wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 18 MAJA]

– Zachowujemy wszystkie standardy bezpieczeństwa. Nigdy nie ma gwarancji, że bezpieczeństwo jest dochowane w 100 procentach. Cały czas Was proszę o zachowywanie się ostrożnie. Wirus towarzyszy nam w przestrzeni publicznej i musimy o tym pamiętać – apeluje prezydent Jacek Sutryk.

Reklama

Statystyka

Dolny Śląsk

  • 2192 zakażonych (26 dziś)
  • 90 zgonów (1 dziś)

Polska

  • 18 746 liczba zakażonych (217 dziś)
  • 930  liczba zgonów (5 dziś)

Świat

  • 4 737 299  zarażonych
  • 315 622  zgonów
  • 1 744 157 wyleczonych

Włochy ożyły, Czechy znoszą kolejne obostrzenia

  • Włochy, gdzie z powodu pandemii panował najbardziej surowy w Europie reżim kwarantanny, wracają do życia. Dziś od rana mogą być otwarte wszystkie sklepy, bary, restauracje i salony fryzjerskie, w sumie wznowi działalność 800 tys. firm i firemek. Każdy może wychodzić z domu bez żadnych ograniczeń. Wracają msze z udziałem wiernych, a także kontakty towarzyskie. Spotykać mogą się już nie tylko rodziny, jak dotychczas, ale również przyjaciele. Jednak we Florencji większość restauracji w historycznym centrum pozostanie zamkniętych. Ich właściciele uznali, że inwestycje w zapewnienie środków ochrony przekroczą szacowane wpływy przy obecnym braku ruchu turystycznego. Z tego samego powodu nie zostanie na razie otwartych wiele hoteli w Rzymie.
  • Władze Czech zdecydowały o zniesieniu stanu wyjątkowego, który obowiązywał w kraju od 12 marca. Nadal obowiązują jednak pewne obostrzenia: wciąż pozostaje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, zamknięte są nadal także bary i restauracje, jednak od 11 maja będą one mogły prowadzić działalność na ogródkach. Granice kraju mogą na razie niezmiennie opuszczać wyłącznie pracownicy transgraniczni. Większość ograniczeń zniesiona ma zostać pod koniec maja. 

Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem

– Z dobrych informacji, chciałbym Wam przekazać, że Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o zarejestrowaniu leku REMDESIVIR jako leku na chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Remdesivir był wcześniej testowany pod kątem COVID-19, ale dopiero teraz wiadomo, że może być skuteczny – informuje Jacek Sutryk. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby – podaje agencja informacyjna Reuters. O REMDESIVIRZE mówiłem Wam już w kontekście prof. Simona, który także testował go w swoich leczeniach. Sugerował on wówczas, aby lek podawać w początkowym stadium choroby, gdyż w późniejszym może nie spełniać pokładanej w nim nadziei – dodaje prezydent Wrocławia.

Znoszenie kolejnych obostrzeń

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że została już podjęta decyzja o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych – zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń. Proces powrotu szpitali do normalnej pracy rozpocznie się 1 czerwca – cytuje prezydent Wrocławia i dodaje, że minister Szumowski na konferencji prasowej podkreślił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał również, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża.

– Co więcej, w ciągu dwóch tygodni poznamy termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach. Łukasz Szumowski podkreślił, że epidemia koronawirusa w Polsce nie znika, jednak zauważalny jest etap wypłaszczania się krzywej zachorowań – informuje prezydent Wrocławia.

Dodatkowo dowiadujemy się, że jeśli okaże się, że wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną.

Otwarte siłownie i kluby fitness

Możliwe, że od pierwszego czerwca, w kolejnym etapie zdejmowania obostrzeń, otwarte mają zostać siłownie i kluby fitness, ale baseny jeszcze nie. Ministerstwo Zdrowia rozważa, czy zezwolić wtedy także na częściowe otwarcie kin. Oczywiście z limitem widzów. Ma nastąpić również poluzowanie limitów w żłobkach i przedszkolach, tak żeby placówki mogły przyjmować więcej dzieci.

– Jest w tym wszystkim pewna nowość! Jak podaje RMF FM: Jeśli za te dwa tygodnie okaże się, że mamy rejony kraju gdzie pojawia się jeden-dwa przypadki koronawiusa dziennie-jak teraz na Podlasiu, czy w Małopolsce, a z drugiej strony będą takie regiony jak Śląsk, gdzie dziś rano resort zdrowia potwierdził 163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co stanowi 3/4  wszystkich nowych zachorowań, to rząd może zdecydować o wprowadzeniu regionalizacji – zaznacza prezydent.

– W takiej sytuacji w niektórych województwach ograniczenia mogą zostać utrzymane. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia, w zależności od rozwoju sytuacji. Wtedy też będą znane pierwsze efekty dzisiejszego złagodzenia obostrzeń – dodaje.

Wrocław

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza organizacje pozarządowe do składania ofert w konkursie dedykowanym rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Pula środków wynosi 700 tys. złotych. Oferty można składać w terminie do 5 czerwca 2020. Działania realizowane w ramach konkursu muszą uwzględniać aktualną sytuację epidemiologiczną, a przy ocenie ofert będzie brana pod uwagę możliwość wykonania zadań przy obowiązujących ograniczeniach.

Konferencja internetowa: Przemysł 4.0 - Made In Wrocław 

– Chciałbym Was zaprosić do wzięcia udziału w bardzo ciekawej konferencji internetowej: Przemysł 4.0 – Made In Wrocław, której organizatorem jest m.in. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Pierwszy webinar zaplanowano na 20 maja, a wezmą w niej udział znamienici menadżerowie fabryk, którzy opowiedzą głównie o transformacji cyfrowej i różnego rodzaju innowacjach. Warto tego posłuchać, ale uwaga, obowiązują zapisy – zaprasza prezydent Wrocławia.

Rejestracja kandydatów na studia

15 maja rozpoczęła się rejestracja kandydatów na studia na Uniwersytecie Wrocławskim, a także na Politechnice Wrocławskiej. Z kolei dziś, 18 maja będzie można złożyć deklarację o studiowaniu na Uniwersytecie Ekonomicznym. A 1 lipca rozpocznie się rejestracja kandydatów na Uniwersytecie Medycznym.

Testy dla pracowników oświaty

Prezydent odniósł się również do sytuacji w Łodzi. – W kontekście badań, które zostały przeprowadzone w Łodzi, gdzie z 3337 przebadanych osób, aż 456 ma podejrzenie koronawirusa i zostało skierowanych na dodatkowe badania. Aby takie badanie miało sens, testy musiałyby być prowadzone codziennie lub przynajmniej co kilka dni. – informuje Jacek Sutryk. Testy paskowe są szybkie, ale bywają nieprecyzyjne i chociaż wskazują, że ktoś mógł mieć kontakt z wirusem, nie pokazują, czy osoba jest zakażona i zaraża. Z kolei na wyniki wymazów czeka się na tyle długo, że sparaliżowałoby to pracę placówek. Takie testowanie jest niestety niemożliwe do zorganizowania i przeprowadzenia.– wyjaśnia.

Rozbudowa Aquaparku 

Choć obecnie wrocławski Aquapark jest zamknięty dla klientów, to jego rozbudowa idzie zgodnie z planem. Za niecałe dwa miesiące zakończy się budowa dwóch basenów zewnętrznych. Będą też nowe miejsca parkingowe. Dodatkowe szatnie i budynki technologiczne już są gotowe. Obecnie w Aquaparku trwa montaż dużego basenu o charakterze rekreacyjnym. Jego powierzchnia będzie wynosiła 425m2, a głębokość 1,20 m. Dodatkowo, nowe baseny zostaną doposażone w specjalne wózki inwalidzkie i dźwigi dla osób niepełnosprawnych oraz 4 stanowiska dla ratowników.– informuje o inwestycji Jacek Sutryk.

Rozpoczął się Long Short Film Festival DCF

Long Story Short Film Festival, pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal, który w całości odbędzie się online. Do 24 maja dostęp do prezentowanych filmów będzie dla internautów bezpłatny, a obejrzą m.in. krótkometrażówki autorstwa Jana Komasy i dzieła, które wezmą udział w konkursie. Twórcy zgłosili 177 filmów.

Dziś setna rocznica urodzin Jana Pawła II

13 maja obchodziliśmy 28. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz, naszej wybitnej himalaistki, wrocławianki, absolwentki II L.O. i Politechniki Wrocławskiej, również siatkarki Gwardii. Natomiast dziś przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka – informuje Jacek Sutryk. Te daty dzieli ledwie pięć dni, ale przede wszystkim obie te postacie bardzo wiele łączy. Otóż Wanda Rutkiewicz i Jan Paweł II mieli okazję się spotkać i Papież wypowiedział wtedy piękne słowa – „dobry Bóg tak chciał, że oboje tego samego dnia zaszliśmy tak wysoko”. Co miał na myśli? Oczywiście datę 16 października 1978 roku, kiedy Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie i pierwszy Polak stanęła na szczycie Mount Everestu, a Karol Wojtyła objął swój papieski pontyfikat. Prawda, że piękne? Dodam, że na pl. Legionów mamy od 2018 roku piękny mural pani Wandy, który powstał w ramach akcji „Kobiety na mury”, zorganizowanej przez „Wysokie Obcasy” Gazety Wyborczej. Był to jeden z elementów obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce.

Zmiany w codziennych raportach

– Możliwe, że wprowadzimy zmiany w  naszych codziennych wieczornych spotkaniach. Za nami 68 spotkań, łącznie 34 godziny, półtora miliona ludzi obserwujących i ponad 105 tysięcy komentarzy. Za to wszystko Wam dziękuję. Z uwagi na to, że życie wraca do normy, proponuję, żebyśmy w takiej formule spotykali się rzadziej – podsumował prezydent Jacek Sutryk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl