wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław zaproszony do europejskiego programu „Miasta międzykulturowe”

Podczas XLII sesji Rady Miejskiej Wrocławia 8 lipca br. radni przyjęli uchwałę, wyrażającą wolę przystąpienia Wrocławia do programu Rady Europy pn. „Miasta międzykulturowe”. Jego celem jest wspieranie władz lokalnych i regionalnych na całym świecie w dokonywaniu przeglądu ich polityki z perspektywy międzykulturowej oraz w opracowywaniu strategii międzykulturowych tak, aby pomóc im pozytywnie zarządzać różnorodnością, ze świadomością korzyści z tej różnorodności płynących.

Reklama

– Zaproszenie do programu „Miasta międzykulturowe” nasze miasto otrzymało od Rady Europy, która zwróciła uwagę i doceniła fakt, że dzisiejszy Wrocław jest bez wątpienia miastem międzykulturowym. Mieszka tu bowiem ponad 120 tys. osób z ponad z 120 krajów świata i liczba ta nadal rośnie. We naszych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczy się blisko cztery tysiące uczniów innojęzycznych, pochodzących z 42 krajów i mówiących w aż 15 językach obcych – podkreśla Marta Majchrzak, wicedyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w roku szkolnym 2020/2021 we wrocławskich szkołach rozpoczęło naukę 2116 uczniów obcojęzycznych, a ponad 800 uczniów z zagranicy dołączyło w trakcie jego trwania. Od roku szkolnego 2021/2022 do 11 natomiast wzrosła liczba wrocławskich szkół, gdzie można zapisać dziecko obcojęzyczne do klas przygotowawczych. Poprzednie dwa nabory zakończyły się sukcesem, do bieżącego również nie brakowało chętnych.   

Mimo że jest to dla miejskich placówek oświatowych szczególne wyzwanie logistyczne, udowadnia również, że Wrocław jest miastem otwartym i przyjaznym dla każdego.

Czytaj: O klasach przygotowawczych dla dzieci obcojęzycznych we Wrocławiu

Program „Miasta międzykulturowe” jest wspólnym działaniem Rady Europy i Komisji Europejskiej – został zainicjowany podczas Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008, ogłoszonego, by promować tolerancję i wzajemny szacunek pomiędzy przedstawicielami różnych narodów, kultur i religii. Ówczesne obchody ERDMW w Polsce były koordynowane przez Narodowe Centrum Kultury, które we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi zrealizowało serię wydarzeń, promujących idee dialogu i tolerancji – czyli szkolenia, warsztaty, seminaria, konferencje, badania, publikacje, festiwale i przeglądy, poświęcone szeroko rozumianej wielokulturowości.

Czym jest miasto międzykulturowe

Miasta międzykulturowe mają zróżnicowaną populację – mieszkają w nich ludzie różnych narodowości i języków, religii/wierzeń i pochodzenia. Zarządzanie nimi, polityka samorządowa czy dyskurs z lokalną społecznością powinny więc być prowadzone z uwzględnieniem międzykulturowego punktu widzenia. 

Czytaj: Wrocławskie punkty informacji dla migrantów

Większość obywateli takiego miasta postrzega różnorodność jako zasób, a nie problem, i akceptuje fakt, że wszystkie kultury zmieniają się, gdy spotykają się na arenie publicznej. Urzędnicy miejscy natomiast publicznie opowiadają się za poszanowaniem różnorodności i pluralistyczną tożsamością miasta. 

Finał Brave Kids we Wrocławiu, fot. M. Bral

Miasto międzykulturowe aktywnie zwalcza uprzedzenia i dyskryminację oraz zapewnia wszystkim równe szanse, dostosowując swoje struktury zarządzania, instytucje i usługi do potrzeb zróżnicowanej populacji – bez naruszania praw człowieka, demokracji i rządów prawa. 

Współpracując z biznesem, społeczeństwem obywatelskim i profesjonalistami z sektora usług publicznych, miasto międzykulturowe opracowuje szereg polityk i działań, które zachęcają do interakcji między różnymi grupami. Wysoki poziom zaufania i spójności społecznej pomagają zapobiegać konfliktom i przemocy, zwiększają skuteczność polityki i sprawiają, że miasto jest atrakcyjne zarówno dla ludzi, jak i inwestorów.

Czytaj: Rusza FOROOM – Międzykulturowe Miejsce Spotkań

Dlaczego warto dołączyć do programu „Miasta międzykulturowe”

Ponad 140 miast w całej Europie, w tym polskie Kraków i Lublin, a także poza nią (Australia, Kanada, Izrael, Japonia, Meksyk, Maroko i Stany Zjednoczone) przyjmuje obecnie zasady integracji międzykulturowej.

Udział w programie daje im możliwość korzystania z porad czołowych międzynarodowych ekspertów, uprzywilejowanego dostępu do narzędzi (jednym z głównych jest Sieć Miast Międzykulturowych, odpowiednia dla lokalizacji liczących co najmniej 30 tys. mieszkańców o znacznym poziomie różnorodności) oraz intensywnej wymiany z innymi miastami dzięki wydarzeniom tematycznym i wizytom studyjnym. Miasta członkowskie korzystają z międzynarodowej ekspozycji i wiarygodności Rady Europy.

Czytaj: Wrocławska mapa dla migrantów

Warto podkreślić, że wypracowane w programie standardy są wyznacznikiem dobrych praktyk, nie aspirują natomiast do miana „modelu obowiązującego”, narzucającego poszczególnym miastom sposób działania czy innego weryfikowania swojej polityki międzykulturowej niż ta, która wynika z autonomicznych decyzji poszczególnych miejskich samorządów.

W taki sposób rozumiejąc założenia programu „Miasta międzykulturowe”, Wrocław przyjął z aprobatą miejskich radnych zaproszenie do programu, wystosowane przez Radę Europy.    

Wrocław przystępuje do programu

 „Dzięki udziałowi w Programie Wrocław uzyska wsparcie i dostęp do kompleksowej metodologii pomocnej w tworzeniu strategii zarządzania różnorodnością i integracji oraz do zasobów obejmujących obszerne profile miast, bazę dobrych praktyk, szczegółoweprzewodniki dotyczące realizacji działań, a także podręczniki i wytyczne dotyczące określonych obszarów polityki” – czytamy m.in. w uzasadnieniu do podjętej przez radnych o wstąpieniu do programu „Miast wielokulturowych”.

– Nasz akces do programu nastąpi po podpisaniu oświadczenia woli – porozumienia Wrocławia z Radą Europy. Po tym akcie staniemy się jego oficjalnym członkiem – wyjaśnia Marta Majchrzak. – Potem przystąpimy do wypełnienia kwestionariusza Indeksu Miast Międzykulturowych, w którym miasto przedstawi działania realizowane dotychczas w ramach wrocławskiej strategii dialogu międzykulturowego, która, zbudowana wspólnie z mieszkańcami, różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, wyznaczała nam kierunki rozwoju od 2018 roku – wyjaśnia wicedyrektor WCRS-u.

Czytaj: Program „Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego na lata 2018-2022

Po przeanalizowaniu wspomnianego powyżej kwestionariusza przez ekspertów unijnych sporządzą oni również kompleksowy raport, zawierający opis profilu międzykulturowego Wrocławia wraz z zaleceniami i przykładami dobrych praktyk, pochodzących z innych miast, uznanych za międzykulturowe. Może to trwać ok. ośmiu tygodni.

– Będziemy potem gościć niezależnego eksperta/ekspertów i przedstawiciela Rady Europy, którzy spotykają się z władzami Wrocławia, a także przedstawicielami środowisk edukacyjnych, gospodarczych, kulturalnych, by zarówno skonfrontować się z zapisami miasta w Indeksie, jak i bliżej przyjrzeć się dokonaniom, ale i naszym potrzebom w zakresie zarządzania międzykulturowego. To niewątpliwie pozwoli nam na uaktualnienie i skuteczniejsze wdrażanie wrocławskiej strategii dialogu międzykulturowego w kolejnych latach – mówi dyr. Marta Majchrzak.

Czytaj: Zgłoś mowę nienawiści we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl