wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Stypendia artystyczne
  4. Stypendia prezydenta Wrocławia dla artystów. Poznajcie laureatów 10. edycji 2023
Kliknij, aby powiększyć
Grupa ludzi na wrocławskim Rynku, widok z drona. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Grupa ludzi na wrocławskim Rynku, widok z drona. Zdjęcie ilustracyjne

W kolejnym naborze stypendia prezydenta Wrocławia przyznano 24 osobom zajmującym się twórczością artystyczną. Granty w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie prezydent Jacek Sutryk wręczył w 5 dziedzinach: film (1), literatura (6), muzyka (5), teatr (2), sztuki wizualne (10). Łącznie w dziesięciu edycjach przyznano 207 stypendiów artystycznych na kwotę 4 485 000 zł.

Reklama

Kto zdobył stypendia – wybrani artyści 

Tu spora, ale radosna niespodzianka, bo po raz pierwszy stypendium (w dziedzinie Sztuki wizualne) uzyskał wrocławski Nikifor, malarz z Przedmieścia Oławskiego – Jakub Plączkowski, który w niepowtarzalnej technice namaluje (także flamastrami) prace wokół tematu "Mój Wrocław".

Olgę Budzan, kuratorkę z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu w pracach Jakuba Plączkowskiego zachwyca kolorystyka, dojrzałość, umiejętność mówienia wprost o trudnych sprawach, które się wokół niego dzieją. – To sztuka, na którą się patrzy i po prostu wie, że jest dobra. Czysty talent! – nie ma wątpliwości. 

Obok artysty stypendium, w dziedzinie Muzyka, otrzymał (powtórnie już) Paweł Piotrowicz, który, jak nikt inny, zna wrocławską niezależną scenę muzyczną od lat 70. do początku XXI wieku. O zespołach z Wrocławia napisał dwie świetne książki. I kontynuuje swój szeroko zakrojony projekt. 

Tytuł jego nowego przedsięwzięcia to "Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1980-2000. Miejsca i ludzie". Zrealizowana zostanie seria wywiadów oraz zebrana zostanie bogata dokumentacja fotograficzna i ilustracyjna. Publikacja książki planowana jest na jesień 2025 roku.

Karol Pęcherz, laureat stypendium w kategorii Literatura zajmie się tematem „Najważniejsze polskie realizacje muzyczno-literackie XXI wieku – opracowanie syntetyczne” i planuje opracować merytorycznie około dziesięciu najważniejszych i najciekawszych realizacji literacko- muzycznych w oparciu o przeprowadzone wywiady i rozmowy z artystami oraz zdobyte materiały fotograficzne i muzyczne.

To dla mnie niezwykłe wyróżnienie i ogromna motywacja do dalszej pracy przy interdyscyplinarnych projektach, bazujących na tkance literackiej. Zwłaszcza tej najbardziej niszowej: poezji. Wsparcie miasta daje mi siłę i pewność, że podążam właściwą ścieżką. Obiecuję, że wykorzystam tę szansę do maksimum, pracując nad projektem archiwizującym dwie dekady projektów literacko-muzycznych.
Karol Pęcherz, stypendysta w dziedzinie Literatury

Stypendia dla artystów – Wrocław jest inspiracją 

Wnioskować o stypendium mogą sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem w kategoriach: film, literatura, muzyka, taniec, teatr i sztuki wizualne.

Autorski zamysł należało opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Analizując pomysły naszych artystów, jestem za każdym razem zaskoczony, a jednocześnie pełen dumy, że to właśnie Wrocław może dostrzec i wyróżnić takie talenty. Wzrusza mnie świadomość, że w trakcie X naboru tak wielu laureatów postanowiło zająć się twórczo Wrocławiem w swoich projektach. To potwierdza, że Wrocław nieustannie pozostaje wielką inspiracją dla literatów, muzyków bądź reżyserów.
podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Co istotne, Wrocław realizuje drugi (pod względem przyznawanych środków) po Warszawie program stypendialny dla artystów.

Stypendia bez kategorii „Upowszechnianie kultury”

Warto przypomnieć, że wśród dziedzin, na podstawie których zostali wyłonieni laureaci, nie ma już upowszechniania kultury. Ma ją zastąpić od przyszłego roku Nagroda Prezydenta Wrocławia.

Nowa nagroda ma na celu docenić tych, którzy wnoszą istotny wkład w popularyzowanie kultury.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Szczegóły przyznawania nagrody za popularyzowanie kultury we Wrocławiu zostaną określone w przyszłym roku.

Stypendyści o kulturze i swoich projektach

Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Film

1. Magdalena Zambrzycka

Absolwentka Wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, od 2018 doktorantka tej uczelni. Od 2016 wykładowca realizacji filmowej w policealnym Studium Kształcenia Bibliotekarzy i Animatorów Kultury we Wrocławiu.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Dzikie dusze

Realizacja kameralnego i niskobudżetowego filmu dokumentalnego o dwóch kobietach mających niezwykły instynkt do pracy ze zwierzętami. Anna Hermińska opiekuje się i pracuje z psami ratownikami, które poszukują ludzi zaginionych oraz tropią ofiary pożarów w trakcie akcji straży pożarnej. Druga bohaterka to Paulina Nieborak, która zajmuje się ratowaniem starych i chorych koni, które idą na rzeź. Film ma pokazać brutalność i koszty takiej pracy oraz korzyści jakie ona przynosi.

Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Teatr

1. Maciej Kowalczyk

Aktor, pedagog, prezes fundacji Proces Postaci. Od 2012 roku aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Pedagogika Teatru.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Ciemnogród - słuchowisko teatralne

Prezentacja słuchowiska teatralnego na podstawie dramatu własnego autorstwa, wyróżnionego w konkursie Młody Teatr Wyszehradzki: przestrzeń wolności. Tytuł sztuki nawiązuje do powieści-traktatu Stanisława Kostki Potockiego „Podróż do ciemnogrodu”. Trzon obsady będzie stanowił zespół aktorski Teatru Układ Formalny.

2. Karolina Przystupa 

Absolwentka reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie filii we Wrocławiu, Filologii Polskiej ze specjalnością sztuki widowiskowe na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Reżyserii Radiowej w Wajda School&Studio i Teatrze Polskiego Radia

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Realizacja spektaklu „Historia pewnej tkaniny”

Spektakl będzie stworzony z wykorzystaniem środków teatru plastycznego, animowanej formy, teatru lalek i teatru ruchu z muzyką i pieśniami na żywo, Spektakl na trzy aktorki będzie opowiadał historię kobiet poprzez pryzmat tkaniny, która reprezentuje różne role pełnione przez kobiety. Celem projektu jest podjęcie tematyki historii kobiet i ich roli w społeczeństwie poprzez język sztuki a nie publicystki.

Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Muzyka

1. Jakub Kurek 

Trębacz i kompozytor. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu oraz magisterskich we Wrocławiu. Mimo młodego wieku nagrał 11 autorskich płyt z zespołami EABS oraz z Kapela Timingeriu, nominowanych do prestiżowych nagród (m.in. Mateusze Trójki, Wrocławska Nagroda Muzyczna, Paszport Polityki, Fryderyki, Nagroda Warto). W tym wielokrotnie nagradzany za debiutancki album interpretujący filmową muzykę Krzysztofa Komedy.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Flying Seagull. Album muzyczny.

Jest to projekt badawczo-praktyczny, którego rezultatem będzie powstanie albumu muzycznego na trąbkę solo. Jest to osobisty i nowatorski projekt, wynikający z połączeniem pracy badawczej z praktyką. Jako muzyk, kompozytor i wykonawca podda się rocznemu procesowi, który będzie polegać na codziennej praktyce improwizacji i rejestrowaniu tego przedsięwzięcia 5 razy w tygodniu.

Rejestracje będą materiałem służącym do prac badawczych nad improwizacją muzyczną oraz do analizy i wnikliwego przejrzenia się procesowi zmian zachodzących  podczas grania w dłuższym okresie czasu. Tytuł albumu inspirowany jest nowelą Richarda Bacha „Jonathan Livingston Seagull”.

2. Rafał Łuc 

Jeden z czołowych akordeonistów młodego pokolenia, swobodnie czujący się zarówno w muzyce dawnej, jak i improwizowanym akompaniamencie. Jego specjalnością jest jednak wykonawstwo muzyki najnowszej, często z udziałem elektroniki i performansu oraz w ścisłej współpracy z kompozytorami.

Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Ponadto jest absolwentem prestiżowej brytyjskiej Royal Academy of Music.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Akordeon wczoraj i dziś - muzyczne spotkania.

Celem zadania jest stworzenie i wyprodukowanie nowych autorskich recitali akordeonowych, oraz zaprezentowanie ich na żywo w dwóch przestrzeniach na terenie Wrocławia - Wro Art Center i OP ENHEIM.

Oba miejsca zostały specjalnie dobrane i dopasowane do planowanego programu. Skonfrontowanie muzyki współczesnej tworzonej dawniej z aktualną twórczością kompozytorów podejmujących dyskurs na polu muzyki nowej i wykorzystującej tematy istotne społecznie.

3. Marek Otwinowski 

Absolwent ASP we Wrocławiu (dyplom w pracowni prof. Z. Horbowego, 1997). Muzyk, basista, kompozytor, producent muzyczny. Autor muzyki teatralnej i słuchowisk radiowych. Artysta plastyk. Projektant publikacji i grafiki. Tłumacz poezji (z ukraińskiego i białoruskiego). Autor dramatów, scenariuszy, poezji i małej formy. Renowator zabytkowych polichromii. Projektant monet inwestycyjnych. Autor intermedialnych projektów artystycznych.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: PAN LES. Międzynarodowy eksperyment muzyczny wokół poezji Anatola Sysa. 

Anatol Sys, zwany gdzieniegdzie „białoruskim Wojaczkiem”, był poetą oporu rodzącej się białoruskiej świadomości; zmarł tragicznie w wieku 49 lat w 2005 r. Będąc do śmierci artystą „nielegalnym” i tępionym przez państwowy reżim, pozostawił po sobie zaledwie trzy tomy wierszy.

Projekt stypendialny obejmuje nowe tłumaczenie tekstu, nagrania plenerowe, budowę instrumentów, prace nad kompozycją muzyczną i sesje studyjne a także wykonanie cyklu fotograficznego, zaprojektowanie wydawnictwa, publikację wirtualną oraz opracowanie i wykonanie koncertu.

4. Paweł Piotrowicz

Pisarz, poeta, kurator, animator kultury, wydawca i menager. W latach 2013-2015 był prezesem Stowarzyszenia Rita Baum. W 2021 roku założył i został prezesem fundacji Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna, w ramach której wydana została płyta „Lapis Lazuli” Kormoranów oraz książki: „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1990-2000” oraz „Antena Krzyku. Antologia 1986-1990”.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1980-2000. Miejsca i ludzie.

Projekt ma na celu dokumentację wrocławskiej sceny klubowej i ludzi, którzy ją tworzyli w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zrealizowana zostanie seria wywiadów oraz zebrana zostanie bogata dokumentacja fotograficzna i ilustracyjna. Publikacja książki planowana jest na jesień 2025 roku.

5. Jacek Sotomski

Kompozytor, absolwent klasy kompozycji Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W jego katalogu znajdują się utwory na instrumenty solo, zespoły kameralne czy małe i duże orkiestry, często z towarzyszeniem mediów elektronicznych. Jego najnowsze dzieła wykorzystują wideo i performatykę, w rezultacie czego powstają interdyscyplinarne formy teatralne. Od 2017 współtworzy z Aleksandrą Gołaj i Rafałem Łucem Ensemble Kompopolex.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nowe kompozycje w roku 2024 – „Limits of Controls” i „Hypercanzonas”

Przedmiotem projektu jest skomponowanie dwóch nowych utworów o roboczych tytułach „Limits of Control” na zespół kameralny z udziałem cyfrowych przetworzeń dźwięku akustycznego na żywo (tzw. live electronics) oraz warstwy video, o czasie trwania ok. 12-15 minut oraz „Hypercanzonas” na sopran i zespół instrumentalny (z live electronics), bazujących na nowych tekstach Weroniki Murek, o czasie trwania ok. 10-15 minut.

Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Literatura

1. Mathias Foit 

Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest doktorantem na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim i stypendystą niemieckiej Fundacji im. Róży Luksemburg. Bada queerową historię byłych terenów niemieckich od początku XX w. do lat dyktatury nazistowskiej. Najbardziej interesują go przestrzenie i organizacje queerowe, jak również związki niemieckiego ruchu homoseksualnego z nacjonalizmem.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871-1949” (część I).

Przeprowadzenie serii badań archiwalnych, prasowych, jak i rozmów z lokalnymi ekspertami zajmującymi się historią regionalną Dolnego Śląska. Docelowo przedsięwzięcie zakończy się stworzeniem archiwum queerstorycznego miasta Wrocławia i Dolnego Śląska, publikacją wyników badań oraz serią wydarzeń kulturalno-artystycznych popularyzujących historię queer na Dolnym Śląsku w XX wieku.

2. Robert Gawłowski 

Poeta, dramaturg, dziennikarz, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, autor audycji i słuchowisk radiowych. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. dra hab. Jacka Łukasiewicza. Wiersze, artykuły, eseje publikował w wielu czasopismach i antologiach w Polsce oraz za granicą. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Śladami Silesiusa”.

Projekt zakłada napisanie książki eseistyczno-biograficznej o życiu i twórczości Angelusa Silesiusa oraz o wielu miejscach, z którymi był związany. Zamysłem autora jest stworzenie przystępnej w lekturze, klarownej opowieści o Angelusie Silesiusie, jego losach, także na tle tak ważnych wydarzeń historycznych jak np. wojna trzydziestoletnia.

3. Agnieszka Kłos 

Pisarka, krytyczka sztuki, fotografka. Studiowała polonistykę, historię sztuki, dziennikarstwo, prawo, fotografię artystyczną. Publikuje regularnie w magazynach literackich i artystycznych. Jej opowiadania zostały przetłumaczone na język serbski, bułgarski, niemiecki i angielski. Opiekuje się projektem historycznym "Breslau cv" i pierwszym we Wrocławiu przewodnikiem kobiecym "Miasto Kobiet", redaguje magazyn artystyczny "Ritę Baum".

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „WILCZANOC”.

Napisanie powieści metodą wędrówek pieszych po Wrocławiu, z uwzględnieniem topografii miejsc historycznych, związanych z wydarzeniami stanu wojennego i nocy grudniowej. Książka przypomni młodszym odbiorcom czym był stan wojenny i jak mogło wyglądać wtedy życie części młodego pokolenia.

4. Jędrzej Morawiecki 

Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem literaturoznawstwa oraz socjologii, doktorem habilitowanym nauk o kulturze i religii. Autor kilkunastu książek reportażowych i naukowych. Za granicą publikował w języku angielskim, bułgarskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim. Otrzymał szereg nagród za reportaże i formy dokumentalne.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Szykuj sanie latem”.

Napisanie książki dokumentalnej o rozpadzie świata, niepogodzeniu bohaterów z utratą, o uchodźczyniach z Ukrainy, o zbiegach z Białorusi i Rosj (dziennikarkach, naukowczyniach), o splątanych tożsamościach i o próbie odnalezienia smaku życia w okruchach codzienności.

5. Joanna Ostrowska 

Doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu. Obecnie należy do najważniejszych badaczek i badaczy zbrodni nazistowskich na świecie. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną oraz współtworzyła liczne przedstawienia teatralne.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871-1949” (część II).

Projekt ma na celu przeprowadzenie serii badań archiwalnych, prasowych, jak i rozmowy z lokalnymi ekspertami zajmującymi się historią regionalną Dolnego Śląska. Docelowo przedsięwzięcie zakończy się stworzeniem archiwum queerstorycznego miasta Wrocławia i Dolnego Śląska, publikacją wyników badań oraz serią wydarzeń kulturalno-artystycznych popularyzujących historię queer na Dolnym Śląsku w XX wieku.

6. Karol Pęcherz 

Absolwent socjologii i filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz filologii polskiej Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Działa w Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, animator kultury, kaowiec, twórca aranżacji audiowizualnych do poezji współczesnej, współtwórca Księgarni Tajne Komplety. 

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Najważniejsze polskie realizacje muzyczno-literackie XXI wieku – opracowanie syntetyczne”.

Autor planuje opracować merytorycznie około dziesięciu najważniejszych i najciekawszych realizacji literacko- muzycznych w oparciu o przeprowadzone wywiady i rozmowy z artystami oraz zdobyte materiały fotograficzne i muzyczne. Zebrany materiał zostanie zaprezentowany jako projekt tematycznej strony internetowej dotyczący zagadnienia związków muzyki i literatury - obszaru, który wymaga rzetelnej analizy, podsumowania i syntezy ostatnich dwóch dekad.

Stypendyści prezydenta Wrocławia w dziedzinie Sztuki wizualne

1. Justyna Baśnik 

Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP we Wrocławiu, obecnie doktorantka na kierunku malarstwo. W swojej twórczości zajmuje się tematami związanymi ze zjawiskiem post prawdy i mechanizmami jej powstawania. Posługując się estetyką pseudonaukową, stara się uwypuklić absurdalność różnego rodzaju teorii spiskowych i fundamentalistycznych przekonań religijnych.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Solastalgia

Cykl „Solastalgia” będzie próbą odpowiedzi na zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym oraz z kondycją ludzką ery antropocenu. Na serię prac składać będzie się 10 obrazów i obiekty przestrzenne odwołujące się do posthumanistycznych postulatów odbudowania właściwych relacji człowieka z naturą.

2. Paweł Baśnik 

Wrocławski malarz, laureat wielu nagród artystycznych. Jego prace nawiązują do tematyki mortualnej oraz wątków historiozoficznych.W najnowszym cyklu,odwołując się do antycznych motywów przemiany, opowiada o umierającej biosferze, przeradzającej się w nowe stechnicyzowane formy życia.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Fortyfikacje przeciw siłom rozpadu

Zaproponowany do stypendium projekt to cykl 15 prac malarskich, który stanowić będzie  futurologiczną próbę wyobrażenia sobie na nowo świata bez człowieka. Obrazy przedstawiać będą postludzką rzeczywistość wyrastającą na pozostałościach ery antropocenu, gdzie technologiczne zgliszcza ludzkości przekształcają się w budulec dla nowych form życia.

3. Katarzyna Bogusz 

Artystka wizualna, kuratorka, działająca na pograniczu mediów. Szczególnie istotny dla jej twórczości jest aspekt performatywny, większość prac ma charakter medytacyjny. Podejmuje tematy związane z naturą, czasem i entropią, szukając połączeń między sztuką wschodu a kulturą europejską.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Śmierć kwiatu 

W ramach projektu stypendialnego artystka stworzy kwietny dywan ze sztucznych roślin ze wzorem labiryntu i zaprezentuje go w przestrzeni miejskiej. Celem realizacji jest podjęcie artystycznego dialogu na tematy ekologiczne i osadzenie dyskusji dookoła opozycji: naturalne/sztuczne, duchowe/materialne.

4. Tomasz Broda 

Wrocławski grafik, ilustrator, karykaturzysta. Autor rysunków i ilustracji do gazet i książek oraz kostiumów i scenografii do przedstawień teatralnych. Często w swoich pracach podejmuje tematy tożsamości i kultury lokalnej związanej z Wrocławiem.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:  Rękopis znaleziony we Wrocławiu – grafiki wg Hasa

W związku z przypadającymi w 2025 r. rocznicami dotyczącymi Wojciecha Jerzego Hasa artysta przygotuje cykl grafik stanowiących wizualną interpretacją filmu pt. Rękopis znaleziony w Saragossie. Będzie to próba przełożenia wielowątkowej narracji filmu na współczesny język i sportretowania jego bohaterów – wszystko to w hołdzie dla wybitnego twórcy i z uwzględnieniem Wrocławia jako tła filmowej opowieści.

5. Miłosz Flis 

Absolwent Wydziału Rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współautor Wykwitexu. Jest autorem realizacji rzeźbiarskich, malarskich oraz instalacji, wykonywanych najczęściej przy wykorzystaniu autorskich eksperymentalnych technik.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Realizacja rzeźb na wystawę „SE992Y”

Celem przedsięwzięcia będzie kontynuacja projektu autora realizowanego wspólnie z Izą Opiełką. Artysta zaprojektuje i wykonana 10 rzeźb, które zostaną zaprezentowane w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Prace stanowić będą kontynuację poszukiwań rzeźbiarskich, skupiających się wokół relacji ludzkiej fizyczności z postępującą technologią.

6. Agnieszka Gotowała 

Artystka wizualna, fotografka, perfomerka. Ukończyła Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obszarem jej zainteresowań́ są poszukiwania, doświadczanie i transformacja w obszarach związanych ze stanami człowieka oraz natury, jak i pamięcią̨ i tożsamością̨ w nich zawartą.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:  Wypełnienie (tytuł roboczy)

Projekt poruszający tematykę przywracania połączeń z cielesnością i naturą, na który składać się będzie cykl fotografii, video, obiektów oraz projektu instalacji site-specific. W pracach artystka poruszy takie zagadnienia jak: współistnienie, zaangażowanie i przynależność do natury poprzez rozwijanie czucia, obecności i świadomości.

7. Agata Kalinowska 

Fotografka, pisarka. Absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Fotografii uczyła się we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Jej prace pokazywane były zarówno w Polsce, jak i za granicą. W fotografii interesują ją ludzie, szczególnie osobiste historie bliskich osób.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:  „Wisielec” | „Kapłanka”

Celem przedsięwzięcia stypendialnego jest stworzenie tryptyku video (dwóch nagrań uzupełniających jedno już istniejące), opowiadającego o doświadczeniach z pogranicza mistyki, studiów wizualnych nad przedstawieniami archetypicznymi i symbolicznymi oraz intuicyjnej skojarzeniowości.

8. Jakub Plączkowski 

Artysta nieprofesjonalny, przedstawiciel sztuki naiwnej pod opieką artystyczną w Galerii Artbrut. W 2019 roku miała miejsce pierwsza wystawa prac artysty - „Wrocławskie tramwaje moimi oczami”. Od tego czasu jego prace wystawiane były na trzech wystawach zbiorowych i dwóch indywidulanych. Rysunki artysty znalazły się na okładce trzech płyt Piotra Damasiewicza.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:  „Mój Wrocław”

W ramach półrocznego projektu stypendialnego „Mój Wrocław” powstanie 50 prac formatu A4, wykonanych techniką własną (kredka i flamaster). Prace pokazujące miasto oczami artysty prymitywisty będą zaprezentowane na wystawach w Centrum na Przedmieściu i Galerii Artbrut.

9. Ala Savaschevich 

Urodziła się na Białorusi, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tu też studiowała, uzyskując dyplom na Wydziale Rzeźby. W praktyce artystycznej często odwołuję się do własnej przeszłości, zbiorowych i osobistych opowieści. Wykorzystuje zarówno monumentalne formy, jak i wideo czy działania performatywne.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Galeria Przystanek

Galeria Przystanek to w założeniu mobilna wystawa mieszcząca się̨ w walizce, którą artystka zamierza zaprezentować na przystankach przedmieścia Wrocławia i przyległych do miasta miasteczkach i wsiach. W planie jest realizacja 5 wystaw, przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami, realizacja dokumentacji video i prezentacja efektów pracy na wystawie końcowej w galerii BWA we Wrocławiu.

10. Paweł Starzec 

Dokumentalista i socjolog, w pracy artystycznej najbardziej zainteresowany obszarem stanowiącym przecięcie obu tych dziedzin. Nagradzany za prace fotograficzne na licznych konkursach krajowych i zagranicznych. Jego fotografie pokazywane były na wielu wystawach w Polsce i na świecie.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Anew/Od nowa. Projekt dokumentalny o tożsamościach Dolnego Śląska.

Roczne stypendium artysta zamierza wykorzystać na kontynuację realizowanego od 2019 roku projektu „Anew/Od nowa”, dokumentującego współczesny krajobraz Dolnego Śląska. Stypendysta w ramach projektu ukończy prace terenowe i opracuje zgromadzone materiały do publikacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl