wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wraca moda na szkolnictwo zawodowe. Rynek pracy szuka fachowców
  4. Atuty szkolnictwa zawodowego

Atuty szkolnictwa zawodowego

Data publikacji: Autor:

Szkoły branżowe oferują młodym ludziom nie tylko tradycyjną naukę, ale również rozmaite projekty unijne, a także możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego bezpośrednio u pracodawcy. Od przyszłego roku absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkołach II stopnia, które pozwolą im zdobyć dodatkowe kwalifikacje, zdać maturę i pójść na studia.

Reklama

– Chcemy podnieść rangę zawodów rzemieślniczych i usługowych by szkolnictwo zawodowe odzyskało dawną range i szacunek w społeczeństwie. By tak się stało musi zaistnieć wiele czynników począwszy od doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych poprzez przedstawienie szkolnictwa zawodowego, jako prestiżowego wyboru dla młodych ludzi, dającego im gwarancję pracy i rozwoju zawodowego z otwartą drogą na wyższe uczelnie – wyjaśnia Małgorzata Kończyńska, wicedyrektor w Zespole Szkół Zawodowych nr 5, z bogatą, ponad 70-letnią tradycją, w skład którego wchodzi Technikum nr 5 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 5.

Obecnie w ZSZ nr 5 uczy się około 850 uczniów. Na poziomie technikum szkoła oferuje kierunki: technik usług fryzjerskich oraz technik handlowiec. W szkole branżowej można wybierać spośród ok. 21 zawodów, najpopularniejsze z nich to: fryzjer, cukiernik, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik i blacharz samochodowy, sprzedawca oraz fotograf. Od roku szkolnego 2019/2020 we współpracy z firmą LG Chem placówka kształci uczniów w zawodach elektromechanik i automatyk.

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu

Tym, co wyróżnia tę placówkę na tle innych szkół branżowych jest dualny system kształcenia, który polega na tym, że przedmioty teoretyczne nauczane są w szkole, a praktyczna nauka zawodu odbywa się bezpośrednio u pracodawców, za co uczniowie otrzymują wynagrodzenie.

Czytaj także:

Reklama