Wroclaw Global Forum 2015: Świat wobec zagrożeń [PODSUMOWANIE]

Agresywna polityka Putina, konflikt na Ukrainie, fala emigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, powstanie Państwa Islamskiego, wewnętrzne sprawy instytucji europejskich i transatlantyckich, od kryzysu ekonomicznego po rewolucję cyfrową – to tylko część tematów omawianych podczas zakończonego w sobotę szóstego Wrocław Global Forum.

  • Prezydent RP Bronisław Komorowski i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, podczas sesji inaugurującej Wrocław Global Forum 2015

  • Agnieszka Holland

  • Panel dotyczący reform na Ukrainie

  • Stephen Mull, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie

  • Carl Bildt, były premier Szwecji, laureat Nagrody Wolności

  • Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

  • Wiera Sawczenko

  • Żanna Niemcowa

  • Marcin Zaborowski, dyrektor PISM

  • Amerykańska senator Jeanne Shaheen i przedstawiciele Donieckiego Uniwersytetu Narodowego


Zakres problemów, które podjęte zostaną podczas Wrocław Global Forum wskazał podczas otwarcia pierwszej sesji Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council, współorganizator imprezy. – Stoimy w trudnej sytuacji zagrożenia na wschodzie i południu. Nasz system polityczny jest wystawiony na próbę. Chcemy podczas Wrocław Global Forum zastanowić się jak dostosować się do tych zmian – mówił. – Będziemy mówili o roli Ameryki, jak ma współpracować z innymi. Wierzę, że wspólnota transatlantycka może się przyczynić do budowy globalnej stabilności.

Prezydent, ministrowie, parlamentarzyści i Kasparow

W piątkowej inauguracji WGF udział wziął Prezydent Bronisław Komorowski. Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia dziękował mu za patrona nad spotkaniem. - Pana obecność nadawała Wrocław Global Forum - mówił.

Pierwszego dnia Forum we Wrocławiu pojawiło się wielu ważnych gości. Ich obecność świadczy o randze wydarzenia współorganizowanego przez Miasto Wrocław. Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna mówił o reorganizacji NATO. – Konieczna jest wspólna strategia państw europejskich wobec zagrożeń ze wschodu i południa, w pojedynkę żadne państwo sobie nie poradzi – mówił. O strategii obronnej Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiadał Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemioniak. Wśród uczestników byli także Ministrowie Spraw Zagranicznych Gruzji i Mołdawii, Minister Obrony Narodowej Macedonii, była Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii, przedstawiciele amerykańskiej administracji, Kongresu Stanów Zjednoczonych i Parlamentu Europejskiego.

Po raz kolejny w Forum uczestniczył Radosław Sikorski, Marszałek Sejmu, były Minister Spraw Zagranicznych. W swoich analizach podkreślał konieczność wspólnego działania państw europejskich i USA. – Jak działają pojedyncze kraje było widać w Libii. Dzisiaj ponosimy skutki tamtej porażki. Poszczególne kraje w skali świata są za małe by działać w pojedynkę – mówił.

Wyjątkowo oczekiwanym gościem był Garry Kasparow, były arcymistrz szachowy, dzisiaj jeden z najbardziej znanych opozycjonistów, szef  międzynarodowej Fundacji Praw Człowieka. – Rosja musi być częścią europejskiej przestrzeni geopolitycznej. Jak długo Putin rządzi to nie jest możliwe – mówił Kasparow.

Agresja Rosji na Ukrainę, aneksja Krymu oraz polityka Zachodu wobec Kremla był tematem, który nieustannie pulsował w większości sesji podczas WGF, a nazwisko Putina prawdopodobnie najczęściej wymienianym.

Odrębne sesje WGF poświęcono sprawie bezpieczeństwa energetycznego, rewolucji cyfrowej oraz planom reform na Ukrainie.

Nagroda dla Rycerza Wolności

Tradycyjnie kulminacyjnym momentem była Gala przyznania Atlantic Council Freedom Awards , która odbyła się po raz siódmy (szósty raz w czasie Wrocław Global Forum). Przed rokiem Nagrody Wolności odebrali Ludzie Majdanu, wrocławskie spotkanie odbyło się zaledwie kilka miesięcy po krwawych wydarzeniach w Kijowie.

O Ukraińcach walczących o wolność nie zapomniano. W piątek nagrodę odebrali Rektor i studentka Donieckiego Uniwersytetu Narodowego. Po wybuchu wojny na wschodzie kraju i zajęciu Donbasu przez separatystów i Rosjan, uczelnia przeniosła się na teren kontrolowany przez władze w Kijowie.

Do Wrocławia po wyróżnienie przyjechała Wiera Sawczenko, której siostra Nadija Sawczenko, ukraińska pilotka pojmana przez separatystów, przebywa w rosyjskim więzieniu. – Wysłuchaliśmy dramatycznych historii. Chcemy was zapewnić, że Putin i jego gang to nie jedyni Rosjanie – zaczął Garry Kasparow, który podczas gali wręczył Nagrodę Wolności córce Borysa Niemcowa, Żannie. Niemcow, lider rosyjskiej opozycji został zamordowany w lutym w Moskwie. Kasparow nazwał go „Rycerzem wolności”.

Żanna Niemcow w ubiegłym tygodniu wyjechała z Rosji w obawie o swoje życie.

Laureatem Nagrody Wolności został także Carl Bildt, były premier Szwecji, negocjator w konfliktach w Bośni, Gruzji, na Ukrainie. Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka, trzykrotnie nominowana do Oskara, odbierając Nagrodę powiedziała: - Wolność słowa jest ważniejsza od zamożności, uznania, sukcesu.

Podczas Gali Freedom Awards wystąpił Ryszard Schnepf, Ambasador Polski w Waszyngtonie, który podziękował za pracę dla Polski, przyjaźń i gotowość do współpracy Ambasadorowi USA w Polsce. Stephen Mull kończy właśnie swoją trzyletnią misję nad Wisłą. Podziękowań było więcej. Marcin  Zaborowski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dziękował współorganizatorom Wrocław Global Forum: Atlantic Council i Miastu Wrocław. – Bez Rafała Dutkiewicza i jego drużyny Wrocław Global Forum nie mogłoby się odbyc – mówił Marcin Zaborowski.

Wrocław Global Forum jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zgłoś uwagę