wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie skarby! Zobaczcie, które kosztowały fortunę, z którymi wiąże się wiele ludzkich emocji
Kliknij, aby powiększyć
Szyld dawnego browaru Schultheissa znanego jako browar Piastowski przy Jedności Narodowej. Przedstawia Jobsta Schultheissa dzierżącego w prawej dłoni miernik browarniczy i odzianego w strój wójta fot. Magdalena Pasiewicz
Szyld dawnego browaru Schultheissa znanego jako browar Piastowski przy Jedności Narodowej. Przedstawia Jobsta Schultheissa dzierżącego w prawej dłoni miernik browarniczy i odzianego w strój wójta

Jakie przedmioty najlepiej opowiadają o historii Wrocławia? Nie tylko spektakularne, jak skarb z Bremy i serwis porcelanowy zamówiony przez króla Fryderyka II, czy cenne, jak odznaka z herbem miasta z 1540 roku, ale też drobne, choć mające wielką wartość, jak naszywki, które w czasie II wojny światowej musieli nosić na ubraniach wrocławianie. Zobaczcie najciekawsze i najcenniejsze skarby Wrocławia. Wszystkie obejrzycie w Pałacu Królewskim.

Reklama

Najcenniejsze skarby Wrocławia – Skarb z Bremy

– Wiąże się z nim jedna z najpiękniejszych historii w dziejach powojennego polskiego muzealnictwa, która świadczy, jak wyjątkowym miastem jest Wrocław oraz jak wrocławianie i wrocławianki dbają o to miasto, pragną jego dobra – podkreśla Ewa Pluta, wrocławska historyczka sztuki i rzeczniczka Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

Historia zaczyna się w czasach renesansu i baroku, kiedy we Wrocławiu działało grono wybitnych złotników, ich wyroby trafiały do całej Europy, były zamawiane przez rodziny królewskie, arystokratów, później do kolekcji muzealnych.

W czasie II wojny światowej niemal cały złotniczy potencjał, niestety, zaginął. I tu następuje ciąg dalszy. Jest początek nowego milenium, a jeden z pracowników Muzeum Miejskiego jedzie na słynne targi w Maastricht. Tam wystawia się niemiecka galeria z Bremy, która ma piękną kolekcję wrocławskiego renesansowego złotnictwa – wybitną, wyjątkową, porównywalną z kolekcjami, jakie mają największe europejskie muzea. Koszt zakupu jest gigantyczny, więc po powrocie z Holandii ów pracownik i wszyscy pozostali zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na dzieło sztuki. Wtedy wpadają na pomysł ogłoszenia apelu społecznego – zbieramy na skarb z Bremy, musi tu wrócić.

Odzew był gigantyczny, a ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz obiecał, że dołoży drugie tyle pieniędzy, ile zbiorą mieszkańcy. Udało się zgromadzić ogromną kwotę – wpłacały przedszkolaki i wielkie przedsiębiorstwa. Dzięki temu udało się kupić kilkadziesiąt wybitnych naczyń. – Wiemy, że pełniły bardziej funkcję paradną niż użytkową, chwalono się nimi, stąd jest tu bogato zdobiony kufel z wieczkiem, dzbanek na wino, czy 12 łyżek apostolskich – wymienia Ewa Pluta. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Skarby Wrocławia &ndash; skarb z Bremy &ndash; kupiony dzięki składkom mieszkańc&oacute;w Wrocławia</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Skarby Wrocławia – skarb z Bremy – kupiony dzięki składkom mieszkańców Wrocławia

Największe skarby Wrocławia – odznaka straży Rady Miejskiej Wrocławia

To wielka ciekawostka dla fanów historii naszego miasta. Na odznace znajduje się herb Wrocławia i to jedno z jego najwcześniejszych przedstawień, bo pochodzi z około 1540 roku, a herb został nadany dziesięć lat wcześniej. Postanowiono nim przyozdobić miejsca i przedmioty związane ze służbą na rzecz magistratu.

Muzeum Miejskie kupiło przedmiot w latach 70. XX wieku, kosztowała tyle, ile mały FIAT. To, że odznaka jest w otoku pełnym ornamentów zmyliło rzeczoznawców domu DESA, bo podpisana została jako XIX-wieczny herb Wrocławia w ornamentalnym otoku, ale kustosza wrocławskiego muzeum zastanawiało, że jest chyba starsza. I, rzeczywiście, okazało się, że pochodzi z renesansu (sfotografowano ją na okładkę wydawnictw z lat 30. XX w. jako odznakę policji miejskiej). – To najstarsza odznaka służb porządkowych, jaka istnieje na terenie Polski. Przed wojną było ich więcej, zachowała się jedna – zwraca uwagę Ewa Pluta.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Skarby Wrocławia &ndash; renesansowa odznaka z 1540 r. Po raz pierwszy z herbem Wrocławia!</p> fot. Magdalena Pasiewicz
Skarby Wrocławia – renesansowa odznaka z 1540 r. Po raz pierwszy z herbem Wrocławia!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl