wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zobaczcie TOP 7 wrocławskich atrakcji

Niezwykłe komnaty Pałacu Królewskiego, wnętrza Starego Ratusza czy genialne przestrzenie nowoczesnego Pawilonu Czterech Kopuł ze współczesnym malarstwem i rzeźbą. Albo zbiory militariów, czy zestaw archeologicznych skarbów sprzed wieków. To dla studentów genialny przewodnik po historii Wrocławia, ale i po polskiej sztuce. Zobaczcie, w które dni można za darmo odwiedzić wybrane wrocławskie muzea.

Reklama

1. Pałac Królewski (ul. Kazimierza Wielkiego 35)

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny w godzinach 11.00-17.00.

Wystawa „1000 lat Wrocławia” 

W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3000 obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne.

To rzetelnie i z rozmachem opowiedziana złożona i trudna historia Wrocławia od założenia w mieście biskupstwa w 1000 roku po milenium roku 2000. Wystawy na przykładzie unikatowych eksponatów w ciekawy i przystępny sposób prezentuje najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta.

Do najciekawszych pokazywanych tu obiektów należą: najstarsza odznaka policyjna w Polsce z 1540 roku, słynny „Skarb z Bremy”, serwis porcelanowy zamówiony przez króla Fryderyka II, ale też drobne, choć mające wielką wartość, jak naszywki, które w czasie II wojny światowej musieli nosić na ubraniach wrocławianie.

Wystawa obejmuje 21 sal ekspozycyjnych. W kasie Pałacu Królewskiego dostępne są audioguidy oprowadzające po wystawie w języku polskim, niemieckim lub angielskim.

Komnaty królewskie w Muzeum Historycznym

Wyjątkowa część rozbudowanej wystawy stałej „1000 lat Wrocławia”.

Na kompleks królewskich apartamentów rezydencjonalnych składa się sześć pieczołowicie odrestaurowanych pokoi: rokokowy pokój Fryderyka II oraz barokowe pokoje Fryderyka Wilhelma II.

W żółtym pokoju mieszkalnym Fryderyka Wilhelma III rozstrzygała się w 1813 roku historia Niemiec. W trakcie wojny przeciw Napoleonowi, król ze względów bezpieczeństwa mieszkał w Pałacu. W tym pokoju napisał słynną odezwę „Do mojego ludu”. Także tu ustanowił wojenne odznaczenie – Żelazny Krzyż.

Obok komnat znajduje się oryginalny barokowy Pokój Beyersdorfów z około 1730 roku wyłożony niebieskimi płytkami w typie Delft.

2. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (pl. Wolności 7a)

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny w godzinach 11.00-17.00.

Głównym celem otwartego w marcu 2017 roku muzeum jest prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy – Henryka Tomaszewskiego.

W ramach wystawy stałej odtworzono mieszkanie Henryka Tomaszewskiego. W muzeum obejrzeć możemy takie eksponaty jak toaletka Igora Przegrodzkiego czy wyjątkowa kolekcja lalek Henryka Tomaszewskiego z takich zakątków świata jak Japonia, Meksyk czy Australia.

3. Stary Ratusz (Rynek)

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny w godzinach 11.00-16.00.

Uwaga! Ostatni zwiedzający są wpuszczani godzinę przed zamknięciem muzeum.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej specjalizuje się w gromadzeniu i prezentowaniu obiektów związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność. Mieści się w Starym Ratuszu – najważniejszym budynku Wrocławia i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie.

Spośród wyjątkowych, historycznych wnętrz szczególnie wyróżnia się Sala Wielka z imponującym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na uwagę zasługują także Sala Książęca, Izba Seniora Rady, Sala Rady i Kancelaria Rady. W najstarszej części Ratusza – Sali Mieszczańskiej eksponowane są marmurowe popiersia wybitnych osobistości związanych z Wrocławiem.

4. Muzeum Archeologiczne i Arsenał (ul. Cieszyńskiego 9)

W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny w godzinach 11.00-17.00.

Muzeum Archeologiczne (powstało w 1815 roku) należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Muzeum było i jest nastawione na pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska.

W Muzeum przechowywane są eksponaty: od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX wiek). Siedzibą Muzeum jest zabytkowy Arsenał Miejski o gotyckim rodowodzie – jedna z niewielu w mieście świeckich budowli średniowiecznych zachowana w całości.

W przestrzeni muzeum dostępna do zwiedzania jest wystawa stała: „Śląsk starożytny i średniowieczny”.

Muzeum Militariów mieści się w budynku Arsenału Miejskiego i stanowi naturalną kontynuację wojskowego przeznaczenia tej budowli obronnej oraz dawnego magazynu broni.

Jego zbiory eksponowane są na czterech wystawach stałych: Broń Dawna, Broń Palna oraz Broń Biała, na której prezentowane jest uzbrojenie żołnierza polskiego od XVIII aż do XX wieku, w tym wyjątkowo cenna kolekcja szabel i innej broni siecznej.

W Muzeum znajduje się też unikatowy w skali Europy zbiór hełmów wojskowych, eksponowany w Sali im. Jacka Kijaka.

5. Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Gmach Główny (pl. Powstańców Warszawy 5)

W sobotę wstęp wolny na wystawy stałe w godzinach 10.00-17.00.

Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w. (I piętro)

Kolekcja sztuki średniowiecznej znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do najcenniejszych w Europie i świadczy o silnej pozycji Śląska jako ośrodka artystycznego tamtych czasów. Wchodzące w jej skład dzieła prezentowane są w galeriach stałych: „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w.”, „Witraże XV w.” i „Sztuka śląska XIV–XVI w.”, które znajdują się na I piętrze.

Sztuka śląska XIV–XVI w. (I piętro)

W galerii sztuki śląskiej XIV–XVI w. prezentowany jest bogaty wybór gotyckiego malarstwa tablicowego oraz rzeźby drewnianej. Na korytarzach natomiast znajdują są przykłady gotyckiego rzemiosła artystycznego z interesującymi kolekcjami zamków i kluczy, monet oraz pieczęci.

Sztuka śląska XVI–XIX w. (I piętro)

Kolekcja sztuki znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu świadczy o silnej pozycji Śląska jako ośrodka artystycznego – w galerii „Sztuka śląska XVI–XIX w.” eksponowany jest obszerny wybór dzieł, które ten fakt potwierdzają. Na uwagę zasługują zwłaszcza zespoły malowanych XVI- i XVII-wiecznych epitafiów renesansowych, manierystycznych i barokowych, rzeźby sakralnej oraz obrazy najwybitniejszego malarza śląskiego baroku Michaela Leopolda Willmanna. Na korytarzach eksponowane jest dawne rzemiosło artystyczne (broń, wyroby złotnicze, kamionka śląska, fajans, porcelana szkło i gobeliny).

Sztuka polska XVII–XIX w. (II piętro)

W galerii sztuki polskiej na II piętrze Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowane są przede wszystkim dzieła malarstwa, rzeźby oraz w mniejszym wyborze rzemiosło artystyczne od XVII do początków XX w. Są to prace polskich artystów oraz twórców zagranicznych działających na terenie dawnej Rzeczpospolitej.

Sztuka europejska XV–XX w. (II piętro)

Pieter Brueghel mł., Lucas Cranach st., Francisco de Zurbarán, Élisabeth Vigée-Lebrun, Wasilly Kandinsky – to tylko kilkoro spośród wybitnych artystów, których prace prezentowane są na tej ekspozycji. Wystawiono tu ponad 200 obrazów powstałych od renesansu po 1. poł. XX w.

Cudo–Twórcy (III piętro)

Kunsztowna zbroja japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, kufer podróżny Louis Vuitton, sukienka z błękitnego jedwabiu, designerskie kryształowe kieliszki i kultowe radio „Szarotka”. Te i kilkaset innych przedmiotów składają się na niezwykłą wystawę zatytułowaną „Cudo-Twórcy”.

6. Muzeum Etnograficzne (ul. Traugutta 111/113)

W sobotę wstęp wolny na wystawy stałe w godzinach 10.00-16.00.

Liczące ponad 20 tysięcy eksponatów zbiory Muzeum obrazują skomplikowane dzieje Dolnego Śląska, w którego przeszłości spotkały się dwie tradycje: przedwojenna – miejscowa i powojenna – osób przyjezdnych.

Wystawa stała „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” składa się z dwóch części.

Pierwsza poświęcona jest kulturze i historii ludności, która zamieszkiwała tereny Dolnego Śląska przed 1945 r.

Druga część pokazuje powojenne losy osadników, którzy przybyli tu z różnych stron.Na ekspozycji zestawione zostały dwa wizerunki tutejszej kultury ludowej: w miarę stabilnej, choć niejednorodnej, dziewiętnastowiecznej oraz z pierwszych lat powojennych, będącej mozaiką – nakładających się na tamtą – tradycji grup osadniczych.

7. Pawilon Czterech Kopuł (Wystawowa 1)

We wtorek wstęp wolny na wystawy stałe w godzinach 10.00-16.00.

Prezentacja najciekawszych obiektów w Pawilonie Czterech Kopuł jest próbą ukazania różnorodności i wielowątkowości polskiej sztuki nowoczesnej oraz współczesnej – poszczególne sekwencje ekspozycji ilustrują – z zachowaniem chronologii zjawisk – najważniejsze problemy artystyczne w sztuce polskiej XX i XXI wieku.

Przestrzeń wystawiennicza podzielona została na dwie części: skrzydło wschodnie z wewnętrznym dziedzińcem, gdzie prezentowana jest wystawa „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”.

Obejrzymy cały przekrój najwybitniejszych dzieł XX wieku – od Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Władysław Strzemińskiego po Grupę Luxus, Leona Tarasewicza i Pawła Althamera. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl