wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wraca moda na szkolnictwo zawodowe. Rynek pracy szuka fachowców
  4. Specjaliści pilnie poszukiwani

Specjaliści pilnie poszukiwani

Data publikacji: Autor:

Średnia stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku jest niższa od krajowej i wynosi 4,7%. We Wrocławiu to zaledwie 1,7% a w powiecie wrocławskim 1,8%. Tak niskie parametry powodują, że coraz większa grupa pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Reklama

Jak wynika z Barometru zawodów przygotowanego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz analizy ofert internetowych, w coraz większej liczbie powiatów Dolnego Śląska oraz branżach rynek pracy jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Przede wszystkim jednak na rynku pracy we Wrocławiu, w województwie dolnośląskim i w skali kraju brakuje wykwalifikowanych fachowców, w tym m.in.: betoniarzy, fryzjerów, elektryków, kierowców, kucharzy, mechaników, monterów, operatorów maszyn, murarzy, piekarzy czy robotników budowlanych.

– Zmieniający się rynek edukacyjny skłania do powrotu do specjalistycznego kształcenia zawodowego, szczególnie powiązania go z rynkiem pracy. To szczególnie ważne dla pracodawców, którzy potrzebują fachowców – mówi Bartosz Kotecki, p.o. dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Zdaniem ekspertów uczniowie szkół branżowych odznaczają się również większą mobilnością na rynku pracy, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej – państwa Europy Zachodniej są bowiem szczególnie nastawione na pozyskiwanie fachowców z tytułem technika.

– W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych fachowców, firmy prześcigają się w walce o potencjalnych pracowników, ponieważ bez nich nie mogą się rozwijać. Rynek jest przesycony osobami z wykształceniem wyższym, które ukończyły studia humanistyczne. Brakuje za to osób, które mają przysłowiowy „fach w ręku” – dodaje Małgorzata Kończyńska.

Oferty pracy zgłoszone do 26 PUP na Dolnym Śląsku w I półroczu 2019

  • Pracownik wykonujący prace proste w przemyśle 8 038
  • Magazynier 3 830
  • Pracownik do prac prostych (niesklasyfikowane) 3 418
  • Pakowacz ręczny 2 980
  • Pomocniczy robotnik budowlany 2 539
  • Robotnik gospodarczy 2 477
  • Operator maszyn do produkcji tworzyw sztucznych 1 830
  • Operator maszyn do produkcji i przetwarzania metali 1 697
  • Pomoc kuchenna 1 662
  • Robotnik magazynowy 1 658

Czytaj także:

Reklama