wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowoczesne Regiony przyjazne mieszkańcom – rozpoczął się Kongres Regionów

Nowoczesne Regiony przyjazne mieszkańcom – rozpoczął się Kongres Regionów

 „Nowoczesne Regiony przyjazne mieszkańcom” – to temat tegorocznego VII Kongresu Regionów we Wrocławiu. Największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju odbędzie się, w dniach 26-27 września 2016 r., w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. 

Reklama

Kongres Regionów już po raz drugi zawitał do Wrocławia. Podczas dwóch dni sesji plenarnych i dyskusji panelowych, omawiane będą dobre praktyki oraz tematy z obszarów: samorząd i biznes, jakość życia mieszkańców, promocja regionów. Organizatorami spotkania są: Grupa Onet-RAS Polska, Miasto Wrocław i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

– Sesje plenarne będą koncentrować się wokół wyzwań przyszłości, które bezpośrednio dotyczą jednostek samorządu terytorialnego. Zaproszeni goście zastanowią się m.in. nad konsekwencjami planu ministra M. Morawieckiego oraz potrzebą zrównoważonego rozwoju – mówi Roman Młodkowski, dyrektor programowy VII Kongresu Regionów.

Globalne miasto

prof. Saskia Sassen, gość specjalny Kongresu Regionów 2016, fot. jr

W trakcie rozpoczynającej Kongres sesji plenarnej rozmawiano o globalizacji miast. Zastanawiano się czy mega metropolie zastąpią państwa wraz z ich strukturą samorządową. Gościem specjalnym spotkania była prof. Saskia Sassen, autorka hasła ”globalne miasto”. Urodziła się w Holandii, wychowała w Argentynie i Włoszech, studiowała we Francji, zaś karierę naukową rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych. Przedmiotem jej badań jest międzynarodowa migracja ludności i globalizacja w wymiarze politycznym, gospodarczym i kulturowym – zmiany równowagi między tym, co lokalne, i tym, co globalne.

– Smutno mi kiedy widzę, że miasta konkurują ze sobą. Są zupełnie różne i te różnice należy wykorzystać w ich rozwoju – mówi prof. Saskia Sassen i dodaje, że zasadnicza funkcja globalnego miasta to pośrednictwo w usługach niezbędnych globalnym firmom do prowadzenia światowych interesów: – Nie chodzi o to, że w globalnym mieście są siedziby globalnych firm, ale o o sieć bardzo wyspecjalizowanych usług.

Saskia Sassen zajmuje się m. in. badaniem towarzyszących globalizacji przemian w relacjach między płciami, zarysów nowej kultury międzynarodowej, form politycznych i materialnych będących kontekstem gospodarki globalnej. Przez jej analizę globalizacji przewijają się spostrzeżenia istotne dla wielu dziedzin – od kulturoznawstwa po literaturoznawstwo, od teorii feministycznej po ekonomię polityczną, od socjologii po politologię i prawo. Wprowadziła do nauk społecznych pojęcia takie jak globalne miasto i obwody przetrwania.

Zaproszeni goście i panele dyskusyjne

Panele dyskusyjne z kolei będą poruszać tematy bliskie mieszkańcom, władzom oraz biznesowi. Prelegenci zastanowią się nad jakością życia, m.in. nad konsekwencjami depopulacji, która ma w tej chwili miejsce w Polsce, następnie prześledzą, czy samorządowa polityka edukacyjna może stać się elementem przewagi konkurencyjnej oraz jak decydenci mogą przyczynić się do sprawnego funkcjonowania administracji samorządowej. Z pewnością wiele emocji wzbudzi temat budżetu obywatelskiego i jego skuteczności w budowaniu zaangażowania. Goście Kongresu wspólnie zastanowią się, jak naprawdę rozmawiać z mieszkańcami.

Paneliści, w wątku tematycznym samorząd i biznes, wezmą pod lupę temat współpracy międzysektorowej, w tym partnerstwo publiczno-prywatne oraz narzędzia wspierania biznesu w rękach poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Z kolei w obszarze promocji zostaną szeroko omówione social media i alternatywne narzędzia komunikacji marketingowej. Uczestnicy VII Kongresu będą mieli także okazję zmierzenia się z zagadnieniem: „Praktycy nowych form kontra sceptycy. Tanio, ale głośno. Wizerunek pomysłem stoi, czyli o najskuteczniejszych kampaniach promocyjnych miast i regionów”. Wątek promocji regionów dostarczy rzetelnej wiedzy o nowych trendach w komunikacji skierowanej zarówno do mieszkańców, jak i do inwestorów.

Ranking Prezydentów Miast

Podczas uroczystej Gali, wieńczącej pierwszy dzień VII Kongresu Regionów, zostaną ogłoszeni laureaci Rankingu Prezydentów Miast N15, organizowanego przez tygodnik Newsweek. Stałym punktem na mapie Kongresu będzie również prezentacja rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu”, realizowanego przez magazyn Forbes oraz rozstrzygnięcie konkursu „Metamorfoza w moim Regionie. Przed i po”. Celem konkursu jest nagrodzenie najbardziej wartościowych programów rewitalizacji wybranych obiektów i/lub obszarów – pod kątem korzyści, jakie przyniosły mieszkańcom.

Kongres Miast Sportowych

Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczny kongres będzie wzbogacony o liczne nowości m.in. zostanie uruchomiona nowa strona internetowa www.kongresregionow.pl, a także pojawią się wydarzenia towarzyszące, jak „Polska na Medal”. 26 września 2016 r. eksperci ze świata biznesu sportowego poruszą w pięciu panelach tematycznych najważniejsze problemy związane z rozwojem sportu w Polsce, w szczególności na poziomie samorządowym. Przyjrzymy się takim kwestiom, jak: infrastruktura sportowa, wychowanie przyszłych mistrzów, skuteczna organizacja wydarzeń sportowych, czy budowanie marki miasta poprzez sport. Istotnym punktem tego wyjątkowego, sportowego dnia będzie prezentacja projektu "Polska na Medal", nowej inicjatywy Przeglądu Sportowego i Grupy Onet-RAS Polska.

Czytaj także o ubiegłorocznej edycji VI Ogólnopolskiego Kongresu Regionów we Wrocławiu 2015 r.

jr/materiał prasowy

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl