wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Jak się spisać

Metody wypełnienia formularza podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Reklama

W tym roku, inaczej niż 10 lat temu, podstawową formą wypełnienia formularza będzie samospis internetowy, czyli samodzielne spisanie się mieszkańców przez internet. Formularz uruchomiony zostanie 1 kwietnia na stronie www.spis.gov.pl, a jego wypełnienie będzie obowiązkowe. 

Spisz się samodzielnie [kliknij]

Informacja o Narodowym Spisie Powszechnym w BIP Urzędu Miejskiego Wrocławia

Samospis internetowy to obowiązkowa, najprostsza i najszybsza metoda. Zachęcamy do skorzystania z niej. Każdy będzie mógł wypełnić formularz na ekranie smartfona, komputera, czy tabletu. Formularz spisowy jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Pytania zostały skonstruowane w przystępny sposób, a przy każdym z nich zamieszczono ikonkę, pod którą kryją się dodatkowe wyjaśnienia. Jeśli ktoś będzie miał problem z wypełnieniem formularza, będzie mógł zasięgnąć rady na infolinii.

Specjalna infolinia spisowa (22 279 99 99) uruchomiona została 15 marca. 

Od 1 kwietnia br., kiedy rozpocznie się NSP 2021 dzwoniąc na podany nr Infolinii spisać się będą mogły telefonicznie te osoby, które nie mogą, z uzasadnionych powodów, spisać się samodzielnie przez Internet.

Co zrobić jeśli nie mamy możliwości technicznych do samospisu internetowego?

Będzie istniała możliwość spisania się samodzielnie przez internet w urzędach miast i gmin oraz urzędach statystycznych. Lista miejsc, w których udostępnione zostaną mieszkańcom pomieszczenia i urządzenia pozwalające na dokonanie samospisu, opublikowana zostanie na stronie spis.gov.pl.

Do tych z nas, którzy nie mają możliwości spisania się przez internet, zadzwonią lub przyjdą rachmistrze spisowi. Ich tożsamość będzie można sprawdzić dzwoniąc na Infolinię spisową oraz w aplikacji Sprawdź rachmistrza na stronie spis.gov.pl.  

Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami

Aplikacja do samospisu internetowego

Przygotowana aplikacja spełnia wymogi określone w ustawie z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, w szczególności w zakresie WCAG 2.1.

Aby usprawnić respondentom proces wypełniania formularza treść pytań została uproszczona (brak pytań o złożonej strukturze składni). Pytania w aplikacji opatrzone są tzw. „helpami” zaznaczonymi literką „i”, w których wyjaśnione są pojęcia.

W celu usprawnienia wypełnienia formularza spisowego opracowany zostanie film instruktażowy do samospisu, który będzie opatrzony audiodeskrypcją, napisami oraz tłumaczeniem na język migowy. Film będzie udostępniony na stronie internetowej spisu, w mediach społecznościowych i innych miejscach kontaktu z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Wywiad realizowany przez rachmistrza

Kontakt z osobami ze szczególnymi potrzebami będzie realizowany adekwatnie do zgłaszanych potrzeb. Oznacza to, że:

  • w przypadku osób starszych czy wykluczonych cyfrowo spis będzie realizowany przede wszystkim za pośrednictwem rachmistrzów spisowych (telefonicznie lub bezpośrednio),
  • w przypadku osób z niepełnosprawnościami metody zostaną dostosowane do potrzeb tych osób (wywiad telefoniczny, wywiad bezpośredni),
  • w przypadku osób niedosłyszących lub niesłyszących, a komunikujących się językiem migowym, zgodnie z ustawą o dostępności, każdy urząd zobowiązany jest zapewnić obsługę wniosku zgłoszonego przez tę osobę. Zgłoszenie musi być dokonane na 3 dni przed kontaktem z beneficjentem usługi. Zgłoszona potrzeba w danym Urzędzie Statystycznym powinna być obsłużona adekwatnie do zgłoszonych potrzeb.

Infolinia spisowa

Obsługa telefoniczna respondentów będzie realizowana poprzez infolinię statystyczną. Wsparcie poprzez infolinię jest przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz osób z wadą wzroku. W przypadku osób niesłyszących – opcja zgłoszenia chęci spisania się będzie zagwarantowana ustawowo poprzez kontakt z urzędem i umówienie się na spotkanie z trzydniowym wyprzedzeniem.

Dzwoniąc na infolinię osoby będą mogły skorzystać z:

  • spisania się,
  • pomocy w samodzielnym spisaniu się (konsultacja).

Pomoc w samodzielnym spisaniu się będzie dotyczyła wsparcia w wypełnieniu formularza spisowego, problemów technicznych czy innych kwestii, z którymi będą się zwracali zainteresowani. Dyżury telefoniczne na infolinii będą realizowane przez pracowników statystyki publicznej. Godziny funkcjonowania infolinii będą uzależnione od zapotrzebowania na ten rodzaj wsparcia.

Osoba dzwoniąca będzie mogła również skorzystać z opcji oddzwonienia.

Numer infolinii: 22 279 99 99

Stanowiska do samospisu w miejscach określonych w ustawie o NSP 2021

Na terenie województwa dolnośląskiego stanowiska do samospisu będą dostępne w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu. Przeznaczone do samospisu stanowisko komputerowe, ze swobodnym dostępem do niego (architektonicznym i komunikacyjnym), będzie umożliwiało wypełnienie obowiązku spisowego przy merytorycznym wsparciu pracowników urzędu.

Stanowiska do samospisu będą również zorganizowane w Gminnych Biurach Spisowych na terenie wszystkich gmin z województwa dolnośląskiego, gdzie osoby ze szczególnymi potrzebami uzyskają wsparcie (na mocy ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami).

We Wrocławiu dla osób, które nie mają możliwości dokonania samospisu na własnym sprzęcie komputerowym istnieje także możliwość skorzystania ze stanowiska komputerowego, mieszczącego się w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Plac Nowy Targ 1-8, pok. 411 (IV piętro, jest winda).

Aby skorzystać z tej możliwości, ze względu na sytuację epidemiologiczną, należy wcześniej dokonać telefonicznej rezerwacji terminu.

Osoby, które skorzystają z tej formy przeprowadzenia samospisu muszą być wyposażone w maseczkę oraz jednorazowe rękawiczki. Na dokonanie samospisu należy przeznaczyć od 30 do 40 minut.

Przeczytaj również

Dlaczego spis jest ważny

Bezpieczeństwo danych

Lista pytań

Obcokrajowcy i mniejszości

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl