wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Zamknięto wrocławski szpital tymczasowy
Kliknij, aby powiększyć
Szpital tymczasowy we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Szpital tymczasowy we Wrocławiu

1 czerwca covidowy szpital tymczasowy we Wrocławiu przestał funkcjonować. Przez 12 tygodni w placówce hospitalizowano 642 pacjentów.

Reklama

Wrocławski szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej od kilku tygodni systematycznie zmniejszał liczbę łóżek dla chorych na koronawirusa. W ostatnim dniu jego funkcjonowania było 4 pacjentów. Dwóch wypisano 31 maja do domu, pozostali, którzy wymagali kontynuowania leczenia ambulatoryjnego przekazano do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz do oddziału USK w Strzelinie.

– W najtrudniejszym momencie, gdy obserwowaliśmy przeciążenie systemu ochrony zdrowia, szpital był ważnym elementem strategii walki z pandemią. Cieszę się, że sytuacja epidemiologiczna i utrzymujący się spadek zakażeń oraz osób hospitalizowanych umożliwia wygaszenie działalności tego szpitala – mówi Jarosław Obremski, dolnośląski wojewoda.

Czytaj też: Setki pacjentów, w tym z całego świata. Jak działa szpital tymczasowy we Wrocławiu?

Ponad 640 pacjentów

W sumie, w ciągu prawie 9 miesięcy funkcjonowania placówki, przyjęto 642 pacjentów, także z zagranicy. Dyżur pełniło naprzemiennie: 270 lekarzy, 155 pielęgniarek i ratowników medycznych oraz 100 stażystów. Ponadto personel szpitala tymczasowego wspierany był też przez studentów Uniwersytetu Medycznego w ramach praktyk, jak i wolontariatu.

– Uruchomienie szpitala tymczasowego było dobrą decyzją. Placówka stanowiła bufor dla innych szpitali, które w szczycie tzw. trzeciej fali błyskawicznie się zapełniały. Ogromne podziękowania należą się personelowi medycznemu i administracyjnemu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz studentom Uniwersytetu Medycznego, którzy stanęli na wysokości zadania – mówi dr Janusz Sokołowski, dyrektor szpitala tymczasowego we Wrocławiu.

Szpital tymczasowy we Wrocławiu, fot. Tomasz Modrzejewski/UMED Wrocław

Przypomnijmy, do prowadzenia placówki wyznaczony został Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Pierwszych pacjentów szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej przyjął 9 marca br. Początkowo uruchomiono w nim 95 łóżek. Liczba ta jednak, wraz z rosnącą liczbą zachorowań, była sukcesywnie zwiększana – do 273 stanowisk, w tym 20 służących do wentylacji mechanicznej.

Wieloprofilowy oddział internistyczny

Pomimo tego, że opieka nad pacjentami szpitala tymczasowego spadła w całości na pracowników USK, co odbiło się na organizacji pracy na innych oddziałach placówki, to ostatecznie rozwiązanie to przyniosło także wymierne korzyści dla szpitala. Dzięki temu powstał bowiem wieloprofilowy oddział internistyczny.

– Prosiliśmy o pomoc w leczeniu pacjentów z COVID-19 wszystkich naszych lekarzy, a więc nie tylko internistów, ale także kardiologów, angiologów, nefrologów, neurologów, chirurgów czy psychiatrów. Pozwoliło to na zapewnienie kompleksowej opieki chorym, których wielochorobowość i stan kliniczny wymagał współpracy wielospecjalistycznego zespołu fachowców medycznych. Kilkadziesiąt osób skierowaliśmy również na dalszą, specjalistyczną hospitalizację do szpitala przy ul. Borowskiej – tłumaczył Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. 

W szpitalu tymczasowym dyżurowali także psychologowie oraz rehabilitanci. Dziewięcioosobowa załoga fizjoterapeutów codziennie pracowała z pacjentami, aktywizując ich nie tylko oddechowo, ale także ruchowo, dzięki czemu mogli szybciej wrócić do formy.

Czytaj też: 9 marca otwarcie szpitala tymczasowego we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Co dalej ze szpitalem?

Budynek szpitala przy ul. Rakietowej jeszcze przez jakiś czas będzie profilaktycznie gotowy do ewentualnych ponownych przyjęć pacjentów, gdyby zaszła taka potrzeba. Sprzęt medyczny i wyposażenie placówki zostają na miejscu.

We Wrocławiu, po zamknięciu szpitala tymczasowego, pacjentów z koronawirusem przyjmują szpitale przy ul. Koszarowej i ul. Grabiszyńskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl