wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław 2002-2018 – raport o stanie miasta

Rafał Dutkiewicz objął urząd prezydenta Wrocławia w 2002 r. Po szesnastu latach, w roku swojej ostatniej kadencji w ratuszu, przedstawił dokonania wrocławskiego samorządu, między innymi, w sferze inwestycji, wydarzeń i programów społecznych. Podsumowanie znalazło się w prezentacji, z którą jako pierwsi zapoznali się radni miejscy oraz wrocławianie, śledzący obrady RM Wrocławia podczas transmisji online.

Reklama

– Szesnaście lat to jest szesnaście razy dwanaście miesięcy. Dla ułatwienia policzmy szesnaście razy dziesięć, ponieważ przed nami jeszcze kilka miesięcy pracy. Przyjmijmy, że mamy za sobą sto sześćdziesiąt miesięcy działalności samorządu, którym kieruję – powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz podczas 53. sesji Rady Miejskiej Wrocławia 5 kwietnia 2018 r., tuż przed rozpoczęciem prezentacji o Wrocławiu ostatnich kilkunastu lat. 

– To, rzecz jasna, tylko część rzeczy i spraw, które się w ciągu szesnastolecia we Wrocławiu działy – mówił Rafał Dutkiewicz o swoim, mimo wszystko obszernym, sprawozdaniu.

Inwestorzy

Przed 15 laty we Wrocławiu nie było biurowców – uważa Rafał Dutkiewicz. Ale przez kilkanaście lat wyrosło ich w mieście na tyle dużo, że zajmują teraz powierzchnię 1 mln mkw. Mieszczą się w nich m.in. centra usług wspólnych i centra usług IT.  

Zachowano przy tym „zdrową” strukturę proporcji pomiędzy usługami – zlokalizowanymi w centrum miasta – a zakładami produkcyjnymi na jego peryferiach lub w aglomeracji wrocławskiej – twierdzi prezydent Dutkiewicz. Wśród tych znaczących centrów usług wspólnych wymienia np. firmę 3M, która jest jednym z pierwszych i najważniejszych inwestorów zagranicznych we Wrocławiu. Ma tu siedem fabryk, centrum badawczo-rozwojowe, centrum usług wspólnych i centrum innowacji i zatrudnia ok. 3 tys. pracowników. 

Mocną stroną miasta są centra badawczo-rozwojowe. W Nokii – największej tego typu placówce we Wrocławiu i w Polsce – pracuje również 3 tys. osób.

– Mamy polskich czempionów, firmy o zasięgu ogólnopolskim, europejskim bądź światowym – mówi prezydent Dutkiewicz i wymienia: Selena, Techland, HASCO-Lek, Kruk. One znakomicie zdobywają rynki zagraniczne.

Znani goście we Wrocławiu

Jednym z wymienionych przez prezydenta Dutkiewicza odwiedzających nasze miasto był prof. Benjamin Barber, którego książka „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” w części powstała wlaśnie we Wrocławiu.   

– Jan Nowak-Jeziorański pytał mnie, kiedy zbudujemy we Wrocławiu „okrężnicę”... czyli obwodnicę – wspomina z uśmiechem Rafał Dutkiewicz. – A znany designer Alessandro Mendini zachwycił się miastem i wymyślił Arlekina, który stanie niedługo na skwerze Młynarskiego obok teatru Capitol. Pamiętam, jak zapytałem Dalajlamę, czy przyjedzie do nas w 2016 roku. Odpowiedział, że zaproszenia przyjaźni muszą być zawsze przyjmowane. 

Prof. Fritz Stern, który urodził się we Wrocławiu, przekazał swoją bibliotekę Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Napisał słynną książkę „Niemcy w pięciu wcieleniach”, w której opowiada, jak obserwował Wrocław w latach 80., gdy miasto stało się prawdziwą twierdzą Solidarności – ruchu społecznego, który przyniósł samowyzwolenie Europy Wschodniej i zjednoczenie Niemiec. 

Reżyser Wim Wenders zapalał latarnie na Ostrowie Tumskim, wędrując od latarni do latarni razem z gazownikiem zatrudnionym przez ZDiUM, a potem położył się na podłodze w Pawilonie Czterech Kopuł, żeby robić zdjęcia kopułom. Zachwycił się też Nadodrzem – opisuje Rafał Dutkiewicz.

Projekty społeczne

Seniorzy

Można bez obaw powiedzieć, że wszystkie „senioralne drogi” zbiegają się we Wrocławskim Centrum Seniora, które zostało powołane m.in. do tworzenia platformy wymiany wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy podmiotami, które działają na rzecz osób starszych. Centrum odwiedzane jest rocznie przez ok. 8 tys. osób.

  • Wrocławska Karta Seniora – pierwszy w Polsce projekt karty rabatowej dla osób starszych. Partnerem tego programu może zostać firma/instytucja/organizacja, która ma oferty dla seniorów. Do tej pory wydano ok. 60 tys. WKS. 
  • Dni Seniora – organizowane od 2009 r. na przełomie września i października, doskonała okazja do pokazania wielkiego potencjału społecznego osób starszych oraz ich istotnej roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Projekt zakłada realizację różnorodnych działań prosenioralnych, to m.in.: Marsz Kapeluszy, Targi Senioralne, Senioriada, Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów, przeglądy chórów, kapel Ludowych i folklorystycznych, Akademia Zdrowia Seniora, Dni Gerontologii czy Festiwal Filmowy Si Senior.

  • Telefon Seniora i Punkt Informacji Senioralnej – adresowany do osób starszych i ich rodzin. Najważniejsze zadanie to pozyskiwanie i redystrybucja informacji do osób jej poszukujących. Dziennie wykonywanych jest ok. 50 telefonów oraz odwiedzanych ok. 70 osób. Miesięcznie 10 tys. newsletterów z pakietem informacji trafia do osób starszych.
  • Miejsce Przyjazne Seniorom – kino, dom kultury, biblioteka, park, kawiarnia... Wrocławskie Centrum Seniora honoruje miejsca szczególnie przyjazne osobom starszym, takie, które wolne są od barier komunikacyjnych, architektonicznych lub mają specjalną ofertę dla osób po 60. r.ż. Każde z nich dostaje certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom. 
  • Akademia Rozwoju Seniora – celem projektu jest wieloaspektowy rozwój seniorów, animacja grup, stowarzyszeń, klubów, związków, głównie poprzez szkolenie liderów środowisk senioralnych. W roku 2017 w zajęciach, warsztatach, spotkaniach wzięło udział kilka tysięcy osób.

  • Miasto Pokoleń – projekt edukacji do i w starości, którego celem jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży pojmowania starości jako naturalnej fazy rozwoju, etapu równoprawnego z innymi, okresu rozwojowego dynamicznego, aktywnego i różnorodnego, a także dążenie do zmiany postaw zdystansowanych czy niechętnych na cechujące się zrozumieniem, życzliwością, szacunkiem.  
  • Dni Gerontologii – interdyscyplinarne forum wymiany wiedzy i dobrych praktyk, poszukiwania nowych rozwiązań, mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych, a także poprawę jakości ich życia. Przestrzeń otwartej dyskusji autorytetów w dziedzinie wiedzy gerontologicznej, geriatrycznej obszarów pokrewnych z praktykami, studentami i seniorami. Spotkania przedstawicieli jednostek samorządowych, szkół wyższych, organizacji pozarządowych, firm i instytucji.
  • Wrocławska Rada Seniorów – powołana, by reprezentować potrzeby i interesy osób powyżej 60. r.ż. Rada współpracuje z Radą Miejską Wrocławia i prezydentem miasta, w jej składzie są przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, RM Wrocławia i prezydenta. Obsługa administracyjno-biurowa w ramach WCRS.

  • Dni Babci i Dziadka – kilkadziesiąt wydarzeń koordynowanych przez WCRS w styczniu każdego roku, o otwartym, integrującym i międzypokoleniowym charakterze. Zapobiegający wykluczeniu społecznemu seniorów, budujący pozytywny wizerunek osób starszych, z ofertami dla osób po 60 r.ż., dającymi szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu w aktywny sposób.
  • Senioriada – olimpada dla seniorów. Obejmuje kilkadziesiąt dyscyplin sportowych (także nieolimpijskich), m.in. szachy, pływanie, kręgle, bule, biegi. Uczestniczy kilkaset osób. Projekt realizowany przez WCRS w partnerstwie z NGO.
  • Dzienny Dom Senior+ – dla mieszkańców Wrocławia w wieku 60 lat i więcej, nieaktywnych zawodowo, w tym cierpiących na schorzenia otępienne we wczesnej i umiarkowanej fazie. Oferta Domu to m.in. wsparcie opiekunki socjalnej i psychologiczne, pomoc pielęgniarska, zajęcia rekreacyjne, ćwiczenia rehabilitacyjno-gimnastyczne z elementami kinezyterapii, treningi umysłu, zajęcia artystyczne: taneczne, plastyczne etc.

Osoby niepełnosprawne

  • Wrocławski Punkt Informacyjny dla Osób Niepełnosprawnych – stały dyżur specjalisty ds. społeczno-prawnych, który udziela informacji na temat uprawnień, wypełniania wniosków dotyczących świadczeń, zakresu działalności instytucji i organizacji zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Oferta dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności z gminy Wrocław, osób z ich otoczenia lub przedstawicieli podmiotu działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Wszystkie informacje i porady są bezpłatne.

  • Asystent osoby niepełnosprawnej – osoby z niepełnosprawnością, które wymagają pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności, mogą ubiegać się o bezpłatne wsparcie asystenta, współfinansowane ze środków UE (projekt trwa do końca 2019 r.). 
  • Wrocław bez Barier – realizacja programu ma na celu stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Służą temu konsultacje prowadzone przez władze miejskie z samymi zainteresowanymi oraz zrzeszającymi ich organizacjami, uwzględnianie ich opinii i propozycji, by wspólnie wypracować skuteczne rozwiązania. 
  • Centrum dydaktyczno-opiekuńcze fundacji l’Arche i projekt „Jestem samodzielny” – to miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby intelektualnie sprawne dzielą razem życie codzienne, pracę i wypoczynek oraz budują relacje przyjaźni. Wspólnota L’Arche we Wrocławiu składa się z trzech placówek, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością – to dwa domy pomocy społecznej i zespół mieszkań chronionych. 

  • Klub Aktywności dla młodzieży i dorosłych z autyzmem – poradnictwo społeczno-prawne i poradnictwo psychologiczne. Projekt współfinansowany przez gminę Wrocław ze środków PFRON w ramach programu „Wsparcie dla osób z autyzmem”.
  • Centrum Wsparcia Studentów Niepełnosprawnych – młodzi ludzie mogli liczyć na pomoc doradcy zawodowego, psychologa/coacha, specjalisty społeczno-edukacyjnego, co pozwoli na rozwinięcie własnych kompetencji i obranie dobrego kierunku na samodzielność. 
  • Galeria Sztuki ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej – prezentuje i promuje sztukę i twórczość osób z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi, integruje społecznie i  realizuje skuteczne formy wsparcia dla tych osób. 

 

  • Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze – projekt kampanii społecznej, realizowanej przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z partnerami, w tym z miastem Wrocław, przede wszystkim dla osób niewidomych i niedowidzących. Jest to prezentowanie miniatur wrocławskich zabytków i ciekawych architektonicznie budowli, uzupełnionych opisem w alfabecie Braille’a. 
  • Rowery bez Barier – projekt współfinansowany jest ze środków PFRON, a jego główne założenie to aktywizacja osób niepełnosprawnych przy pomocy specjalnie przystosowanych rowerów, szkolenia i wycieczki rowerami typu handbike i bezpłatne wypożyczanie rowerów.
  • Audiodeskrypcja na stadionach – osoby z dysfunkcją wzroku mogły wysłuchać komentarza sportowego podczas wybranych zawodów The World Games we Wrocławiu. Wśród sportów opatrzonych profesjonalnym komentarzem były m.in.: futbol amerykański, piłka ręczna plażowa, kajak polo, fistball, frisbee, kickboxing. Za audiodeskrypcję odpowiadała Fundacja Katarynka. 

  • Mieszkania chronione i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – projekt uruchomiony we wrześniu 2006 r. przez Fundację Przyjazny Dom. Osoby w tych mieszkaniach miały zapewnioną całodobową opiekę, wyżywienie oraz pomoc w codziennych sprawach życiowych.
  • Środowiskowe Domy Samopomocy – 6 domów w różnych częściach miasta, prowadzonych przez stowarzyszenia lub fundacje, ulice: Szkolna, Nowowiejska, Okulickiego, Kleczkowska, Stawowa i Kiełczowska.
  • Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej – samorządowy zakład budżetowy gminy Wrocław, utworzony w 2008 r., ma za zadanie rehabilitację zawodową i społeczną zatrudnionych w zakładzie osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (bez względu na rodzaj schorzenia) i umiarkowanym (tylko upośledzenie umysłowe, choroby psychiczne lub autyzm). Teraz zatrudnia osoby trzech działach: gastronomicznym, poligraficznym, ogrodniczo-porządkowym.
  • Wrocławski Informator – WROMIK – projekt Fundacji „Promyk Słońca”, gmina Wrocław i MOPS-u, kompendium wiedzy o możliwościach, jakie osobom z niepełnosprawnościami oferuje Wrocław. Wszystkie informacje mają na celu polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienie im samodzielnego i niezależnego funkcjonowania społecznego, edukacyjnego oraz zawodowego. 

  • Program wspierania osób niepełnosprawnych w podeszłym wieku – beneficjenci programu to osoby starsze, osoby niepełnosprawne oraz niesamodzielne, mieszkające we Wrocławiu, które wymagają wsparcia w życiu codziennym ze względu na swój wiek albo niepełnosprawność. Zakłada m.in. edukację zdrowotną, świadczenie usług opiekuńczych, poradnictwo rodzinne, prawne i psychologiczne, rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej czy dziennych domów pomocy.  
  • Program Aktywny Samorząd – realizowany przez MOPS, finansowany przez PFRON, zakłada wyeliminowanie lub zmniejszenie barier w dostępie do życia społecznego, zawodu, edukacji. Przykładowe formy wsparcia: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, dofinansowanie szkoleń, pomoc w zakupie protez kończyn, pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (dofinansowanie). 

 Dialog międzykulturowy

– To jest naprawdę istotne, dlatego że na naszych oczach Wrocław staje się miastem wielolulturowym, międzynarodowym. Wrocławska Strategia Dialogu Miedzykulturowego zaczyna się od kwestii, że w aglomeracji wrocławskiej mieszka juz ponad 150 tys. obcokrajowców, pochodzących ze 124 krajów świata, a większość z nich to Ukraińcy – mówi prezydent Rafał Dutkiewicz.  

  • Stop Mowie Nienawiści – projekt zakłada kształtowanie wśród mieszkańców postawy sprzeciwu wobec mowy nienawiści i usuwanie treści i elementów graficznych naruszających dobre obyczaje i godność ludzką. Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści realizowana jest we wrocławskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dotychczas objęła 35 szkół.

  • Ambasadorzy Dialogu – projekt edukacyjny adresowany do nauczycieli szkół i przedszkoli. Ambasadorem Dialogu może być osoba pracująca we wrocławskiej placówce edukacyjnej i zainteresowana tematyką otwartości, przeciwdziałania dyskryminacji, rozwijaniem atmosfery dialogu w swoim otoczeniu. 
  • Targi Edukacji Międzykulturowej – podnoszą wiedzę o edukacji międzykulturowej dzięki  prezentacjom działań organizacji i ekspertów, a także integracji osób działających w tym obszarze. Podczas wydarzenia prezentowane są projekty dla placówek edukacyjnych we Wrocławiu, oferty szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, inicjatywy gminy Wrocław, Komisji Europejskiej w Polsce i organizacji pozarządowych oraz pokazy nowatorskich metod pracy na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego.
  • Warsztaty – Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja – by uświadamiać, jak łatwo wpaść w pułapkę dyskryminacji. Wykonując proste ćwiczenia w grupie, uczestnicy mogą samodzielnie odkryć, jakimi stereotypami posługują się na co dzień. Warsztaty dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. 

  • Kalejdoskop Kultur – festiwal mniejszości narodowych i etnicznych, okazja do poznania twórczości, kultury, tradycji mniejszości, jak: Ukraińcy, Grecy, Żydzi, Karaimowie, Tatarzy, Romowie czy Niemcy.
  • Program integracyjny „Ruska 46a” – działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, integracji cudzoziemców, wzmocnienie postaw otwartości i niwelowanie negatywnych nastrojów społecznych wobec migracji, współpraca mniejszości ukraińskiej i nowych mieszkańców Wrocławia pochodzących z Ukrainy. Punkt informacyjno-konsultacyjny InfoCUKR, Festiwal Viva Ukraina – Viva Polonia. 
  • Infolink „Wrocław For Foreigners” – udziela wsparcia obcokrajowcom w sprawach związanych z życiem we Wrocławiu, codzienną aktywnością. Także wsparcie w sytuacjach problemowych. Drogą mejlową, telefoniczną, osobiście.

  • Kampania „Wrocław na językach świata” – projekt realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji jest odpowiedzią na potrzeby wrocławian, którzy chcą poznać i zrozumieć swoich sąsiadów, pochodzących z różnych krajów, a także na potrzeby cudzoziemców, którzy chcą zrozumieć Polaków i poznać ich kulturę. Wszystkie aktywności w ramach projektu są darmowe. 
  • Teraz Wrocław – Study in Wrocław – projekt powstał w 2006 r. z inicjatywy władz miejskich oraz wrocławskich uczelni. Promocja oferty edukacyjnej wrocławskich uczelni wśród młodzieży z krajów Europy Wschodniej oraz uproszczenie procedur rekrutacyjnych. To przedsięwzięcie niekomercyjne. 

  • Program na rzecz Romów rumuńskich – program polega na kompleksowym wsparciu osób, które mieszkały na koczowisku we Wrocławiu. Do zamknięcia koczowiska doszło w kwietniu 2018 r. Romowie byli sukcesywnie przenoszeni do mieszkań na terenie miasta. Nad projektem czuwa Fundacja Dom Pokoju, oferując m.in. wsparcie na poziomie opieki zdrowotnej czy zapisywania dzieci do szkół. 

Zdrowie publiczne. Profilaktyka. Promocja zdrowia

Zdrowotne programy profilaktyczne dotyczą we Wrocławiu wszystkich grup wiekowych. 

  • Profilaktyka kardiologiczna dla 40- i 50-letnich mieszkańców Wrocławia
  • Program profilaktyki cukrzycy i zaburzeń metabolicznych
  • Szczepienia przeciwko grypie dla osób w wieku 65+
  • Program promocji i ochrony zdrowia psychicznego

  • Szkoła w formie i miasto w formie – program dla uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół. Mobilizacja do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia, wolnego od uzależnień. Zajęcia dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli, warsztaty, turnieje, zawody, olimpiady, konkursy. Promocja zdrowia.
  • Tydzień Ruchu – cykl wydarzeń sportowych jesienią lub wiosną dla każdego, bez względu na formę fizyczną czy wiek. Warsztaty, turnieje i zawody sportowe w różnych dyscyplinach, wspólne treningi, wieczorki taneczne, sporty nieolimpijskie, dni otwarte u partnerów. Bezpłatne zajęcia sportowych w klubach i centrach fitness, szkołach tańca.

  • „Zdrowa matka i dziecko” – program, w którego ramach powstały Wrocławskie Szkoły Rodzenia oraz Ośrodki Edukacyjno-Informacyjne dla rodziców planujących potomstwo i rodziców dzieci od okresu noworodkowego do lat 14. Cel: poprawa jakości opieki zdrowotnej nad kobietą, matką, dzieckiem i rodziną.
  • Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • Profilaktyka raka piersi u kobiet
  • Program wczesnego wykrywania wad i schorzeń narządu wzroku i słuchu
  • Program profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży szkolnej
  • Program wrocławskich przedszkoli i szkół promujących zdrowie

  • Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
  • PoZdro! – badania przesiewowe uczniów – Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych Fundacji Medicover we współpracy z miastem. Program oferuje kompleksową analizę zdrowia dla dzieci – uczniów klas IV we wszystkich chętnych szkołach podstawowych. We Wrocławiu były trzy edycje programu.

Aktywizacja społeczności lokalnych

  • Parki ESK – w każdy weekend w 11 wrocławskich parkach były koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy taneczne, wspólne ćwiczenia, gry i zabawy dla najmłodszych, wymiana książek, pikniki. Bogactwo wydarzeń to zasługa koordynatorów, służących radą, rozmową i nieustannie poszukujących nowych partnerów lub organizujących samodzielnie wydarzenia. Działania w pawilonach kultury bardzo dobrze integrują społeczność lokalną. 

  • Wyspa Słodowa na weekend – program animacji, realizowany przez WCRS, na Wyspie Słodowej i Piaskowej, czyli wydarzenia kulturalne, zdrowotne i sportowe, m.in.: scena otwarta dla młodych artystów, kino plenerowe, warsztaty taneczne, zawody sportowe czy pikniki rodzinne. W czasie wakacji na Wyspie Słodowej staje scena, na której w letnie wieczory prezentują się przyszłe gwiazdy muzyki, kabaretu, tańca czy teatru. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. 

  • Centra Aktywności Lokalnej (CAL) Skałka / Chopina / Przejazdowa – miejsca dla lokalnej społeczności, gdzie mieszkańcy mają głos i wpływ na to, co dla nich ważne – każdy może przedstawić swoje umiejętności, zdolności i osiągnięcia. Miejsce otwarte dla wszystkich, które zaprasza, by wspólnie realizować lokalne pomysły.
  • Wrocławski Kongres Rad Osiedli 
  • Wrocławskie Kolędowanie – cykliczna impreza skupiająca wrocławian w różnym wieku, polegająca na wspólnym wykonywaniu kolęd. Do wspólnego śpiewu zaproszeni są wszyscy obecni na wrocławskim Rynku, korzystający z rozdanych im śpiewników. 

  • MikroGranty – program wystartował w 2014 r., a jego główną ideą było włączenie aktywnych mieszkańców Wrocławia w proces przygotowań do roku ESK. Program od 2018 r. zmienia się. Będą trzy nabory dla trzech różnych grup – pełnoletnich osób fizycznych, organizacji pozarządowych i nieformalnych grup młodzieżowych. Większe będą także środki – rocznie 550 tys. zł.
  • „Wejście od podwórza” – cykl interwencji artystycznych w podwórkach w procesie współpracy artystów z mieszkańcami, by obudzić ich poczucie odpowiedzialności za przestrzeń „niczyją”, niejednokrotnie porzuconą i nieutrzymaną, a jednak tak wszystkim bliską – przestrzeń wrocławskich podwórek. Program zainicjowany przez ESK 2016. 

  • AFO – Analiza Funkcjonalna Osiedli Wrocławskich – obszerne opracowanie na temat tego, jak funkcjonują wrocławskie osiedla, jak sprowokować ich mieszkańców do społecznej aktywności. Nad AFO przez ponad rok pracowało kilkunastu specjalistów: urbanistów, kulturoznawców, socjologów, działaczy społecznych. W procesie udział mieli także naukowcy z zagranicy. Dokument powstał pod patronatem m.in. Fundacji Dom Pokoju.

Wsparcie wrocławskich rodzin

  • Moja Rodzina – serwis mojarodzina.wroclaw.pl działa od 2012 r. Poradnictwo rodzinne, prawne, dane teleadresowe wrocławskich placówek wspierających rodzinę, informacje przydatne rodzicom. W ramach projektu ukazują się publikacje edukacyjne, m.in. Wrocławski Informator Rodzinny. To także szkolenia tzw. Akademia Rodzinna – o wychowaniu dzieci, rozwijaniu relacji i wartości rodzinnych, dbaniu o zdrowie w rodzinie, aktywności, grach, zabawach i sposobach na wspólne spędzanie czasu.

  • Miesiąc Rodziny – wyznaczony ramami Dnia Matki, Dziecka i Ojca, szereg wydarzeń przygotowanych z myślą o rodzinach. 4 główne eventy na Wyspie Słodowej i kilkadziesiąt wydarzeń u partnerów w całym mieście. Tak by rodziny mogły wspólnie spędzić czas, pobawić się w plenerze, wziąć udział w zawodach sportowych, konkursach i piknikach. 
  • Opieka nad dziećmi do 3 lat w formie żłobków niepublicznych
  • Zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży w centrach rozwoju i aktywności
  • „Dwa plus trzy i jeszcze więcej” – program wspierania rodzin wielodzietnych, mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 lat lub 24 lat w przypadku dzieci uczących się, mieszkających we Wrocławiu, samotnych rodziców/opiekunów prawnych, rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Formy pomocy: Karta Rodzina Plus, za jej okazaniem uczestnicy programu mogą korzystać z wielu zniżek, udogodnień i bezpłatnych wejść. 
  • Pogotowie Mediacyjne – konflikt w rodzinie, brak zgody na rozwód, spór sąsiedzki, nieporozumienia w szkole – z każdą z tych spraw można zgłosić się do pogotowia mediacyjnego. Pomoc jest bezpłatna, a program finansowany z budżetu miasta.
  • Specjalistyczna placówka wsparcia dziennego SIEMACHA Spot Magnolia Park – to miejsce, w którym młodzi ludzie w wieku 7-18 lat mają możliwość twórczego rozwoju pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry dorosłych. Możliwość bezpłatnego korzystania z zajęć: edukacyjnych, wychowawczych, muzycznych, artystycznych, multimedialnych, kulinarnych i sportowych. 

  • Trener Osiedlowy – program zachęca dzieci i młodzięż do aktywnego i zorganizowanego spędzania wolnego czasu, ale też promuje wrocławskie imprezy biegowe, jak półmaraton i maraton.
  • Kluby Rodzica – działają na osiedlach, cykliczne spotkania (na każdy temat) dla rodziców, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami. Formuła ma charakter otwarty, a rodzice mają wpływ na rodzaj zajęć. Miejsce udostępniane jest przez miasto, np. w filiach bibliotek.
  • Warsztaty dla rodzin „Pierwsza pomoc przedmedyczna”
  • Warsztaty kulinarne dla rodzin

  • Program „Łóżka wytchnienia” – dla pełnoletnich mieszkańców Wrocławia, zameldowanych, bądź przebywających we Wrocławiu, pod opieką rodziny, nie krócej niż 12 miesięcy. Cel: zapewnienie wytchnienia rodzinom, opiekującym się chorym w domu, do 21 dni. Opieka nad podopiecznym jest częściowo odpłatna. 

Społeczeństwo obywatelskie

– Jestem dumny z Radosnej Parady Niepodległości. Mamy sześć wrocławskich klastrów dedykowanych NGO, jesteśmy numer jeden w Polsce pod względem wydatków na rzecz organizacji pozarządowych, mieliśmy także kongres organizacji pozarządowych – wylicza prezydent Dutkiewicz. Dorzuca do tego jeszcze dobrze rozwijające się Wrocławski Budżet Obywatelski i Miejskie Centrum Wolontariatu.

Wrocławska Koncepcja Edukacyjna

Istnieje od 2012. Powstała w Wydziale Edukacji Departamentu Spraw Społecznych. To nowatorski nurt edukacyjny zapisany w strategii rozwoju miasta. Obejmuje systemowe rozwiązania w obszarze wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Dotyczy twórczych inicjatyw realizowanych poprzez poszukiwania edukacyjne, inspiracje środowiskowe i inne, współpracę ze światem nauki i kultury w kraju i za granicą, budowanie wśród nauczycieli i uczniów postaw kreatywności, otwartości, współpracy, kompetencji międzykulturowych, wysokich standardów kultury osobistej. Kluczowymi wartościami Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej są: tożsamość, talent, technologia, tolerancja. 

Wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem

  • Wrocławskie Centrum Integracji
  • Pomoc żywnościowa dla najuboższych mieszkańców Wrocławia
  • Nadodrzańskie Centrum Wsparcia – komórka MOPS-u od 2013 r. Cel: podjęcie próby połączenia w jednej placówce pomocy dla różnych grup klientów, które będą się wspierać, udzielać sobie nawzajem pomocy. Zadania o charakterze dziennym i całodobowym, m.in. wsparcie rodziny oraz aktywizowanie społeczności lokalnej i prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla osób/rodzin dotkniętym przemocą. Pomoc nieodpłatna. 
  • Wrocław Miastem Aktywnych – MOPS, PUP i Wrocławskie Centrum Integracji realizują projekt integracja 433 mieszkańców Wrocławia zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzez poprawę i wzmocnienie ich zdolności do zatrudnienia.
  • Miejskie Centrum Usług Socjalnych

  • Program prac społecznie użytecznych „Praca dla Wrocławia – per saldo”readaptacja społeczna i zawodowa osób skazanych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz ich akceptacja w społeczeństwie. Programem objęci są skazani skierowani przez sąd do wykonywania prac na terenie miasta. 
  • Rodzinna piecza zastępcza
  • Projekt „Moje miejsce NGO” – projekt skierowany był do osób opuszczających lub przebywających w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych w wieku 16-25 lat z MOPS Wrocław.

Pomoc społeczna

  • Projekt „Wszechstronne edukowanie – efektywne pomaganie” – jego celem było wzmocnienie efektywności funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu za sprawą podniesienia kwalifikacji zawodowych kadry pracującej z osobami z grup szczególnego ryzyka. 
  • Schroniska i noclegownie dla osób bezdomnych
  • Akcja „Zima-lato” 
  • Okno życia
  • Pomoc osobom wychodzącym ze szpitala – współpraca z pogotowiem ratunkowym
  • Zespół interdyscyplinarny – wsparcie niebieskiej karty 

Wydarzenia i projekty sportowe

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014

The World Games 2017

Wydarzenia kulturalne

Thanks Jimi Festival na Rynku – Gitarowy Rekord Guinnessa

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Kongresy i konferencje międzynarodowe

Wrocławskie wizytówki

– Wprowadziliśmy w przestrzeń miejską wizytowki. Po 2003 r. zaczęły się krasnale. Rozwinęliśmy zankomitą współpracę z wrocławskimi uczelniami – program Visiting Professors spowodował, że wiele osób mogło odwiedzić Wrocław. Wpisaliśmy w 2016 r. Księgę Henrykowską na listę UNESCO. Mamy oficera pieszego, rowerowego i niedawno uchwaliliśmy Strategię Wrocław 2030 – wylicza Rafał Dutkiewicz niektóre z „autorskich” miejskich działań.

Inwestycje

 Wrocławski Park Wodny

36 siłowni terenowych

Narodowe Forum Muzyki

Muzeum Pana Tadeusza

Trasa tramwajowa na Gaj

Węzeł przesiadkowy Rondo Reagana

 

Obwodnica śródmiejska – ciąg ulicy i estakady Klecińskiej oraz Gądowianka

Ul. św. Antoniego

Nowe LO nr 5

Rewitalizacja Wyspy Słodowej

Wrocławskie statystyki 

  • Budżet Wrocławia w roku 2002 wynosił niespełna 1,5 mld zł, teraz przekroczył 4 mld zł.
  • PKB per capita w 2002 r. wynosiło 30 tys. zł, obecnie jest prawie dwukrotnie wyższe.
  • Bezrobocie wynosiło kilkanaście lat temu 12,2%, a teraz 2%.
  • Połączenia lotnicze: szesnaście lat temu mieliśmy cztery destynacje, dziś mamy 58.
  • Ruch turystyczy z 1 mln osób wzrósł do 5 mln rocznie.
  • Wybudowano 500 km połączeń kanalizacyjnych. W 2002 r. byliśmy na przedostatnim miejscu w województwie przed Świebodzicami, a teraz jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o poziom skanalizowania miasta.
  • Mieliśmy 105 km tras rowerowych, obecnie jest ich 1100 km.
  • Średnia długość życia: jest szansa, że w roku 2018 będzie to ponad 80 lat.
  • W 2002 r. umieralność noworodków wynosiła prawie 7%, w 2016 r. to już 3,4%.
  • Plany zagospodarowania przestrzennego – w 2002 r. było 54, do dziś podjęto uchwały w sprawie  421, co daje 60% powierzchni miasta objętej planami zp.
  • Inwestorzy: Wrocław zajął I miejsce w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. 
  • W roku 2011 z transportu publicznego korzystało 170 mln pasażerów rocznie, w roku 2017 – było ich 204 mln. 

 Zobacz całą prezentację, przygotowaną przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

 

Prezentacja 25 kwietnia 2018 from Wroclaw

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl