wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 [SERWIS SPECJALNY]
  4. 10 porad (nie tylko) dla seniorów, jak się spisać

Do 30 września 2021 r. wszyscy mieszkańcy Polski mają obowiązek spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zebrane informacje są ważne dla państwa i samorządów, bo pokazują, na przykład, ile powinno powstać przedszkoli czy żłobków, ile potrzeba szkół, ilu mamy seniorów, gdzie warto inwestować i jak dysponować publicznymi finansami. Spisując się, mamy możliwość pokazania, jak teraz wygląda Polska.

Reklama

Aby odpowiedzieć na pytania spisowe, musimy zalogować się w aplikacji na spis.gov.pl lub zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Od 4 maja do naszych drzwi lub pod nasz numer telefonu może zadzwonić też rachmistrz.

Spis to obowiązek

Wypełnienie formularza zajmie nam nie więcej niż 15 minut, nie warto więc odwlekać tego obowiązku. Tym bardziej że zostały niecałe 2 miesiące. Później serwery mogą być przeciążone, bo wszyscy, jak przy rozliczeniu PIT, będą zwlekać do ostatniej chwili.

Nie musimy obawiać się o nasze dane, bo wszystkie zgromadzone w trakcie spisu powszechnego informacje są objęte tajemnicą statystyczną. Po przeprowadzeniu niezbędnych operacji przekształca się je w tzw. zanonimizowane zbiory statystyczne, dzięki czemu zidentyfikowanie konkretnej osoby jest wręcz niemożliwe. Za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Karę nakłada sąd, do którego sprawę wnosi właściwy dla naszego miasta urząd statystyczny.

GUS radzi

Dla tych, którzy jeszcze się nie spisali, mamy 10 porad spisowych, ułatwiających dopełnienie tego obowiązku. O czym należy pamiętać?

  1. Wypełniając formularz w internecie, czytaj pytania i odpowiedzi uważnie i bez pośpiechu.
  2. Zanim przejdziesz na kolejną stronę, przeczytaj jeszcze raz swoje odpowiedzi.
  3. Zastanów się, czy spisałeś wszystkie osoby zameldowane pod twoim adresem.
  4. Jeżeli masz pełnoletnie dzieci, których nie spisałeś – poinformuj je, żeby zrobiły to same.
  5. Gdy zostałeś spisany przez małżonka – nie loguj się do aplikacji spisowej ponownie.
  6. Po potwierdzeniu poprawności danych na końcu spisu i zamknięciu aplikacji, nie masz możliwości ich zmiany.
  7. Jeśli nie możesz spisać się samodzielnie przez internet, zadzwoń na infolinię (22 279 99 99) – tam wypełnisz formularz lub umówisz rachmistrza.
  8. Nie masz komputera? Możesz skorzystać ze stanowiska w Gminnym Biurze Spisowym – we Wrocławiu mieści się ono w Urzędzie Miejskim Wrocławia przy pl. Nowy Targ 1-8. Zadzwoń i dowiedz się więcej pod numerem 71 777 75 93.
  9. Jeśli spisałeś się w jakiejkolwiek formie – sam, przez telefon lub z rachmistrzem – nikt nie ma prawa kontaktować się już z tobą w sprawie spisu.
  10. Pomóż bliskim, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu, bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy!

Przeczytaj również

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 [SERWIS SPECJALNY]

Narodowy Spis Powszechny. Gdzie się spisać we Wrocławiu

Spisobusy ruszają na wrocławskie ulice

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl