wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wraca moda na szkolnictwo zawodowe. Rynek pracy szuka fachowców
  4. Specjaliści pilnie poszukiwani

Średnia stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku jest niższa od krajowej i wynosi 4,7%. We Wrocławiu to zaledwie 1,7% a w powiecie wrocławskim 1,8%. Tak niskie parametry powodują, że coraz większa grupa pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Reklama

Jak wynika z Barometru zawodów przygotowanego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz analizy ofert internetowych, w coraz większej liczbie powiatów Dolnego Śląska oraz branżach rynek pracy jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Przede wszystkim jednak na rynku pracy we Wrocławiu, w województwie dolnośląskim i w skali kraju brakuje wykwalifikowanych fachowców, w tym m.in.: betoniarzy, fryzjerów, elektryków, kierowców, kucharzy, mechaników, monterów, operatorów maszyn, murarzy, piekarzy czy robotników budowlanych.

– Zmieniający się rynek edukacyjny skłania do powrotu do specjalistycznego kształcenia zawodowego, szczególnie powiązania go z rynkiem pracy. To szczególnie ważne dla pracodawców, którzy potrzebują fachowców – mówi Bartosz Kotecki, p.o. dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Zdaniem ekspertów uczniowie szkół branżowych odznaczają się również większą mobilnością na rynku pracy, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej – państwa Europy Zachodniej są bowiem szczególnie nastawione na pozyskiwanie fachowców z tytułem technika.

– W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych fachowców, firmy prześcigają się w walce o potencjalnych pracowników, ponieważ bez nich nie mogą się rozwijać. Rynek jest przesycony osobami z wykształceniem wyższym, które ukończyły studia humanistyczne. Brakuje za to osób, które mają przysłowiowy „fach w ręku” – dodaje Małgorzata Kończyńska.

Oferty pracy zgłoszone do 26 PUP na Dolnym Śląsku w I półroczu 2019

  • Pracownik wykonujący prace proste w przemyśle 8 038
  • Magazynier 3 830
  • Pracownik do prac prostych (niesklasyfikowane) 3 418
  • Pakowacz ręczny 2 980
  • Pomocniczy robotnik budowlany 2 539
  • Robotnik gospodarczy 2 477
  • Operator maszyn do produkcji tworzyw sztucznych 1 830
  • Operator maszyn do produkcji i przetwarzania metali 1 697
  • Pomoc kuchenna 1 662
  • Robotnik magazynowy 1 658

Czytaj także:

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl