Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

3. Wraca moda na szkolnictwo zawodowe. Rynek pracy szuka fachowców

Po latach zapaści szkolnictwo zawodowe na nowo się odradza i odpowiada na coraz większe zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów oraz absolwentów techników i szkół branżowych. We Wrocławiu uczniowie mogą również skorzystać z projektu unijnego „Dobry staż, lepsze jutro”, który pozwoli im nabyć kluczowe kompetencje u potencjalnych przyszłych pracodawców. W dziewięciu szkołach w stolicy Dolnego Śląska trwa rekrutacja na staże i praktyki.

We Wrocławiu działa 17 techników i dziewięć szkół branżowych I stopnia. Przygotowują one do pracy w kilkunastu sektorach gospodarki, kształcąc w sumie ponad 11 tysięcy uczniów. Po ukończeniu szkoły, mogą oni od razu podjąć pracę w zawodzie i jednocześnie kontynuować edukację na wyższych uczelniach. To duża przewaga w stosunku do absolwentów innych placówek.

– Szkoły zawodowe bardzo dobrze przygotowują do zawodu, a jednocześnie otwierają przed uczniami dalsze możliwości nauki. Dodatkowo na studiach ekonomicznych czy np. z zarządzania na pierwszym roku absolwenci tego typu szkół radzą sobie często dużo lepiej, niż studenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące – podkreśla Grażyna Skrętkowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu, w której nauka odbywa się na kierunkach technika ekonomisty, technika reklamy oraz technika rachunkowości. Do szkoły uczęszcza 559 uczniów.

Coraz więcej kandydatów

Rosnące zainteresowanie szkolnictwem zawodowym wśród uczniów widać również po coraz większej liczbie kandydatów do szkół branżowych I stopnia i techników na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wpływ na to z jednej strony ma tzw. "podwójny rocznik", z drugiej jednak widać, że coraz więcej uczniów zaczyna traktować tego typu szkoły jako dobrą alternatywę wobec liceów ogólnokształcących.

Liczba kandydatów (według pierwszego wyboru) do szkół branżowych I stopnia i techników prowadzonych przez miasto
Rok szkolny / Rodzaj szkoły Szkoły branżowe I stopnia Technika
2019/2020 711 3764
2018/2019 228 1706
2017/2018 338 1780

Jedną z kolejnych okazji do wzmocnienia swojej pozycji na rynku pracy oraz nabycia nowych, praktycznych umiejętności dla uczniów szkół branżowych jest projekt unijny „Dobry staż lepsze jutro – zwiększenie oferty wrocławskich szkół zawodowych”, realizowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Gminę Wrocław.