgu jest kandydat i wyborca?

Osoby popierające kandydata muszą zamieszkiwać na terenie osiedla i być wpisane do stałego rejestru wyborców w tym osiedlu. Nie muszą to być mieszkańcy danego okręgu. 

Czy osoba popierająca kandydata powinna mieszkać w tym samym okręgu wyborczym co kandydat?

Zgodnie z Ordynacją wyborczą osoba popierająca powinna stale zamieszkiwać na terenie Osiedla (niekoniecznie okręgu jeśli Osiedle podzielone jest na okręgi wyborcze) z którego jest kandydat oraz być ujęta w stałym rejestrze wyborców na terenie tego Osiedla.

Od lat mieszkam na Gądowie, jestem tu zameldowana na pobyt czasowy, ale mój stały adres zameldowania jest inny. Czy w tej sytuacji mogę startować w wyborach do Rady tego Osiedla?

Zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze (prawo wybierania i bycia wybieranym) w wyborach do Rady Osiedla ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, stale zamieszkuje na obszarze Osiedla i jest ujęty w stałym rejestrze wyborców na terenie tego Osiedla.

Definicję "stałego zamieszkiwania" należy rozumieć jako zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem (w tym wypadku na terenie danego osiedla Wrocławia) z zamiarem stałego pobytu. Nie ma znaczenia rodzaj meldunku (stały czy czasowy). Istotne jest aby osoba zamieszkiwała pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu i była wpisana, pod tym adresem, do stałego rejestru wyborców.

                                                        

Kto musi dostarczyć do Miejskiej Komisji wyborczej zgodę na kandydowanie?

Niezależnie od tego kto dokonuje zgłoszenia (kandydat osobiście, jedna z osób popierających czy osoba upoważniona, to do Miejskiej Komisji Wyborczej musi być dostarczony załącznik nr 8 do uchwały MKW nr 4/2021 (oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie). Jeżeli zgłoszenie dokonywał będzie kandydat osobiście lub jedna z osób popierających to wówczas treść tego oświadczenia zaczynająca się od słów: "UPOWAŻNIENIE: Jednocześnie upoważniam..."  nie będzie wypełniona. W przypadku gdy zgłoszenia dokonywać będzie nie kandydat osobiście czy jedna z osób popierających to fragment treści załącznika nr 8, o którym mowa powyżej, winien wskazywać dane osoby upoważnionej.

Czy zgłoszenie kandydata na radnego osiedlowego można złożyć drogą elektroniczną?

Miejska Komisja Wyborcza nie przewiduje przyjmowania zgłoszeń kandydatów na radnych drogą elektroniczną. Z uwagi na to, że zarówno zgłoszenie, jak i dołączone do niego dokumenty zawierać będą dane osobowe, które podlegają ochronie.

Czy swoją kandydaturę na radnego w wyborach do Rady Osiedla muszę zgłosić osobiście do Miejskiej Komisji Wyborczej?

Kandydat na radnego, zgodnie z § 31 Ordynacji wyborczej do Rady Osiedla, nie musi zgłaszać swojej kandydatury osobiście. Może to, w jego imieniu, zrobić osoba przez niego pisemnie upoważniona, jak również jedna z osób popierających go. Konieczne jest dołączenie oświadczenia kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności (załącznik nr 8 do uchwały MKW nr 4/2021).

Jestem uczniem liceum, co powinienem wpisać w polu "Zawód lub wykształcenie"?

Wypełniając formularz zgłoszenia mamy już podane do wyboru wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, zawodowe, średnie i wyższe. Należy więc wybrać właściwe i je wpisać.

Na druku zgłoszenia kandydata na radnego jest pole do wypełnienia: „Numer z rejestru” – co należy tutaj wpisać?

To pole należy zostawić puste, bo wypełni je Miejska Komisja Wyborcza przy przyjmowaniu zgłoszenia.

Czy w przypadku zgłaszania listy kandydatów na radnych osiedlowych wystarczy 15 podpisów poparcia pod całą listą, czy konieczne jest dołączenie wykazu podpisów poparcia dla każdego kandydata oddzielnie?

Przy zgłoszeniu listy kandydatów wymagane jest co najmniej 15 podpisów osób popierających dla wskazanych imiennie kandydatów w załączniku nr 7 do uchwały nr 4/2021 MKW. Lepiej jednak, by podpisów poparcia było więcej niż wymagane 15. Ponieważ MKW weryfikuje osoby popierające m.in. pod względem miejsca stałego zamieszkania.

Kandyduję w wyborach do Rady Osiedla, do którego okręgu wyborczego zalicza się Oporów?Wykaz Osiedli z okręgami wyborczymi (ich granicami i numerami) oraz liczbą wybieranych w nich radnych jest opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jak prawidłowo zapisać adres zamieszkania na wykazie podpisów osób popierających pod listą kandydatów. Czy wystarczy wskazać jako adres zamieszkania nazwę ulicy, numer posesji i numer mieszkania osoby udzielającej poparcia liście kandydatów, czy też niezbędne jest wpisanie nazwy "Wrocław"? Czy "Wrocław" można zapisać w formie skróconej "W-w" ? Czy w adresie zamieszkania niezbędne jest podanie kodu pocztowego?

W rubryce „Adres zamieszkania" osoby popierającej kandydata/listę kandydatów należy wpisać oprócz nazwy ulicy, numeru posesji i numeru mieszkania także nazwę miejscowości - w tym wypadku "Wrocław". Nazwa ta może być zapisana powszechnie znanym skrótem "W-w". Kod pocztowy nie musi być podany. Ponieważ nie jest to wymagany element adresu zamieszkania.

Gdzie mogę odszukać aktualny podział na mandaty, zwłaszcza na osiedlu Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.?

Wykaz Osiedli z okręgami wyborczymi oraz liczbą wybieranych w nich radnych jest opublikowany w artykule poświęconym Okręgom wyborczym, lokalom i liczbie mandatów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czy na listach wyborczych przy nazwisku kandydatów można dopisać nazwę grupy nieformalnej, czyli istniejącej bez zgłoszenia i rejestracji w sądzie na zasadzie np. stowarzyszenia?

Zgodnie z § 31 ust. 6 Ordynacji wyborczej do Rady Osiedla, "kandydat na radnego może wnieść o oznaczenie jego kandydatury w rejestrze kandydatów nazwą lub skrótem nazwy partii, ugrupowania albo innej organizacji bądź grupy popierającej jego kandydaturę ..." Określenie "grupa popierająca" oznacza niesformalizowaną grupę.

Czy można zgłosić kandydatów z trzech okręgów wyborczych na jednej liście wpisując w polu z numerem okręgu - trzy okręgi wyborcze?

Do każdego okręgu wyborczego zgłasza się oddzielnie - nie można jednym wnioskiem zgłosić kandydatów do kilku okręgów mimo, że są to okręgi wyznaczone na tym samym osiedlu.

Czy można zebrać listy poparcia na jednym wzorze/załączniku dla wszystkich kandydatów z trzech okręgów?

Nie można na jednej karcie poparcia wpisać kandydatów z różnych okręgów. Tak jak nie można na jednym wniosku zgłosić kandydatów do kliku okręgów. Natomiast osoby popierające kandydatów np. z okręgu nr 1, 2 mogą być te same. Ponieważ poparcia może udzielić mieszkaniec danego osiedla niezależnie od tego, w którym okręgu tego osiedla zamieszkuje i jest wpisany do stałego rejestru wyborców.

Czy małżeństwo może kandydować z jednego okręgu?

Nie ma żadnych przeszkód (ograniczeń) by małżonkowie, jako kandydaci na radnych, złożyli zgłoszenia.

W oświadczeniu o wyrażeniu zgody na kandydowanie (zał. nr 8 do uchwały nr 4/2021 MKW) jest pole do wypełnienia: „Wnoszę o oznaczenie mojej kandydatury w rejestrze kandydatów następującą nazwą lub skrótem nazwy partii, ugrupowania albo innej organizacji bądź grupy popierającej moją kandydaturę". Czy jest to pole obowiązkowe?

Nie jest obowiązkowe. Ponieważ zgodnie z § 31 ust. 6 Ordynacji wyborczej do Rady Osiedla, "kandydat na radnego może wnieść o oznaczenie jego kandydatury w rejestrze kandydatów nazwą lub skrótem nazwy partii, ugrupowania albo innej organizacji bądź grupy popierającej jego kandydaturę..."

Czy oznaczenie kandydata wpisane w oświadczeniu o wyrażeniu zgody na kandydowanie będzie widoczne na obwieszczeniu wyborczym lub na karcie do głosowania?

Oznaczenie kandydata będzie widniało zarówno na obwieszczeniu o zarejestrowanych kandydatach, jak i na karcie do głosowania.

Czy w polu dot. oznaczenia kandydata można wpisać więcej niż jedno ugrupowanie?

Co do ilości oznaczeń to w Ordynacji wyborczej do Rady Osiedla jest mowa o liczbie pojedynczej, a zatem oznaczenie nazwą jednej partii, czy grupy popierającej. Ponadto nazwa ta nie może przekroczyć 45 znaków, wliczając spacje.

Czy w oznaczeniu kandydata zamiast ugrupowania może być nazwa "komitetu", nasza własna, wymyślona przez grupę kandydatów?

Zgodnie z § 31 ust. 6 Ordynacji wyborczej do Rady Osiedla kandydat na radnego może wnieść o oznaczenie jego kandydatury w rejestrze kandydatów nazwą grupy popierającej jego kandydaturę. Określenie "grupa popierająca" oznacza niesformalizowaną grupę.

Pytania od wyborców

Czy obcokrajowiec, który zameldował się we Wrocławiu, jest automatycznie wpisany do stałego rejestru wyborców?

Żaden obcokrajowiec, który zameldował się we Wrocławiu na pobyt stały czy czasowy nie jest automatycznie wpisany do rejestru wyborców.

Obywatele Unii Europejskiej, niebędący obywatelami polskimi, stale zamieszkujący na terenie Wrocławia, aby głosować w wyborach do rad osiedli, powinni złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, nawet gdy posiadają zameldowanie na pobyt stały we Wrocławiu.

Czy obcokrajowiec, już podczas samych wyborów może posługiwać się swoim dowodem osobistym czy musi mieć paszport?

Cudzoziemiec, który na podstawie decyzji Prezydenta Wrocławia został wpisany do rejestru wyborców zostanie z urzędu ujęty w spisie wyborców (w części B spisu). Podczas wyborów nie musi okazywać paszportu, może się posłużyć swoim dowodem osobistym.

Zgodnie z przepisami należy okazać obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie tożsamości.

Czy obcokrajowcy mają dłuższą procedurę wpisania do stałego rejestru wyborców, czy tak jak obywatele polscy mogą to zrobić do 11.10.2021?

Obcokrajowcy, mogą złożyć wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców do 11.10.2021 r., tak jak obywatele polscy. Nie ma dłuższej procedury wpisania do rejestru dla cudzoziemców.

Czy obywatele Ukrainy mogą brać udziału w wyborach do rad osiedli?

Obywatele państw niebędących członkami UE (w tym obywatele Ukrainy) nie są uprawnieni do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej i nie mogą być wpisani do rejestru wyborców. Dlatego nie mogą brać udziału w wyborach do rad osiedli ani w żadnych innych wyborach.

Ile jest okręgów wyborczych? 

W dniu 15 lipca 2021 roku Miejska Komisja Wyborcza podjęła uchwałę nr 7/2021 w sprawie ustalenia liczby okręgów wyborczych, ich granic i numerów, liczby wybieranych w nich radnych w Osiedlach Wrocławia oraz utworzenia obwodów głosowania i wyznaczenia ich siedzib w wyborach do Rad Osiedli Wrocławia w 2021 r.

Zgodnie z tą uchwałą w wyborach do rad osiedli wyznaczonych na dzień 17 października 2021 roku, łącznie będzie 102 okręgi wyborcze i 103 obwody głosowania. 

Zobacz również

Wybory do rad osiedli 2021 [SERWIS SPECJALNY]

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl