wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:52

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Nieznany Wrocław
  5. Nieznany Wrocław - Mauzoleum Piastów Śląskich [ZDJĘCIA+WIDEO]

W klasztorze sióstr urszulanek we Wrocławiu, przy pl. Nankiera, można m.in. zobaczyć wnętrza dwóch kościołów. Jeden z nich, po zniszczeniach wojennych, został miejscem, gdzie spoczęły doczesne szczątki Piastów Śląskich. Mauzoleum znajduje się w kościele św. Klary.

Reklama

Wrocławski klasztor Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej wrocławianie i turyści kojarzą głównie z prowadzonych przez zakonnice szkół. – Rzeczywiście wiele odwiedzających nas osób przyjeżdża, bo albo są naszymi absolwentkami, albo ktoś z ich rodziny tutaj się uczył i chcą zobaczyć co kryje się w naszych murach – mówi s. Klemensa, urszulanka z Wrocławia. Ale wśród turystów znajdują się tacy, których ciągnie nie sentyment a czysta ciekawość. – Są też tacy jak Wy, którzy przychodzą tu aby tylko zobaczyć mauzoleum – tłumaczy nasza przewodniczka.

Najpierw kościół pw. św. Jadwigi

Świątynie, które mieszczą się w murach klasztoru, są dwie. Wchodzimy najpierw do południowej – pw. św. Jadwigi. Była to kiedyś boczna kaplica kościoła św. Klary. – Teraz jest to główna świątynia naszego klasztoru, gdzie modlą się siostry oraz nasze uczennice – podkreśla s. Klemensa.

Dlaczego właśnie na kaplicę św. Jadwigi przeniesiono główną funkcję liturgiczną klasztoru? – W czasie wojny główna nawa kościoła została zrujnowana, podjęto decyzję, aby przekształcić go w Mauzoleum – tłumaczy s. Klemensa.

Wśród barokowego wystroju kaplicy św. Jadwigi, na szczególną uwagę zwracają obrazy autorstwa Michała Willmanna, śląskiego malarza barokowego przełomu XVII i XVIII wieku. Obrazy przedstawiają sceny z życia św. Urszuli oraz św. Franciszka Ksawerego. Ten drugi obraz był zapłatą za naukę u urszulanek najmłodszej córki artysty – Helena Regina wstąpiła później do zakonu i przyjęła imię s. Maria Bernarda.

Mauzoleum

– Pierwotnie w tym miejscy był klasztor klarysek, który w 1270 r. ufundowała Księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, stąd wezwanie tego kościoła św. Klary – tłumaczy s. Klemensa. Już w XIV wieku swoje miejsce doczesnego spoczynku znaleźli tu Piastowie Wrocławscy, ich żony oraz córki. Obecnie w tym miejscu znajdują się płyty nagrobne: Henryka III Białego, Henryka V Grubego i Henryka VI Dobrego, ostatniego z wrocławskich książąt, a także kilkunastu książęcych córek, które w większości były opatkami klasztoru. Niestety nie wszystkie płyty się zachowały, część uległa zniszczeniu podczas wojny a jeszcze inne zostały wykorzystane jako materiał budulcowy.

W centralnym miejscu Mauzoleum umieszczony został nagrobek Henryka VI. Nie ma w niej szczątków księcia zwanego Dobrym. Ciekawostką jest fakt, że wizerunek Henryka jest pokazana z otwartymi oczami, w pełnym rynsztunku.

Nad portalem łączącym obie świątynie jest umieszczona urna z sercem ostatniej Piastówny – księżnej Karoliny. Za życia była protestantką, ale ze względu na swojego męża przeszła na katolicyzm i po śmierci (w Wigilię Bożego Narodzenia 1707 roku) jej serce złożono w srebrnej urnie. Natomiast ciało spoczęło w klasztorze cysterek w Trzebnicy.

To co zobaczyliśmy podczas przygotowywania tego materiału to tylko część tego co warto tu zobaczyć. Na pewno w naszym cyklu Nieznany Wrocław wrócimy w mury klasztory.

arc

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl