wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Podwójna wystawa Konrada Jarodzkiego we wrocławskiej Piekarni. Otwarcie 8 grudnia

W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia trwają ostatnie przygotowania do otwarcia wystawy podsumowującej działalność Konrada Jarodzkiego – renomowanego artysty i zasłużonego pedagoga, byłego rektora dzisiejszej ASP we Wrocławiu. Wernisaż w czwartek, 8 grudnia, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Reklama

Konrad Jarodzki – malarz, rysownik i wieloletni wykładowca akademicki związany ze środowiskiem wrocławskim – przeżył 94 lata. Nieco ponad rok po jego śmierci jego twórczość prezentowana jest w dwóch galeriach jednocześnie: Geppart i 66P. Obie mieszczą się w tym samym budynku – w Piekarni przy ul. Księcia Witolda 66.

150 prac z kilkunastu cykli      

Na wystawie „Mrok czasu – światło przestrzeni” zobaczymy prawie 150 prac pochodzących z kilkunastu cykli. Wśród nich „Głowy rozdarte”, kompozycje malarskie z pogranicza abstrakcji i figuracji, obrazujące traumatyczne wspomnienia z okresu wojny. Ważnym elementem tych obrazów jest struktura i materia.

Wystawa pomyślana została jako wielowątkowa, bardzo współczesna opowieść artysty, który zmaga się z najważniejszymi ludzkimi pytaniami, który w swych dziełach mówi o mroku i świetle, o czasie i przestrzeni, o ich rytmach i gęstości, który zastanawia się nad kreacją i destrukcją, nad życiem i śmiercią, nad chaosem i kosmosem.
Marek Śnieciński, tekst kuratorski

Jednym z eksponowanych jest olejna „Pożoga”, obraz pochodzący z kolejnego okresu twórczości Konrada Jarodzkiego. Wśród krytyków płynnie przedstawiona na nim forma wywoływała skojarzenia z materią biologiczną, śliską i plastyczną.

– W późniejszych fazach swojej twórczości Jarodzki coraz bardziej eksploruje abstrakcję, abstrakcję organiczną i ona mu służy do tego, żeby odtworzyć to, co nazywa wewnętrzne sytuacje czasowo-przestrzenne. Jarodzki był bardzo bystrym obserwatorem natury. Mimo że pracował z abstrakcją, natura była punktem wyjścia do jego poszukiwań – mówiła kuratorka Joanna Sokołowska przy okazji poprzedniej wystawy z pracami Konrada Jarodzkiego w Piekarni.

Monografia „Wrocławskie Środowisko Artystyczne”

Teraźniejszemu wydarzeniu towarzyszy premiera dwujęzycznej monografii z cyklu „Wrocławskie Środowisko Artystyczne” autorstwa Marka Śniecińskiego, wydana nakładem ASP Wrocław. Publikacja dostępna będzie podczas wernisażu za 20 zł (do wyczerpania zapasów). Cena regularna to 65 zł.

Wystawę można oglądać (bezpłatnie) do 14 stycznia 2023 roku w następujących godzinach:

  • środa: 12.00–18.00,
  • czwartek: 12.00–20.00,
  • piątek i sobota: 12.00–18.00.

Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na 15 grudnia (czwartek) na godz. 18.00.

Konrad Jarodzki – malarz, architekt, rysownik

Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, które ukończył w pracowni Eugeniusza Gepperta – patrona ASP we Wrocławiu.

Wieloletni pedagog wrocławskiej uczelni plastycznej, dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby, rektor w latach 1993 – 1999. Członek oraz uczestnik wystaw Grupy Wrocławskiej. Komisarz wystaw i sympozjów Droga i Prawda w kościele św. Krzyża we Wrocławiu. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą, twórca licznie nagradzanych projektów architektonicznych. Zaprojektował na przykład Punktowce zwane Czworaczkami przy ul. Świerczewskiego we Wrocławiu.

Artysta w swych dziełach komentował otaczającą go rzeczywistość, zarówno tę materialną, jak i tę kulturową, a przy tym nigdy nie uprawiał artystycznej publicystyki, nie interesowały go doraźne twórcze komentarze, które zazwyczaj mają krótki termin ważności. Jego dzieła, katalizowane przez rozmaite przeżycia i doświadczenia, mają ponadczasowy, uniwersalny charakter.
Marek Śnieciński, tekst kuratorski

Konrad Jarodzki urodził się w 1927 roku w Zaklikowie, zmarł w 2021 r. we Wrocławiu.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl