wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Hitowe filmy Festiwalu Nowe Horyzonty za darmo w Rynku! Program największego kina plenerowego w Polsce

Na ten tydzień fani kina czekają cały rok. Część z nich kupi bilety i wybierze się na Festiwal Nowe Horyzonty do dwóch wrocławskich kin, ale można też trochę przyoszczędzić i obejrzeć za darmo 10 filmów we wrocławskim Rynku. Od 21 do 30 lipca będzie tam ustawiony olbrzymi ekran i 999 plastikowych krzesełek. Zobaczcie program bezpłatnych seansów Festiwalu Nowe Horyzonty w Rynku.

Reklama

Ruszyły darmowe seanse filmowe w Rynku, a słynne tytuły obejrzymy na ogromnym ekranie. Filmy zaplanowano do niedzieli 30 lipca. Start wszystkich seansów po zmroku, o 22.00, wstęp jest darmowy, ale trzeba przyjść wcześniej (aby zająć jedno z 999 plastikowych krzesełek), bądź zaopatrzyć się we własne siedzisko (choć tu na własną odpowiedzialność, bo organizatorzy zachęcają, by zająć przepisowo miejsce w wydzielonej strefie).

Festiwal Nowe Horyzonty 2023 – darmowe seanse w Rynku. Co w programie?

Co w programie seansów? Zarówno klasyki, jak „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka, czy reżyserska wersja „Łowcy androidów” Ridleya Scotta, jak i najnowsze obiekty westchnień krytyków m.in. z Cannes, w tym ubiegłoroczny triumfator festiwalu - „W trójkącie” Rubena Östlunda i niesamowicie sfilmowana i wyreżyserowana „Podejrzana” Park Chan-wooka. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa wrocławskie akcenty programu – współprodukowany przez Wrocław najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO”, który był polskim kandydatem do Oscara i „Silent Twins”, anglojęzyczny debiut wrocławskiej reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej, który zachwyca aktorsko i wizualnie. Reżyserka przywita widzów w Rynku i opowie o swoim filmie przed seansem. 

Ciekawostką programową jest, uwaga, polsko-włoski film „Wielka droga” Michała Waszyńskiego (reżysera o wyjątkowo burzliwej biografii) z 1947 roku z muzyką Henryka Warsa. Przed seansem, o 20.30, kompozycje tego niezwykłego twórcy, który zrobił światową karierę, zagra Kuba Stankiewicz Trio.  

Kino w Rynku. Szczegółowy program darmowych seansów 

Piątek 21 lipca 2023 – „W trójkącie”, reż. Ruben Östlund

Akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów. Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. W efekcie dostajemy bezlitosną satyrę na bogatych, a także kapitalną metaforę naszych czasów. 

Sobota 22 lipca 2023 – „Łowca androidów” (final cut), reż. Ridley Scott

Film z 1982 roku zainspirowała książka Philipa K. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. Akcja rozgrywa się w Los Angeles w listopadzie 2019 roku, a głównym bohaterem jest Rick Deckard (Harrison Ford), stróż prawa, który ma wyśledzić i zabić czworo androidów dowodzonych przez charyzmatycznego Batty’ego (Rutger Hauer). W miarę upływu czasu Deckard coraz bardziej wątpi w etyczny sens swojej misji. Jak pisał Piotr Czerkawski, z dzisiejszej perspektywy dzieło Scotta, podejmujące wątki przeludnienia, globalizacji i nierówności społecznych, zaskakuje również trafnością, z jaką reżyserowi udało się przewidzieć najważniejsze problemy współczesności.

Niedziela 23 lipca 2023 – „IO”, reż. Jerzy Skolimowski

Współprodukowany przez Wrocław film „IO” (zagraniczny tytuł to „EO”, obydwa naśladują dźwięk wydawany przez osiołka) to historia podróży, a właściwie tułaczki tytułowego bohatera (gra go zresztą kilka podobnych do siebie osiołków) z polskiego cyrku, gdzie ma wprawdzie troskliwą opiekunkę, artystkę (Sandra Drzymalska), ale nie jest wolny. Zwierzę trafia też przypadkiem na zakrapianą imprezę grupy kiboli i doświadcza przemocy, przez chwilę podróżuje z kierowcą tira (Mateusz Kościukiewicz), wreszcie ląduje we włoskiej posiadłości pod opieką księdza (Lorenzo Zurzolo).

Ten film powstał z miłości i troski o naturę i zwierzęta. To głos w obronie tych, którzy nie mają głosu. Krzyk rozpaczy, apel o to, aby zrewidować stosunek do zwierząt i do natury. Przetrzebione lasy, przemysłowa hodowla zwierząt czy fermy ze zwierzętami hodowanymi na futra to straszny obraz dzisiejszego świata. „IO” jest próbą wstrząśnięcia ludźmi, aby zechcieli się zastanowić, zredukowali ilość spożywanego mięsa.
Reżyser Jerzy Skolimowski w rozmowie dla Wroclaw.pl

Uwaga! Przed seansem wprowadzenie do filmu zrobi Roman Gutek.

Poniedziałek 24 lipca 2023 – „Blisko”, reż. Lukas Dhont

Film Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji?

Wtorek 25 lipca 2023 – „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska

Pierwszy anglojęzyczny film wrocławskiej reżyserki to historia June i Jennifer Gibbons, czarnoskórych bliźniaczek z Walii Zachodniej, które jako dzieci zamilkły i nie podejmowały prób komunikacji nawet z własną rodziną. Dlaczego wybrały milczenie? – Kiedy były malutkie odzywały się do rodziców, ale miały wadę wymowy, co było komentowane przez otoczenie, a gdy poszły do szkoły, znęcano się nad nimi, bo były czarnoskóre wśród niemal wyłącznie białych dzieci, które je wyzywały, popychały, izolowały. Ich milczenie było procesem i reakcją na to, co się działo – wyjaśnia Agnieszka Smoczyńska.

Reżyserka dodaje, że jedna z bliźniaczek, June Gibbons, dała filmowi „Silent Twins” swoje błogosławieństwo, ale prosiła też o dyskrecję i nie zakłócanie jej prywatności. – Gdyby nie zgoda Gibbons, ten film nie mógłby być dystrybuowany – zaznacza Smoczyńska i dodaje, że kluczowe było, aby podejść do bohaterek z ogromnym szacunkiem, spróbować je zrozumieć i nie traktować ich przedmiotowo.

Uwaga! Wprowadzenie do filmu zrobi sama reżyserka Agnieszka Smoczyńska. 

Środa 26 lipca 2023 – 2001: „Odyseja kosmiczna”, reż. Stanley Kubrick

Arcydzieło gatunku science fiction. Czas akcji filmu rozciąga się od zarania dziejów po rok 2001. Na Ziemi, w epoce kamienia łupanego, w obecności tajemniczego monolitu człowiek po raz pierwszy używa narzędzia jako broni przeciwko pobratymcowi. W 1999 roku kosmonauci odkrywają na Księżycu podobny czarny obelisk. W roku 2001 na statku kosmicznym krążącym pomiędzy Jowiszem a Ziemią komputer pokładowy popełnia błąd, uśmiercając większość załogi, i aby ukryć swoją winę, doprowadza do śmierci kolejnych osób. Jedyny człowiek, który przeżył tę podróż, przenosi się na kolejny etap rozwoju ludzkości.

Czwartek 27 lipca 2023 – „Wielka droga”, reż. Michał Waszyński

Film przedstawia losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Lwowa w 1939 roku do formowania Armii Andersa w ZSRR, poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne zdjęcia dokumentalne, m. in. z bitwy o Monte Cassino, w której bohater filmu – Adam zostaje ranny.

Uwaga! Przed seansem koncert Kuba Stankiewicz Trio z muzyką Henryka Warsa (który skomponował też ścieżkę dźwiękową do „Wielkiej drogi”. 

Piątek 28 lipca 2023 – „Podejrzana”, reż. Park Chan-wook

W nagrodzonym w Cannes filmie (za reżyserię) obrazy z dreszczowców Alfreda Hitchcocka mieszają się z emocjami wprost z kina Douglasa Sirka, a wyniszczająca obsesja zamienia się w miłość. Może jednak miłość zamienia się w obsesję? Żonaty policjant poznaje młodą wdowę – jej mąż właśnie zginął w wypadku. Policjant ma dobre życie, ale wkrótce zaczyna nocować pod jej oknem. Z czułością obserwuje, jak dziewczyna znowu samotnie wyjada z pudełka lody zamiast przygotować kolację. To chyba najpiękniejszy romantyczny film roku, o miłości, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli?

Sobota 29 lipca 2023 – „Przed wschodem słońca”, reż. Richard Linklater

Absolutny hit i pierwsza część legendarnej trylogii. Jesse i Celine nie myślą o przyszłości, są spragnieni miłości tu i teraz, sprawdzają, jak czuła jest noc, przeżywają wiek niewinności i tworzą z każdą kolejną minutą własną love story. Tak ważne może właśnie dlatego, że uchwycone dokładnie w momencie, w którym świat międzynarodowych romansów miał zmienić się bezpowrotnie.

Niedziela 30 lipca 2023 – „Pięć diabłów”, reż. Léa Mysius

Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z Życia Adeli Adèle Exarchopoulos).

Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne. Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, „kradnie” jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl