wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wraca moda na szkolnictwo zawodowe. Rynek pracy szuka fachowców
  4. Atuty szkolnictwa zawodowego

Szkoły branżowe oferują młodym ludziom nie tylko tradycyjną naukę, ale również rozmaite projekty unijne, a także możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego bezpośrednio u pracodawcy. Od przyszłego roku absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkołach II stopnia, które pozwolą im zdobyć dodatkowe kwalifikacje, zdać maturę i pójść na studia.

Reklama

– Chcemy podnieść rangę zawodów rzemieślniczych i usługowych by szkolnictwo zawodowe odzyskało dawną range i szacunek w społeczeństwie. By tak się stało musi zaistnieć wiele czynników począwszy od doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych poprzez przedstawienie szkolnictwa zawodowego, jako prestiżowego wyboru dla młodych ludzi, dającego im gwarancję pracy i rozwoju zawodowego z otwartą drogą na wyższe uczelnie – wyjaśnia Małgorzata Kończyńska, wicedyrektor w Zespole Szkół Zawodowych nr 5, z bogatą, ponad 70-letnią tradycją, w skład którego wchodzi Technikum nr 5 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 5.

Obecnie w ZSZ nr 5 uczy się około 850 uczniów. Na poziomie technikum szkoła oferuje kierunki: technik usług fryzjerskich oraz technik handlowiec. W szkole branżowej można wybierać spośród ok. 21 zawodów, najpopularniejsze z nich to: fryzjer, cukiernik, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik i blacharz samochodowy, sprzedawca oraz fotograf. Od roku szkolnego 2019/2020 we współpracy z firmą LG Chem placówka kształci uczniów w zawodach elektromechanik i automatyk.

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu

Tym, co wyróżnia tę placówkę na tle innych szkół branżowych jest dualny system kształcenia, który polega na tym, że przedmioty teoretyczne nauczane są w szkole, a praktyczna nauka zawodu odbywa się bezpośrednio u pracodawców, za co uczniowie otrzymują wynagrodzenie.

Czytaj także:

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl