Na osiemnastu planszach ukazano życiorys „Orzecha”, a liczne cytaty z życia kapłana oddają jego słynne poczucie humoru.
Przybliżając sylwetkę legendarnego „Orzecha” Andrzej Jerie (pełniący obowiązki dyrektora Centrum Historii Zajezdnia) stwierdził, iż była to postać wyjątkowa w historii Wrocławia.
Ksiądz Stanisław Orzechowski był ze strajkującymi robotnikami w roku 1980 (w tym podczas słynnej głodówki kolejarzy w lokomotywowni Wrocław Główny), zainicjował piesze pielgrzymki z Wrocławia na Jasną Górę, był wychowawcą wielu przedstawicieli wrocławskich elit, którzy przewinęli się przez Duszpasterstwo Akademickie „Wawrzyny”.
Agnieszka Bugała, autorka wystawy, zauważyła, że ta wystawa oddaje głos „Orzechowi”, aby z jego dorobkiem mogli zetknąć się ci, którzy mieli takiego pecha, iż ks. Orzechowskiego nie znali… Stąd też tytuł wystawy – „Ma pecha, kto nie znał »Orzecha«”.
Wśród licznie zgromadzonej publiczności dało się dostrzec Józefa Orzechowskiego, najmłodszego brata „Orzecha”, który otworzył wystawę przecinając wstęgę na pierwszej planszy, oraz prof. Jana Miodka z żoną.
Ekspozycję na ul. Kuźniczej będzie można oglądać do 31 maja, później przeniesiona zostanie na ul. Świdnicką, następnie przed Dworzec Główny PKP, aby na koniec zaprezentować ją na Ostrowie Tumskim.
Źródło: materiały prasowe Centrum Historii Zajezdnia