wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Biało-czerwono-biało pod białoruskim muralem na Legnickiej

Biało-czerwono-biało zrobiło się dziś we Wrocławiu pod muralem poświęconym Białorusi. Pod malowidłem przy ul. Legnickiej pojawiły się dziś liderki białoruskiej opozycji – laureatki wręczonej dzień wcześniej Nagrody Jana-Nowaka Jeziorańskiego. Swiatłanę Cichanouską, Wołhę Kawalkową i siostrę więzionej Maryi Kalesnikawej – Tatsianę Khomich, a także rodziców Romana Protasiewicza przywitała liczna diaspora białoruska, a także Polacy i Ukraińcy.

Reklama

Opozycjonistki przywitały gromkie brawa, okrzyki Żywie Biełaruś!, plakaty z napisami "Uwolnić Roman Protasiewicz i Sofiję Sapiegę", często i łzy wzruszenia.

Wśród zgromadzonych była 20-letnia Iwanka, która pół roku temu przyjechała do Wrocławia  z Mińska. W swojej ojczyźnie studiowała biologię, ale została wyrzucona z uniwersytetu za działalność opozycyjną. Na Dolny Śląsk przyjechała z rodziną, w Mińsku zastawiała przyjaciół, którym stara się pomagać, tak finansowo, ja i poprzez nagłaśnianie różnych akcji.

Plakaty "Uwolnić Roman Protasiewicz i Sofiję Sapiegę" pojawiały się dzisiaj na europejskich lotniskach; od lewej mieszająca we Wrocławiu Iwanka

– To dla nas ważny dzień – tłumaczy – bo pokazuje, że Polacy są z nami, pamiętają o Białorusi. Możemy codziennie manifestować swoje poglądy, że zależy nam na demokratycznej i wolnej ojczyźnie (na pl. Wolności organizowane są prodemokratyczne wiece – przyp. red.). Mamy nadzieję, że wygramy – mówi dziewczyna.

Białoruski mural

Mural, upamiętniający przyznanie białoruskiej opozycji Nagrody im. Sacharowa, powstał w kwietniu.

Praca, wg projektu białoruskiej artystki Anny Redko, przedstawia postać kobiety, symbolizującej walkę naszych wschodnich sąsiadów o wolność.

Malowidło jest inicjatywą Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, którą wspiera miasto Wrocław.

– Gdy ten mural powstawał myśleliśmy, że bicie ludzi, tłumienie demonstracji, łamanie praw obywatelskich będzie miało się ku końcowi. Nadal jednak więzionych jest blisko 500 opozycjonistów – mówi szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Leszek Gaś. I zapowiada, że wrocławski białoruski mural, z autografami goszczących we Wrocławiu opozycjonistek, znajdzie się na kartkach pocztowych, które będzie można słać w sprawie uwolnienia prześladowanych. 

Pod muralem padło wiele słów podziękowania za wsparcia walki o demokratyczną Białoruś. 

– Murale, takie jak ten, piosenki, wiersze łączna nasze narody. To też przez sztukę Białoruś żyje – to słowa Swiatłany Cichanouskiej. O symbolach i znaczeniu biało-czerwono-białych flag mówiła natomiast Wołha Kawalkowa: – Z naszymi symbolami walczą w sposób okrutny, ale też cały świat teraz wie, gdzie jest Białoruś. Szanujmy się, wspierajmy, rozmawiajmy po białoruski niezależnie, gdzie jesteśmy – apelowała. – Wrócimy razem do domu, wrócą aresztowani, wrócą ci, którzy musieli uciekać. Wasze wsparcie daje nam siłę – mówiła Kawalkowa.

– Drogę Solidarności widać w Polsce, dlatego też musimy nią iść – dziękowała polskim władzom Tatsiana Khomich, siostra uwięzionej Maryi Kalesnikawej.

O wsparciu dla Białorusinów mówił również wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur. – Jako wrocławianin jestem dumny, że stoimy pod symbolem walki Białorusinów o demokrację, że codziennie wspieramy ich walkę o wolność.  

Czytaj też: Cichanouska, Kalesnikawa i Kawalkowa z Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego 2021

O reakcji Europy na sytuację u naszego wschodniego sąsiada mówił europoseł Robert Biedroń, który zapowiedział, że Rada i Komisja Europejskie w przyszłym tygodniu przyjmą czwarta już rezolucję w sprawie sytuacji na Białorusi oraz kolejne sankcje.

Festiwal Kultury Białoruskiej i rezolucja Rady Miejskiej

18-20 czerwca 2021 we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Kultury białoruskiej, w programie są m.in. filmy, spektakle i warsztaty. 

Również 25 marca, w białoruski Dzień Wolności, Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję, w której czytamy m.in.: Sprzeciwiamy się przemocy, agresji i represjom wymierzonym przez władzę wobec społeczeństwa białoruskiego. Sprzeciwiamy się brutalnej pacyfikacji protestów obywatelskich. Apelujemy do władz Republiki Białorusi o przestrzeganie praw człowieka, w tym wolności zgromadzeń, swobody wyrażania poglądów, a także prawa do dostępu do niezależnych mediów i rzetelnej informacji oraz o podjęcie dialogu z obywatelami, natychmiastowe uwolnienie arbitralnie aresztowanych i przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów zgodnie z zaleceniami i pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zwracamy się również do władz Rzeczpospolitej Polskiej oraz organizacji międzynarodowych z apelem o adekwatne zainteresowanie się sytuacją w Republice Białorusi, szczególnie w kontekście łamanych tam praw człowieka i obywatela, oraz o wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych instytucji i wolnych mediów w Białorusi”.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl