Pierwsze szopki na Śląsku pojawiły się już w drugiej połowie XVI wieku. Początkowo zdobiły kościoły i magnackie rezydencje, potem także domy mieszczan, którzy najchętniej wybierali szopki skrzynkowe. Szczególnie piękne powstawały w Kotlinie Kłodzkiej i na przedgórzu Karkonoszy.
Oprócz Świętej Rodziny i orszaku Trzech Króli w szopkach skrzynkowych umieszczano postacie mieszczan. Coraz więcej miejsca zajmowały też figury przedstawiające różne grupy społeczne i zawody. Towarzyszyły im także postaci charakterystyczne dla Śląska, mnisi z zakonu cystersów, a nawet duch Karkonoszy – Liczyrzepa. Pojawiały się także panoramy Karkonoszy, dolnośląskich miast i wsi.
Wyjątkowe szopki śląskie we Wrocławiu
W Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który kolekcjonował szopki, można zobaczyć siedem wyjątkowych dzieł.
"W naszym muzeum, a dokładnie w oddziale Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, jest ich największa kolekcja, licząca aż 7 szopek. Są bardzo piękne, wykonywali je przezdolni karkonoscy rzemieślnicy i rzemieślniczki. Pokazywali w nich to, co znali najlepiej: karkonoskie miasteczka i ich mieszkańców/mieszkanki. A do tego zbierał je mistrz Henryk Tomaszewski. A dziś możecie zobaczyć je w Muzeum Teatru".Muzeum Miejskie Wrocławia
Zobaczcie w galerii zdjęcia szopek śląskich z kolekcji Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego!
Informacje o godzinach otwarcia Muzeum Teatru i biletach wstępu znajdziecie na jego stronie internetowej.