wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zobaczcie plany Muzeum Narodowego we Wrocławiu na 2024
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu głównym gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, na dwóch małych zdjęciach – koszula kobieca z Tarnopolskiego i dzieło Marii Pinińskiej-Bereś fot. Oleksandr Poliakovsky, mat. prom. Muzeum Narodowego
Na zdjęciu głównym gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, na dwóch małych zdjęciach – koszula kobieca z Tarnopolskiego i dzieło Marii Pinińskiej-Bereś

Prawie 800 tysięcy zwiedzających! Rok 2023 był dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu absolutnie rekordowy. Ale zespół 240 muzealników żyje już nowymi projektami. W 2024 obejrzymy w 4 oddziałach aż 17 wystaw. Są wśród nich m.in. prezentacja cyklu „Wojna” Artura Grottgera, retrospektywa Marii Pinińskiej-Bereś, ceramiczne figurki z Peerelu, czy niezwykłe dzieła chorego psychicznie Lubieżnika z Branic. Czego nie przegapić? Oto lista wystaw 2024.

Reklama

Prawie 800 tysięcy zwiedzających w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ubiegły rok był dla Muzeum Narodowego absolutnie rekordowy. Tak wielkiej widowni placówka nie miała jeszcze nigdy. Cztery oddziały – Gmach Główny, Pawilon Czterech Kopuł, Panoramę Racławicką, Muzeum Etnograficzne – odwiedziło blisko 800 tysięcy osób. 

  • Gmach Główny – frekwencja 191 983 zwiedzających
  • Muzeum Etnograficzne – frekwencja 27 993 zwiedzających
  • Panorama Racławicka – frekwencja 476 398 zwiedzających
  • Pawilon Czterech Kopuł – 92 286 zwiedzających

Kiedy w okresie po pandemicznym mieliśmy frekwencję 580 tys. gości uważaliśmy, że chwyciliśmy Pana Boga za nogi. Dzisiaj, gdy odwiedzających jest o 200 tysięcy więcej, niech to zaświadczy, jak dynamicznie rozwija się Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Dla porównania, Muzeum Narodowe w Poznaniu może się pochwalić „tylko” 400 tysięczną frekwencją zwiedzających (choć ma 8 oddziałów). 

Wśród wieli sukcesów ubiegłego roku w Muzeum Narodowym wymieniana jest także m.in. edukacyjna działalność – odbyło się 1529 lekcji muzealnych i 463 imprezy muzealne!

Sukcesami były też wystawy (choćby rekordowe pod względem ilości odwiedzających „Szaleństwo rokoka!” w Pawilonie Czterech Kopuł – tylko finisaż odwiedziło 2 tysiące osób), ale i najważniejsze muzealne laury – II Nagroda Sybilla 2022 w kategorii „Wystawy czasowe” za ekspozycję „Abakanowicz. Totalna”. 

 

Kampania „Wrocław miasto przygody” z Muzeum Narodowym 

Do udanych zalicza też dyrektor Piotr Oszczanowski współpracę z Wydziałem Promocji i Turystyki UM Wrocławia. – W 2023 roku stworzyliśmy wyjątkową ścieżkę promocyjną związaną z Ołbinem. Temu też służyła organizacja i prezentacja na nowo najcenniejszych reliktów sztuki romańskiej, którą mamy w zbiorach. W niezliczonej ilości kin w Polsce oglądaliśmy, a za chwilę obejrzymy w kinach w Europie, historię o Piotrze Włoście i skarbie, jakim jest, metaforycznie oczywiście, Ołbin i Wrocław jako coś wyjątkowego i wartego odwiedzenia – podkreślał dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.   

Co nas czeka w 2024 roku – plany modernizacji w Gmachu Głównym

Dyrektor Piotr Osczanowski zapowiada, że skoro zmodernizowane zostały zarówno Pawilon Czterech Kopuł, jak i Panorama Racławicka, przyszedł czas, by pomyśleć o liftingu w Gmachu Głównym. – W samym gmachu, rzecz jasna, nic się zmieni. Chodzi tylko o dostosowanie przestrzeni wystaw stałych i czasowych, którymi dysponujemy, do dzisiejszych wymogów. Podejmiemy trudne, ale nieodzowne prace podnoszące standardy konserwatorskie, bezpieczeństwa, zwiedzania – tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

Główne prace planowane są na 2026 rok. – Wtedy pragniemy przygotować, na 100-lecie największej na świecie wystawy sztuki średniowiecznej, która odbyła się we Wrocławiu w 1926 roku w Pawilonie Czterech Kopuł, wyjątkową ekspozycję średniowiecznej sztuki, swoiste déjà vu. W ten sposób uwolnimy z eksponatów nasze przestrzenie wystawiennicze w Gmachu Głównym, by móc poddać je modernizacji. To przyszłe plany – zwraca uwagę Piotr Oszczanowski.  

Muzeum Etnograficzne – nowa kierowniczka od 2024

Po 20 latach Elżbieta Berendt, dotychczasowa kierowniczka Muzeum Etnograficznego, kończy swoją pracę (choć będzie wspierała działania muzeum), jej następczynią zostaje Marta Derejczyk, etnolożka i serbistka, badaczka terenowa, edukatorka muzealna. Zajmuje się edukacją regionalną, archiwistyką społeczną, a także badaniem i zespołowym praktykowaniem pieśni z zespołach: KUST, Pieśni Odzyskane, Znajome Królika, zaś zwiedzającym znana jest m.in. jako znakomita kuratorka (m.in. wspólnie z Olgą Budzan) wystaw w Muzeum Etnograficznym. 

Muzeum Narodowe w 2024 – jakie wystawy obejrzymy

Styczeń 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera” w ramach wystawy „Sztuka polska XVII–XIX w. (16 stycznia – 16 czerwca 2024, Gmach Główny 

Otwarcie w rocznicę urodzin Romualda Traugutta (ur. 16.01.1826)

Cykl rysunków Artura Grottgera zatytułowany „Wojna” jest – obok „Pocztu królów polskich” Jana Matejki i Panoramy Racławickiej – jednym ze skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jedenaście rysunków powstałych w latach 1886–1867 uzyskało status dzieła ponadczasowego, ukazującego uniwersalną wizję okrucieństwa i konsekwencji wynikających z wojny. 

Luty 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Od denara do złotówki. Monety ze zbiorów MNWr (13 lutego – 1 września 2024),Gmach Główny, Skarbiec

Zwiedzający zobaczą m.in. monety średniowieczne (denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym), półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

  • Rzeczy przysposobione (17 lutego – 25 sierpnia 2024), Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (piętro)

Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do niemieckiego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego oraz przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina. 

Marzec 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa (10 marca – 9 czerwca 2024), Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Retrospektywna wystawa twórczości współczesnej artystki Bożenny Biskupskiej. Zaprezentowany zostanie wybór jej najważniejszych dzieł i cykli – od malarstwa i rysunku, przez rzeźbę i wielopostaciowe grupy figuralne, po rozbudowane instalacje przestrzenne, filmy wideo, projekty performatywne i interdyscyplinarne.

  • Impresje. Młodzi o sztuce dawnej (19 marca – 19 maja 2024), Gmach Główny, sale wystaw czasowych

Pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki, którzy wcielają się w rolę kuratorów i kuratorek. Z kolekcji Muzeum Narodowego wybrali blisko 70 dzieł sztuki (m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, oraz w większym wyborze prace Wlastimila Hofmana), do części z nich stworzyli teksty literackie, które również zostaną zaprezentowane. 

  • Pisanki i palmy wielkanocne (19 marca – 7 kwietnia 2024), Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, sala barokowa

Na dorocznej wystawie wielkanocnej zostaną zaprezentowane pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad 40 twórców głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Kwiecień 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Aśka Borof. Powszednie misterium (27 kwietnia – 18 sierpnia 2024), Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, parter

Prace Aśki Borof wykonane są tradycyjnymi technikami takimi jak haft, malarstwo na szkle czy wycinanka. Tematyka poruszana przez artystkę to życie ludzkie od narodzin aż do śmierci oraz przesądy, wierzenia i marzenia w świecie, w którym religia przeplata się z magią.

Prace artystki odwołują się także do pierwotnego sensu sztuki – mediacji. Poprzez sztukę, obiekty wotywne artystka prosi o zdrowie dla siebie i najbliższych. 

Maj 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera (14 maja – 1 września 2024), Gmach Główny, sala 216

Przekazany w kwietniu 2022 roku dar Haliny Pfeffer-Oberländer dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest doskonałą okazją do prześledzenia skomplikowanej i różnorodnej drogi artystycznej jej męża, Marka Oberländera.

Starannie wyselekcjonowane prace, z liczącego blisko 500 obiektów przekazu, pozwolą przeanalizować twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem.

Czerwiec 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot (18 czerwca – 25 sierpnia 2024), Gmach Główny, sale wystaw czasowych

Autorska wystawa Joanny Hawrot, uznanej polskiej projektantki, kostiumografki i artystki wizualnej, pierwsza tak duża tej twórczyni łącząca świat mody, sztuki i designu. Na 370 metrach kwadratowych, wśród scenografii złożonej z 18 000 metrów tkaniny Joanna Hawrot zaprezentuje autorskie kolekcje kimon zainspirowanych pracami wybranych artystów.

Lipiec 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Maria Pinińska-Bereś. Retrospektywa (7 lipca – 10 października 2024), Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Maria Pinińska-Bereś (1931–1999) uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki XX wieku. Celem wystawy jest ugruntowanie znajomości twórczości artystki na arenie międzynarodowej i osadzenie jej w znaczący sposób w historii sztuki.

Zdaniem kuratorów wystawy twórczość Pinińskiej-Bereś wzbogaca rozumienie sztuki lat 60. i 90. XX w. oraz jej kluczowych tematów takich jak performatywność, „forma i nie-forma”, (nie)prezentacja kobiecości/feminizmu, ale także wrażliwość ekologiczna i współistnienie transludzkie.

Wrzesień 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Obłęd. Przypadek Mariana Henela „Lubieżnika z Branic” (21 września 2024 – 16 lutego 2025), Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, parter

Pierwsza publiczna prezentacja gobelinów, fotografii i rysunków o tematyce erotycznej i psychopatologicznej stworzonych przez artystę samouka, wieloletniego pacjenta Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Branicach Mariana Henela (1926–1993).

Twórca prezentowanych prac to postać wieloznaczna, skrajnie kontrowersyjna i mroczna. Jednak jego dzieła powstałe w czasie prowadzonej arteterapii dzisiaj uznawane są za jedne z najwybitniejszych w skali światowej przykładów tzw. art brut, czyli sztuki marginesu i ludzi wykluczonych. 

Październik 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Skarb Średzki (1 października – 29 grudnia 2024), Gmach Główny, Skarbiec

Coroczna ekspozycja bezcennych zabytków, tworzących odkryty w latach 80. XX w. w Środzie Śląskiej tzw. Skarb Średzki. Składają się na niego średniowieczne klejnoty i precjoza pochodzące z dworu Karola IV w Pradze i oddane w zastaw średzkim Żydom, którzy udzielili pożyczki królowi. Co roku wystawa prezentuje w nowej odsłonie inne zagadnienia związane z historią skarbu.

  • Wielka czwórka i inni (8 października 2024 – 2 lutego 2025), Gmach Główny, sala 200

Kameralna, choć składająca się aż z około 250 obiektów, wystawa prezentuje kolekcję porcelany Tomasza Dziewickiego. W jej skład wchodzą wszystkie zaprojektowane na przełomie lat 50. i 60., a także i w dobie lat 70. XX wieku figurki porcelanowe, które wytwarzane były w polskich fabrykach porcelany, zwłaszcza w najstarszej polskiej wytwórni w Ćmielowie.

  • Plagiat wszechczasów. Historyzm w meblarstwie (22 października 2023 – 23 lutego 2025), Gmach Główny, sale wystaw czasowych

Pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja zabytkowych około 200 sprzętów z czasów historyzmu, przybliży tę mało znaną epokę i przedstawi jej intrygujące oblicze. Poświęcona będzie głównie meblarstwu 2. połowy XIX i początku XX w., ale na jego przykładzie ukaże najważniejsze nurty inspirowane dawnymi stylami występujące wówczas w architekturze wnętrz i rzemiośle artystycznym.

Listopad 2024 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu

  • Nabytki (5 listopada – 29 grudnia 2024), Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej 

Prezentacja dzieł sztuki współczesnej zakupionych do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatnich latach.

  • Strojni Kresowianie (16 listopada 2024 – 16 lutego 2025), Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, piętro

Wystawa prezentować będzie stroje ludowe przywiezione na Dolny Śląsk przez ludność przesiedloną z dawnych Kresów wschodnich Rzeczypospolitej oraz z Bukowiny rumuńskiej i z Bośni.

Reprezentują one ubiory, przede wszystkim kobiece, zróżnicowane zarówno pod względem użytych do ich wykonania tkanin, jak również zdobnictwa. 

Grudzień 2024 – wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

  • Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa (grudzień 2024-styczeń 2025), Gmach Główny, sala barokowa

Kilkadziesiąt szopek betlejemskich wykonanych przez uczestników Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2024” zorganizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w MDK „Śródmieście” można będzie zobaczyć na tej wystawie. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl