wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W sobotę gala Nagród Angelus 2024 i Silesius 2024

W sobotę 19 października wyjątkowy dzień dla miłośników literatury. Podczas gali w Akademii Muzycznej we Wrocławiu poznamy najlepszego pisarza z Europy Środkowej, który otrzyma Nagrodę Angelus 2024 oraz najciekawszych polskich poetów, którzy odbiorą Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2024. Zobaczcie nominowanych, sprawdźcie, gdzie oglądać transmisję z gali i jak wybrać się na spotkania z laureatami obydwu nagród.

Reklama

Gala Angelus i Silesius – gdzie ją obejrzeć

Wydarzenie odbywać się będzie w sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a transmisję śledzić będzie można: 

Galę poprowadzą Irek Grin i Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury. 

Angelus i Silesius 2024 – jakie nagrody otrzymają laureaci

Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2024. Spośród siedmiu finałowych książek zostanie wybrana jedna, której autor lub autorka otrzyma 150 tysięcy złotych. Nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych otrzyma także tłumacz lub tłumaczka nagrodzonej książki (jeśli wygra autor obcojęzyczny, a w sytuacji, gdy nagrodzony zostanie polski autor nagroda trafi do najciekawszego, zdaniem jury, autora przekładu).

Laureat Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej (upamiętniającej pierwszą przewodniczącą jury Angelusa). Autor książki, którą wybiorą czytelnicy, otrzyma zaproszenie na rezydencję twórczą we Wrocławiu.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest przyznawana w kilku kategoriach. Laureat za całokształt twórczości otrzymuje 100 tysięcy złotych (w tym roku to Joanna Mueller), laureat w kategorii Książka Roku nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych, a laureat w kategorii Debiut nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych.

Angelus 2024 – kto otrzyma Literacką Nagrodę Europy Środkowej

Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji poznamy w sobotę 19 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Będzie to też punkt kulminacyjny trwającego wówczas we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu.

W gronie jurorów Nagrody Angelus 2024 zasiadają: Martin Pollack (przewodniczący), Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska oraz Andrzej Zawada.

Na spotkanie z laureatem można się wybrać w niedzielę 20 października o 11.30 do Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2). Z laureatem bądź laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023 porozmawia jurorka nagrody Justyna Sobolewska.

Książki, które trafiły do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2024:

Monika Helfer, „Hałastra”, tłum. Arkadiusz Żychliński, Wydawnictwo Filtry (Austria)

Wydana w 2020 roku „Hałastra” otwiera autobiograficzny tryptyk rodzinny, w którym autorka przygląda się własnym korzeniom. Cofa się w czasie do września 1914 roku, czyli wybuchu Wielkiej Wojny, która naznaczyła początek małżeństwa jej dziadków. To ich głównie dotyczy ta historia, utkana z rodzinnych przekazów, domysłów, pytań i wątpliwości.

Nie ma w tej literaturze ideologii ani niczego, co mogłoby podpadać pod jakąkolwiek hasłowość myśli i uczuć, wszystko jest niejednoznaczne, niedopowiedziane, wskazujące, że każdy z nas jest tajemnicą, ale odsłaniające też oczywistą prawdę, o której czasem zapominamy, że w tajemnicy tej nie ma niczego tajemniczego: wszyscy jesteśmy podobni i wszyscy najbardziej potrzebujemy miłości.

Andriej Kurkow, „Szare pszczoły”, tłum. Magdalena Hornung, Oficyna Literacka Noir sur Blanc (Ukraina)

Najnowsza powieść Andrieja Kurkowa wbrew temu, co sugeruje tytuł, wcale nie jest o pszczołach, tylko o ludziach oraz o tym, jak wojna i represje polityczne wpływają na ich życie. W tej książce wielka polityka, aneksja Krymu przez Rosję i interwencja wojskowa w Donbasie stanowią tylko tło, a na pierwszy plan wysuwają się losy małych społeczności i rodzin – ich cierpienie, poczucie zagrożenia i codzienność w cieniu konfliktu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Finałowa siódemka książek w Nagrodzie Angelus 2024 fot. Rafał Komorowski, Piotr Pflegel
Finałowa siódemka książek w Nagrodzie Angelus 2024

Małgorzata Lebda, „Łakome”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (Polska)

Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie. Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić.

Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową.

Tomasz Różycki, „Złodzieje żarówek”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Życie w bloku, arcydziele surowego piękna czasów późnej komuny, to prawdziwa metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Wszak mieszkania unoszą się nad ziemią, a dziesiątki balkonów zwisają nad miastem, dzięki czemu mieszkańcy mogą dystansować się od przyziemnej zgnilizny i klasowo niedopasowanych sąsiadów.

Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. Korytarze wydłużają się i plączą, czas i narrator gubią, a przed czytelnikiem rośnie surrealistyczna, straszna, może nawet trochę śmieszna opowieść o PRL-owskiej Polsce pomieszczonej w jednym bloku.

Oleg Serebrian, „Pod prąd”, tłum. Radosława Janowska-Lascar, Wydawnictwo Amaltea (Mołdawia)

„Pod prąd” to epicka opowieść o samotności, zakazanym uczuciu i pragnieniu bliskości. Łączy w sobie cechy powieści historycznej, społecznej i psychologicznej.

Przenosi nas w lata 40. XX wieku. Śledzimy losy pochodzącego z Bukowiny baron Aleksa von Randa, który pomimo upływu lat żyje bolesnym wspomnieniem młodzieńczej miłości, tocząc ze sobą i ze światem walkę o zachowanie tych uczuć w tajemnicy.

Nie pomaga mu w tym duszna atmosfera nazistowskich Niemiec. Zaangażowany w ściśle tajny projekt wojskowy na wyspie Uznam i uwikłany w walkę wywiadów, przeczuwając nadchodzący koniec, spisuje swoje barwne losy. W tle przedstawiona jest panorama Europy Środkowej w burzliwych pierwszych dekadach XX wieku, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami.

Tatiana Țîbuleac, „Szklany ogród”, tłum. Kazimierz Jurczak, Książkowe Klimaty / Oficyna Literacka Noir sur Blanc (Mołdawia/Rumunia)

Pełna emocji, uczyć i przeżyć opowieść o dojrzewaniu w trudnych czasach transformacji ustrojowej. Czy imię Łastoczka (po ros. Jaskółka) nadane głównej bohaterce przez jej nową mamę przyniesie dziewczynce wykupionej z wiejskiego sierocińca spodziewaną odmianę losu?

To właśnie z perspektywy nastolatki pełnej ostrożnej nadziei poznajemy Mołdawię w okresie schyłku imperium sowieckiego i w początkowych latach transformacji postkomunistycznej.

We wszystkich krajach bloku wschodniego okresie pod znakiem chaosu, niepewności, strachu oraz niespełnionych oczekiwań, szczególnie widocznych w przypadku młodej − i dla wielu nieoczywistej − państwowości mołdawskiej miotającej się pomiędzy nostalgią za czasami Związku Radzieckiego, a podszytym nieufnością ciążeniem ku Rumunii i pełnymi wahań aspiracjami niepodległościowymi.

Benedek Totth, „Trupi bieg”, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie (Węgry)

Psychothriller o grupie nastolatków trenujących wyczynowo pływanie. Łączą ich szkoła i sport, dzieli status materialny. Ich życie jest puste, pozbawione treści i radości.

Pełna seksu i przemocy opowieść, mimo zabawnych dialogów, nie rozśmiesza. Wszystko jest tu kompulsywnym działaniem, którego celem staje się zapomnienie albo irracjonalna rywalizacja.

Chłopcy są przyrównywani do rekinów, które nie mogą przestać płynąć, bo wtedy duszą się i martwe idą na dno.

Jednak w przypadku bohaterów Tottha ten niepowstrzymany życiowy pęd – za narkotycznym odurzeniem, pornograficznymi doznaniami i coraz okrutniejszymi żartami wobec słabszych – zamienia się w „trupi bieg”, a oni sami albo przegrywają i rzeczywiście idą na dno, albo stają się żywymi zombi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Okładki książek nominowanych do Nagrody Angelus 2024</p> fot. mat. prom.
Okładki książek nominowanych do Nagrody Angelus 2024

Czytelnicy głosują – Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej

Od 2020 wyróżnieniu przyznawanemu w internetowym plebiscycie przez czytelników towarzyszy trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury.

W tym roku plebiscyt zakończył się 18 października. Swój głos na książkę, która najbardziej podobała się czytelnikom podczas tegorocznej edycji można było oddać na stronie Angelusa.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław, a operatorem Wrocławski Dom Literatury. 

Laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

  • 2023 – Saša Stanišić
  • 2022 – Edward Pasewicz
  • 2021 – Kateryna Babkina
  • 2020 – Goran Vojnović
  • 2019 – Georgi Gospodinow
  • 2018 – Maciej Płaza
  • 2017 – Oleg Pawłow
  • 2016 – Varujan Vosganian
  • 2015 – Serhij Żadan
  • 2014 – Pavol Rankov
  • 2013 – Oksana Zabużko
  • 2012 – Miljenko Jergović
  • 2011 – Swietłana Aleksijewicz
  • 2010 – György Spiró
  • 2009 – Josef Škvorecký
  • 2008 – Péter Esterházy
  • 2007 – Martin Pollack
  • 2006 – Jurij Andruchowycz

Silesius 2024 – kto otrzyma Wrocławską Nagrodę Poetycką  

Dotychczas znamy jedynie nazwisko laureatki za całokształt twórczości. To poetka Marzanna Bogumiła Kielar, która odbierze podczas gali we Wrocławskim Teatrze Lalek statuetkę i czek na 100 tys. zł. 

Na spotkanie z Marzanną Bogumiłą Kielar będzie można wybrać się w niedzielę 20 października o 15.00 do Salonu Silesiusa w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2), a rozmowę poprowadzi juror nagrody Piotr Śliwiński.

W tym roku w gronie jurorskim do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zasiadają Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak oraz Alina Świeściak.

Książki, które znalazły się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius:

W kategorii Książka roku:

  • Justyna Bargielska, „Wybór stand-upów”, Biuro Literackie
  • Kacper Bartczak, „czas kompost”, Biuro Literackie
  • Dominik Bielicki, „Wielki ping-pong”, wydawnictwo j
  • Darek Foks, „Patriotka”, WBPiCAK w Poznaniu
  • Justyna Kulikowska, „Obóz zabaw”, WBPiCAK w Poznaniu

W kategorii Debiut:

  • Opal Ćwikła, „UFOPORNO”, Staromiejski Dom Kultury
  • Martyna Pankiewicz, „czym się żywi ziemia i martwi”, wydawnictwo papierwdole
  • Urszula Sikora, „Trzynasty miesiąc”, WBPiCAK w Poznaniu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Okładki książek nominowanych do Nagrody Silesius 2024</p>
Okładki książek nominowanych do Nagrody Silesius 2024

Na spotkanie z laureatami będzie można wybrać się w niedzielę 20 października o 13.00 do Salonu Silesiusa w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2), a rozmowę poprowadzi jurorka nagrody Alina Świeściak.

Nowa Nagroda Ossolineum za Przekład Poetycki

Podczas gali 19 października zostanie dodatkowo wręczona – po raz pierwszy – Nagroda Ossolineum za Przekład Poetycki. Wydarzenia związane z obchodami rocznicy koordynuje i przygotowuje Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Szczegóły obchodów Roku Anioła Ślązaka znaleźć można na stronie Ossolineum.

Nagroda Silesius za całokształt twórczości-laureaci

  • Tadeusz Różewicz (2008)
  • Stanisław Barańczak (2009)
  • Piotr Sommer (2010)
  • Urszula Kozioł (2011)
  • Marcin Świetlicki (2012)
  • Krystyna Miłobędzka (2013)
  • Darek Foks (2014)
  • Jacek Podsiadło (2015)
  • Julian Kornhauser (2016)
  • Andrzej Sosnowski (2017)
  • Bohdan Zadura (2018)
  • Ewa Lipska (2019)
  • Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2020)
  • Ryszard Krynicki (2021)
  • Marcin Sendecki (2022)
  • Joanna Mueller (2023)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl